Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozbudowa Uniwersytetu Wrocławskiego. W miejscu kultowego Kalogródka powstanie nowy budynek

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Projekt już jest, teraz Uniwersytet Wrocławski czeka na pozwolenie na budowę. Uczelnia planuje rozbudować Instytut Historyczny o centrum dydaktyczne. Budynek stanie w miejscu Kalogórdka, gdzie przez 30 lat znajdował się bar. Teraz to dziura w ziemi nieopodal rynku
Projekt już jest, teraz Uniwersytet Wrocławski czeka na pozwolenie na budowę. Uczelnia planuje rozbudować Instytut Historyczny o centrum dydaktyczne. Budynek stanie w miejscu Kalogórdka, gdzie przez 30 lat znajdował się bar. Teraz to dziura w ziemi nieopodal rynku UWR - projekt budowalny & Remigiusz Biały / Polska Press
Projekt już jest, teraz Uniwersytet Wrocławski czeka na pozwolenie na budowę. Uczelnia planuje rozbudować Instytut Historyczny o centrum dydaktyczne. Budynek stanie w miejscu Kalogródka, gdzie przez 30 lat znajdował się kultowy bar. Teraz to dziura w ziemi, nieopodal rynku.

Tydzień temu Uniwersytet Wrocławski złożył wniosek o wydanie pozwolenia na budowę do Urzędu Miasta we Wrocławiu. Uczelnia planuje rozbudować Instytut Historii o nowy budynek. Ten stanie na rogu ulic Kuźniczej i Uniwersyteckiej.

Nowa biblioteka z literaturą ukraińską

W obiekcie powstanie uniwersyteckie Centrum Współpracy Polsko-Ukraińskiej oraz znajdzie swoją siedzibę Instytut Muzykologii.

- Zadaniem centrum będzie wspieranie nauki dzięki współpracy naukowej między wrocławską uczelnią, a uniwersytetami ukraińskimi. W budynku znajdzie się biblioteka, której zbiory w większości będą złożone z literatury ukraińskiej. W centrum będą
również realizowane projekty dydaktyczne wspierające uchodźców z Ukrainy – mówi Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz, rzecznik Uniwersytetu Wrocławskiego.

Na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2024 zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę projektu. Koszt inwestycji to 30 milionów złotych. Środki pochodzą z obligacji skarbowych. Projekt już jest, a w nim znajdują się szkice bryły budynku. Teraz uczelnia ubiega się o pozwolenie na budowę, tak aby mieć już komplet dokumentów i żeby jak najszybciej ruszyła budowa.

Kiedyś stał tu kultowy ogródek piwny

Miejsce w ścisłym centrum Wrocławia, które uniwersytet planuje zagospodarować to wielka dziura w ziemi. Jednak nie zawsze tak było, bo jeszcze ponad 10 lat temu studenci z okolicznych wydziałów chodzili tu na piwo. A dokładnie do drewnianego "pałacyku" – Kalogródka. Wybudowano go w latach 80. XX wieku, a wyburzono w 2011 roku.

W kwietniu wrócą tam archeolodzy, którzy zabezpieczają pozostałości piwnic po dawnej kamienicy, która stała w tym miejscu. Ich historia sięga średniowiecza, a teraz będą służyć za fundament pod nowoczesne centrum dydaktyczne.

Od kwietnia zaczną się prace pozwalające zakończyć badania.

Co dalej z dziurą po Kalogródku? Ma tu powstać inwestycja Un...

***
Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska