Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z budynku Uniwersytetu Ekonomicznego został szkielet

Weronika Skupin
Weronika Skupin
.
. Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Słynna Zetka, czyli główny gmach Uniwersytetu Ekonomicznego, przechodzi remont. Został z niego praktycznie szkielet – wyburzono ściany działowe, wymontowano też okna. Podczas wakacji gmach czeka pierwszy etap gruntownej renowacji. Cały remont zakończy się w przyszłym roku. Budynek stanie się szklano-aluminiowym, nowoczesnym wieżowcem.

Obecnie dobiega końca wyburzanie ścian wewnętrznych budynku. Łącznie ciężarówki wywiozą stamtąd około 3 tysięcy ton betonu dziennie (można by nim przykryć boisko piłkarskie blisko metrową warstwą).

Budynek dydaktyczny "Z" jest najwyższym z całego kompleksu Uniwersytetu Ekonomicznego, ma 36 m wysokości, 6,5 tys. mkw powierzchni użytkowej. Ostatnio stał się znany z nietypowej ozdoby: zdjęć twarzy studentów ułożonych na fasadzie w żółte i czerwone litery "UE". Pod koniec lipca fotografie znikną wraz z całą ścianą od strony ulicy Ślężnej.

Zetka budowana była w latach 70. na planie prostokąta dookoła centralnie umieszczonego szybu wentylacyjnego i sanitarnego. Widać go teraz z zewnątrz, bo z budynku został sam szkielet.

Elewację wykonano niegdyś tak, jak w budowanym w tym czasie Poltegorze – z paneli aluminiowych wypełnionych pianką poliuretanową. Przez lata konstrukcja niszczała, utrzymanie jej wiąże się z kosztami, a unowocześnienie gmachu jest konieczne.

– Mimo upływu lat, budynek był jeszcze w dobrym stanie technicznym, jego wzmocnienie ma charakter asekuracyjny – uspokaja Jolanta Nowacka, rzecznik UE. – Fundamenty zostały wzmocnione szesnastoma palami o średnicy 80 cm i długości 6 metrów. By wprowadzić do budynku specjalistyczny sprzęt do palowania trzeba było wyburzyć fragmenty ścian piwnicznych. Z każdego otworu wydobyto po 1,5 tony ziemi. Wszystkie ściany korytarzowe zostały wzmocnione 10 cm ścianą żelbetową, słupy spięte stalowymi ściągami o średnicy 30 mm. Przebudowana została zewnętrzna sieć wodno-kanalizacyjna oraz przeciwpożarowa – opowiada rzecznik.

Tak będzie za rok

W 2017 roku stara budowla ma zmienić się w nowoczesny szklano-aluminiowy wieżowiec, na wizualizacji widać też żółty stelaż na zewnątrz. Wewnątrz powstaną laboratoria komputerowe, pokoje dla pracowników naukowo-dydaktycznych i administracji Wydziału Zarządzania, Informatyki i Finansów, sala rady wydziału, bufet/kawiarnia, serwerownia i dwie windy. Budynek zostanie wyposażony m.in. w nowoczesne systemy alarmowania pożarowego, multimedialne sale, automatykę zarządzania budynkiem i oświetleniem itd. Obiekt będzie w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zainteresowanie przetargiem na przebudowę budynku było duże, bo aż 10 firm budowlanych wzięło w nim udział. Uniwersytet Ekonomiczny wybrał najkorzystniejszą ofertę firmy AKBiK Sp. z o. o. z Wrocławia, która przebuduje wieżowiec za 18,8 mln złotych brutto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska