Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądał kiedyś najstarszy wieżowiec Wrocławia. Latały przy nim sterowce! Z 11. piętra widać było całą panoramę miasta

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Gmach poczty czekowej wzniesiono w latach 1926-1929 według proj. Lothara Neumanna w miejscu starego cmentarza wojskowego.Tak wyglądał na przestrzeni lat! Przejdź do kolejnych slajdów, aby zobaczyć >>>>>
Gmach poczty czekowej wzniesiono w latach 1926-1929 według proj. Lothara Neumanna w miejscu starego cmentarza wojskowego.Tak wyglądał na przestrzeni lat! Przejdź do kolejnych slajdów, aby zobaczyć >>>>>Archiwum Gazety Wrocławskiej / fotopolska.eu / Michał Perzanowski
Wzniesiony w latach 1926-29 gmach Urzędu Pocztowego nr 1 we Wrocławiu był pierwszym wieżowcem w mieście. W czasach, gdy drapacze chmur powstawały jedynie w Stanach Zjednoczonych, a w Europie niechętnie patrzyło się na tego typu inwestycje, budynek osiągnął 43 metry wysokości i przez długi czas był najwyższym obiektem w okolicy. Przetrwał II wojnę światową, a teraz jest połączony z nowoczesnym kompleksem hotelowo-usługowym. Zobacz!

Gmach poczty czekowej. To najstarszy wieżowiec Wrocławia

Znany dziś pod nazwą "Urząd Pocztowy nr 1" budynek znajduje się przy ul. Krasińskiego 1-9. Zaprojektowany został przez Lothara Neumanna i zbudowano go w latach 1926-1929. Był pierwszym wieżowcem we Wrocławiu.

Z zewnątrz wygląda imponująco przez jednolity kolor cegły, architektoniczne dekoracje w stylu gotyckim i kamieniarskie wykończenia. W środku prezentuje się równie okazale. Znajdują się tam malowidła wykonane przez miejscowych malarzy, wykuwane kraty w klatkach schodowych, terakotowe płaskorzeźby i kartusze na elewacji. Płaskorzeźby ukazują sceny z życia mieszczan, studentów i robotników.

Tak wyglądał kiedyś najstarszy wieżowiec Wrocławia. Latały przy nim sterowce >>

Na wieżowce spoglądano z niepokojem

Choć dziś rozmiary budynku na nikim nie robią wrażenia, kiedyś inwestycja była porównywalna do prac nad Sky Towerem ponad dekadę temu. Wrocławska prasa z dużym zainteresowaniem śledziła budowę pierwszego wieżowca. Dlaczego?

Wysokościowce najczęściej budowane były bowiem w Stanach Zjednoczonych. Europejscy architekci z przymrużeniem oka spoglądali za ocean i skupiali się na formach obiektów, a nie na ich imponujących rozmiarach. Dlatego też i we Wrocławiu niezbyt chętnie przyjmowano takie nowatorskie pomysły.

W końcu Lothar Neumann ukończył dzieło swojego życia w 1929 roku. Konstrukcja stoi na 1700 betonowych palach, na których spoczywa cały jej ciężar. Całość ma 142 metry długości, a wieża dokładnie 43 metry wysokości.

Zobacz, jak prezentował się kiedyś gmach poczty czekowej. To niemal najlepiej zachowany obiekt w powojennej historii Wrocławia >>

Co poza pocztą?

Budynek uległ sporym zniszczeniom w 1945 roku, ale to jeden z nielicznych obiektów, który postanowiono w pełni wyremontować. Dlaczego? Z miejskich legend możemy się dowiedzieć, że docierający ze wschodu Polacy byli bardzo zaskoczeni, widząc tak potężną konstrukcję, czego nie mieli okazji oglądać w swoich rodzinnych stronach.

Po 1945 w jego murach poza jednostkami pocztowymi swoją siedzibę miały między innymi Wyższa Szkoła Rolnicza oraz Dzielnicowa Rada Narodowa Wrocław-Śródmieście. W 1950 roku uruchomiono tu urząd pocztowy "Wrocław 1". Funkcjonuje tu również Muzeum Poczty i Telekomunikacji, natomiast założony tu pierwotnie Urząd Stanu Cywilnego przeniesiono nad Fosę Miejską. Nie ma też śladu po dawnej drukarni, a także hotelu pracowniczym.

Budynek kontrastuje z kolei z nowoczesną budowlą - OVO, powstałą w drugiej dekadzie XXI wieku.

Zobacz, jak prezentował się kiedyś gmach poczty czekowej. To niemal najlepiej zachowany obiekt w powojennej historii Wrocławia >>

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska