MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024 we Wrocławiu. Nie masz meldunku? Dopisz się do spisu wyborców przed drugą turą

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Przed nami – mieszkańcami Wrocławia – ważny wybór prezydenta Wrocławia. W drugiej turze zmierzą się Izabela Bodnar i Jacek Sutryk. A co z osobami, które nie są zameldowane we Wrocławiu, ale tu mieszkają, np. studentami? Też mogą zagłosować, wystarczy dopisać się do spisu wyborców w komisji, która obejmuje nasz adres zamieszkania. Można to zrobić tuż przed drugą turą. Gdzie złożyć wniosek i jak udowodnić, że się mieszka we Wrocławiu? Podajemy adresy i niezbędne informacje, aby załatwić formalności.

Uruchomiony w 2023 roku Centralny Rejestr Wyborców zastąpił gminne rejestry. Znajdują się w nim dane wszystkich osób uprawnionych do głosowania w Polsce. Dzięki temu możliwe było głosowanie w wyborach parlamentarnych na podstawie zaświadczenia do głosowania. Ale podczas wyborów samorządowych tak już zrobić nie można. Ale jest inny sposób na zgłosowanie w tych wyborach.

Dopisz się do spisu wyborców przed drugą turą

Wiele osób mieszkających we Wrocławiu nie ma meldunku w tym mieście. Na szczęście, w wyborach samorządowych można zagłosować, nie będąc zameldowanym w miejscu zamieszkania. Należy złożyć wniosek o ujęcie w spisie wyborców w odpowiedniej komisji. Mogą to zrobić osoby, które:

  • stale zamieszkują na terenie Wrocławia bez zameldowania na pobyt stały,
  • stale zamieszkują na terenie Wrocławia pod innym adresem niż adres ich zameldowania na pobyt stały,
  • nigdzie nie zamieszkują, ale przebywają stale na obszarze Wrocławia.

Jak głosować w wyborach samorządowych we Wrocławiu?

Kodeks wyborczy nie ogranicza czasu na złożenie takiego wniosku. Teoretycznie można to zrobić nawet w czwartek (18 kwietnia) przed niedzielą, kiedy to odbywa się głosowanie. Jednak należy pamiętać, że urząd ma 5 dni na wydanie decyzji. Więc można tego dokonać, również przed drugą turą wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

- Jesteśmy ujęci w stałym obwodzie do głosowania, zgodnym z miejscem zameldowania. Jeżeli miejsce stałego zamieszkania jest inne niż zameldowania, to znajdziemy się w obwodzie wybranym, tylko wtedy, gdy złożyliśmy wniosek do gminy, aby nas ująć w rejestrze wyborców. Nie ma do tego terminu, to jest czynność, którą zawsze możemy wykonać – podaje Państwowa Komisja Wyborcza.

Gdzie dopisać się do spisu wyborców we Wrocławiu?

Najpierw trzeba wypełnić wniosek i podać w nim swoje nazwisko i imiona, numer PESEL, oświadczenie dotyczące adresu zamieszkania. Do wniosku należy załączyć dokument, który potwierdza fakt stałego zamieszkania we Wrocławiu. Może to być:

  • akt notarialny,
  • umowa najmu mieszkania,
  • rachunki za prąd,
  • złożona deklaracja PIT z adresem,
  • oświadczenie właściciela mieszkania,
  • potwierdzenie zameldowania na pobyt czasowy.

Wniosek najprościej złożyć internetowo przez stronę www.gov.pl w zakładce "usługi dla obywatela", można też osobiście w Urzędzie Miasta Wrocławia w _Wydziale Spraw Obywatelskich Dział Ewidencji Ludności – Rejestr Wyborców_ przy ulicy Gabrieli Zapolskiej 4, pokoje 221, 222 i 223 w godzinach 7:45 do 15:45.

Wniosek znajdziesz i wydrukujesz tutaj!

Druga tura wyborów prezydenckich we Wrocławiu

Głosowanie w drugiej turze wyborów samorządowych odbędzie się 21 kwietnia 2024 roku. Wybierzemy tylko prezydenta Wrocławia. W walce o ten urząd zostają już tylko Izabela Bodnar i Jacek Sutryk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska