MKTG SR - pasek na kartach artykułów

32 kilometry nowej ekspresówki na Dolnym Śląsku. Rusza kolejny etap prac nad budową drogi S8. Ma połączyć Wrocław z Kłodzkiem

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Koniec istniejącego odcinka ekspresowej S8 pod Magnicami. Od tego miejsca poprowadzi nowa ekspresówka
Koniec istniejącego odcinka ekspresowej S8 pod Magnicami. Od tego miejsca poprowadzi nowa ekspresówka Materiały GDDKiA / Jerzy Wójcik / Polska Press
Już wkrótce na własne oczy zobaczymy budowę trzech nowych odcinków drogi ekspresowej S8. Trasa wiedzie dziś od Wrocławia aż do Białegostoku (przez Łódź i Warszawę). Na Dolnym Śląsku ma ostatecznie sięgać granic Kłodzka. Na razie ruszają spotkania z mieszkańcami Kobierzyc, Kątów Wrocławskich i Sobótki. To właśnie budowy tego fragmentu jesteśmy najbliżej.

Spis treści

Trzy nowe odcinki drogi ekspresowej S8. Co już wiemy?

Droga ekspresowa S8 zostanie rozbudowana o kolejne 32,5 km. Z trasy korzystamy już m.in. w relacji Wrocław - Warszawa. Tym razem, zrealizowany zostanie fragment w kierunku Kłodzka, gdzie ostatecznie S8 ma się kończyć.

Trzy nowe odcinki drogi S8:

  • Kobierzyce Północ - Kobierzyce Południe - 7,5 km
  • Kobierzyce - Jordanów - 13,8 km,
  • Jordanów - Łagiewniki - 11,2 km,

Te trzy fragmenty zbudują kolejno: STRABAG, PORR i Budimex. Ich zadaniem jest przygotowanie dokumentacji projektowej, uzyskanie wszelkich wymaganych opinii (m.in. ze strony mieszkańców), zrealizowanie robót budowlanych i uzyskanie pozwoleń na użytkowanie drogi. Całość ma zostać ukończona we wrześniu 2027 roku i kosztować około 1 miliarda złotych.

Tak ma wyglądać nowy fragment drogi S8

Którędy pobiegnie nowa "eska"? Zobaczcie zdjęcia z drona i wizualizacje!

Potrzebne jest przejęcie nieruchomości. Kto może zarobić u wojewody?

Zanim rozpocznie się budowa drogi, musi powstać jej projekt. Mieszkańcy terenów, przez które ma przebiegać mogą bezpośrednio zgłaszać uwagi.

- Rozmawiamy wtedy z wójtami, burmistrzami i prezydentami miast, starostami, przedstawicielami lokalnych społeczności oraz z różnymi organizacjami, ale przede wszystkim rozmawiamy z mieszkańcami - informuje GDDKiA.

W związku z budową drogi ekspresowej S8 odbędą się 3 spotkania informacyjne, które mają na celu omówienie procedury przejmowania nieruchomości oraz wyceny ich wartości. Spotkania odbędą się:

  • 11 czerwca 2024, godz. 17:00 - Kobierzyce, OSiR, ul. Dębowa 20.
  • 12 czerwca 2024, godz. 17:00 - Kąty Wrocławskie, hala widowiskowa OSIR, ul. Brzozowa 4.
  • 13 czerwca 2024, godz. 17:00 - Sobótka, sala kinowa.

Skąd wiadomo, czyja działka zostanie przejęta?

Nieruchomość może zostać przeznaczona pod budowę drogi krajowej lub ekspresowej według decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), którą wydaje wojewoda. To właśnie on wyznacza granice terenu.

- Wysokość odszkodowania za nieruchomości przejęte na rzecz Skarbu Państwa ustala wojewoda. Można zwiększyć kwotę odszkodowania, jeśli właściciel szybko wyda nieruchomość. Wypłata pełnego odszkodowania następuje dopiero po uzyskaniu ostatecznej decyzji ZRID, jednak GDDKiA może wypłacić 70 proc. zaliczki, jeśli decyzję można wykonać natychmiast - informuje GDDKiA.

Jakie to kwoty?

Wysokość odszkodowania powinna być równa co najmniej wartości rynkowej nieruchomości. Każdą z nich należy wycenić indywidualnie. Odszkodowanie można zwiększyć:

  • o dodatkowe 10 tys. złotych, jeśli dotyczy budynku mieszkalnego albo budynku, w którym został wyodrębniony lokal mieszkalny,
  • o 5 proc. wartości nieruchomości, jeżeli nieruchomość zostanie przekazana GDDKiA w ciągu 30 dni od otrzymania od wojewody zawiadomienia o wydaniu decyzji ZRID.

Odszkodowanie trafia na rachunek bankowy właściciela.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawi najdrobniejsze szczegóły na spotkaniach z mieszkańcami, które odbędą się w najbliższych dniach, 11-13 czerwca, w Kobierzycach, Kątach Wrocławskich i Sobótce. Więcej szczegółów znajduje się tutaj - >KLIK<.

Koniec istniejącego odcinka ekspresowej S8 pod Magnicami. Od tego miejsca poprowadzi nowa ekspresówka

32 kilometry nowej ekspresówki na Dolnym Śląsku. Rusza kolej...

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska