Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

350 tysięcy ton śmieci rocznie spłonie im pod oknami? "Protestujemy przeciwko fatalnemu traktowaniu mieszkańców"

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Budowę elektrociepłowni OdNova spalającej paliwo pochodzące z odpadów zaplanowano pod Wrocławiem, między drogami A8 i S5 na terenie gminy Wisznia Mała.
Budowę elektrociepłowni OdNova spalającej paliwo pochodzące z odpadów zaplanowano pod Wrocławiem, między drogami A8 i S5 na terenie gminy Wisznia Mała. Pawel Relikowski / Polskapress
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wydał 18 stycznia wyrok w sprawie spalarni śmieci na terenie gminy Wisznia Mała. Przychylił się do skargi przedsiębiorstwa Fortum, co spotkało się z protestami społecznymi. Przedstawiciele komitetu "STOP spalarni śmieci" zapowiadają skierowanie kasacji do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Chcą też wpłynąć na lokalne prawo.

Spalarnia śmieci na wrocławskich przedmieściach. Tuż pod oknami mieszkańców?

Sąd uchylił postanowienie Wójta Gminy Wisznia Mała i Samorządowego Kolegium Odwoławczego, dotyczące odmowy wydania decyzji środowiskowej dla planowanej spalarni śmieci. Sędzia sprawozdawca uznał, że decyzje organów były przedwczesne i skupiały się jedynie na aspekcie odpadowym inwestycji, pomijając jej aspekt produkcyjny. Na terenie gminy ma bowiem powstać elektrociepłownia, której "surowcem" będą odpady z Wrocławia i okolic.

W ocenie WSA, władze gminy i SKO powinny najpierw ustalić, która z tych działalności Fortum będzie przeważająca. Przedstawiciele komitetu społecznego "STOP wrocławskiej spalarni" zapowiadają kontynuację swoich działań, niezależnie od orzeczenia sądu.

- Widzieliśmy się z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Nie cofniemy się przed żadną możliwością, aby doprowadzić do zablokowania budowy tej instalacji i powstrzymania tego obłędu w skali całego kraju. Bo jak już wielokrotnie pisaliśmy, jest tych instalacji zabezpieczonych zbyt dużo jak na krajowe potrzeby. Na chwilę obecną jest to 39 instalacji i i naprawdę więcej już nam nie potrzeba” - zapowiada Leszek Kędzior z komitetu "STOP wrocławskiej spalarni".

Mieszkańcy chcą sami zainicjować nowe prawo!

Mecenas Marcin Gruszko, reprezentant komitetu "STOP wrocławskiej spalarni", szacuje, że ewentualna skarga kasacyjna przed NSA może przedłużyć postępowanie o kilka miesięcy, a nawet rok. Jednak członkowie nie zamierzają czekać.

- Protestujemy przeciwko fatalnemu traktowaniu Mieszkańców, procedowaniu bez gruntownych konsultacji społecznych oraz dławieniu fundamentów demokratycznego państwa prawa. Agresywne uprzemysławianie terenów wiejskich i mieszkaniowych redukuje wartość oraz atrakcyjność naszych domów oraz firm rodzinnych. Wpływa na degradację walorów turystycznych oraz środowiska naturalnego" - piszą "Gazecie Wrocławskiej" członkowie organizacji „Porozumienia dla Wiszni Małej”.

W Kancelarii Przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego gremialnie złożyli oni 18 stycznia dokumenty związane z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą. To instrument, który pozwala grupie mieszkańców złożyć projekt uchwały, który będzie przedmiotem obrad rady gminy. Kolejnym krokiem będzie uruchomienie akcji zbierania 1000 podpisów. Link w wersji elektronicznej dostępny jest >TUTAJ<.

Spalarnia śmieci pod Wrocławiem - co to za inwestycja?

Fortum planuje budowę elektrociepłowni OdNova, która miałaby spalać paliwo pochodzące z odpadów nienadających się do ponownego wykorzystania. Do zakładu miałyby trafiać odpady wytwarzane w aglomeracji wrocławskiej.

"W przeliczeniu na jedną osobę, wrocławianie, a także mieszkańcy całego województwa dolnośląskiego, wytwarzają najwięcej odpadów w porównaniu do mieszkańców pozostałych miast wojewódzkich oraz województw w Polsce – wynika z raportu „Wyzwania związane z GOZ na przykładzie Wrocławia” - czytamy w informacji zmieszczonej przez Fortum.

Do 2035 roku ilość wszystkich odpadów we Wrocławiu ma wzrosnąć o dodatkowe 20 procent. Zbieranie i utylizacja zmieszanej części, tych z czarnych pojemników, generuje największe koszty. Dlatego też Fortum stara się "bezpieczne rozwiązanie, znane w innych rejonach Polski i Europy", aby odpady przestały być kosztownym problemem.

– Z naszych analiz wynika, że duże miasta, które posiadają własne zakłady termicznego przekształcania odpadów mają faktycznie niższe opłaty za gospodarowanie odpadami (średnio 18,1 zł/mieszkańca) od dużych miast, które nie dysponują tymi instalacjami (średnio 23,5 zł/ mieszkańca) – mówi dr inż. Emilia den Boer.

Mieszkańcy oraz organizacje ekologiczne sprzeciwiają się tej inwestycji, argumentując zagrożenia dla środowiska i zdrowia publicznego.

Budowę elektrociepłowni OdNova spalającej paliwo pochodzące z odpadów zaplanowano pod Wrocławiem, między drogami A8 i S5 na terenie gminy Wisznia Mała:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska