Zabytkowe organy Englera po 46 latach wracają do bazyliki św. Elżbiety we Wrocławiu! Kiedy je usłyszymy? [ZOBACZCIE ZDJĘCIA]

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
Organy Englera w bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu
Organy Englera w bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu Magdalena Pasiewicz/Polska Press
Udostępnij:
Słynne Organy Michaela Englera znów można usłyszeć w bazylice św. Elżbiety. Po niemal pół wieku od pożaru, który strawił je w czerwcu 1976 roku, wrocławianie będą mogli usłyszeć donośny Głos Śląska, choć zdawało się, że ogień odebrał instrumentowi ów głos bezpowrotnie. Najbliższy, otwarty koncert już w ten piątek, 28 stycznia.

Rodzina Englerów parała się budowaniem instrumentów przez całe pokolenia. Organy budował zarówno Michael I, jak i jego syn Michael II, zwany młodszym. Ten także pracował ze swoim synem, Gottliebem Benjaminem. Michael II jest np. autorem organów w Ołomuńcu (kościół św. Maurycego), które do dziś pozostają największym instrumentem muzycznym w Europie. Michael Engler młodszy i jego syn Gottlieb Benjamin rozpoczęli budowę organów we wrocławskiej bazylice św. Elżbiety (wówczas kościele ewangelickim) w 1750 roku i zakończyli 11 lat później, wtedy też organy poświęcono.

Organy były wielokrotnie remontowane i ulegały licznym przebudowom. Ostatni remont instrumentu w czasach niemieckich odbył się w czasie wojny, w latach 1939-41. Przed oblężeniem Festung Breslau, organy liczyły sobie 91 głosów, co dawało im rozległe możliwości barwowe. Instrument nie ucierpiał mocno w wojennym oblężeniu. Oszczędziła go nawet Armia Czerwona, która tuż po zakończeniu działań wojennych lubiła niszczyć poniemieckie skarby. W roku 1946 bazylika została przejęta przez katolicki ordynat polowy, stąd też jego współczesna nazwa – kościół garnizonowy. Organy zostały wówczas po raz kolejny odrestaurowane.

Wrocławianie cieszyli się ich brzmieniem do połowy lat 70 XX wieku. Były atrakcją festiwali i koncertów, a od roku 1966 - także słynnego Wratislavia Cantans. 9 czerwca 1976 r. w kościele wybuchł pożar. Ogień całkowicie strawił instrument, po którym zachowało się tylko kilka nadpalonych rzeźb i ornamentów.

Dopiero w 2011 roku podjęto decyzję o ich odbudowie.

We wrocławskiej pracowni, od rzeźb po detale, odtwarzane były ornamenty zdobiące instrument. Reprodukcje oparto na tym, co zachowało się w zgliszczach, przedwojennych zdjęciach i obrazach. Artyści odtworzyli 500 elementów, w tym 150 większych - pozłacanych aniołków, motywów roślinnych i girland oraz 8 kilkumetrowych rzeźb, w tym figury Aarona i Miriam.

Ze strony miasta nad odbudową historycznego Głosu Śląska czuwał obecny sekretarz Włodzimierz Patalas. Odbudową organów kierował też od początku Andrzej Kriese. Organmistrz i pozostali artyści podjęli się nie tylko rekonstrukcji samych rzeźb, ale także ich rozmieszczenia na instrumencie. "Po pozycji, w jakiej aniołki się znajdują i po układzie rąk odgadujemy, gdzie te postaci znajdowały się na instrumencie" - czytamy w tekście przewodniczki miejskiej ze stowarzyszenia TuiTam, Bogny Piter "W pracowni maga" pochodzącym z książki "Opowiem ci o Wrocławiu".

Obecnie organy mają już nie 91, a 54 głosy. Są jednak imponujących rozmiarów. I tak na przykład po łuku liczą sobie 11 metrów, oraz osiągają wysokość ponad 16 i pół metra. Najmniejsza z piszczałek ma zaledwie 6mm długości. Największa dla odmiany 12 metrów. Elementy rzeźbione pokryte są zaś 24-karatowym złotem. Odbudowa instrumentu kosztowała łącznie ponad 19 milionów złotych.

Uroczystość przekazania organów odbędzie się w czwartek (27 stycznia). Podczas koncertu będziemy mogli nie tylko usłyszeć włoskiego wirtuoza tego instrumentu - Lorenzo Ghielmi, organistę bazyliki San Simpliciano w Mediolanie, który w towarzystwie chóru NFM wykonał napisany specjalnie na tę okazję utwór Wojciecha Widłaka „Te Deum”, ale także towarzyszyć artyście Oskarowi Podolskiemu, który na naszych oczach pomaluje figurę Aarona.

Niepomalowanymi jeszcze rzeźbami ma się zająć w przyszłości zespół złożony z 30 artystów, którzy wykonają własne interpretacje kolorystyczne organowych rzeźb.

Wielkie otwarcie organów dla wszystkich wrocławian zaplanowane jest na piątek (28 stycznia) na godzinę 19. Szczęśliwcy, którzy zdążyli odebrać wejściówki na koncert, będą mogli wysłuchać utworów organowych, także w wykonaniu Lorenzo Ghielmi. Miasto zapowiada już kolejne, darmowe koncerty organowe w bazylice.

Zobaczcie, jak wyglądają zrekonstruowane organy Englera:

Organy Englera w bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu

Zabytkowe organy Englera po 46 latach wracają do bazyliki św...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Morawiecki prezydentem? Polacy mówią: tak!

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Miło przezczytać coś pozytywnego. Odzwiedzę bazylikę, żeby zobaczyć jak wyglądają, a kiedyś posłucham.
G
Gość
26 stycznia, 21:28, Gość:

Kogo to obchodzi😂

No nie tych co mają drewniane ucho

G
Gość
Organy nie wróciły, bo fizycznie ich nie ma. Są natomiast organy, które tamte naśladują i oby były równie dźwięczne jak tamte.
G
Gość
Kogo to obchodzi😂
G
Gość
Żadnych komentarzy, a to taki piękny moment w kulturze tego miasta.

Wspaniały instrument, jedyny tej klasy we Wrocławiu .
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie