MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kandydaci Konfederacji do Europarlamentu z Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Jedynką Stanisław Tyszka

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Listę Konfederacji otwiera Stanisław Tyszka, obecnie poseł Konfederacji, a wcześniej jeden z czołowych działaczy ruchu Kukiz’15. Na ostatnim miejscu jest Robert Grzechnik, były już radny Wrocławia i kandydat na prezydenta tego miasta w 2024 roku.
Listę Konfederacji otwiera Stanisław Tyszka, obecnie poseł Konfederacji, a wcześniej jeden z czołowych działaczy ruchu Kukiz’15. Na ostatnim miejscu jest Robert Grzechnik, były już radny Wrocławia i kandydat na prezydenta tego miasta w 2024 roku. Adam Jankowski / Polska Press & Robert Grzechnik (Twitter)
W poniedziałek (29 kwietnia) działacze Konfederacji z Dolnego Śląska i Opolszczyzny zarejestrowali listy wyborcze. Do Parlamentu Europejskiego z naszego regionu partia wystawiła cztery kandydatki i sześciu kandydatów. Są to parlamentarzyści, przedsiębiorcy i lokalni działacze z obu województw.

Listę Konfederacji otwiera Stanisław Tyszka, obecny poseł Konfederacji, a wcześniej jeden z czołowych działaczy ruchu Kukiz’15. Na ostatnim miejscu jest Robert Grzechnik, były radny Wrocławia i kandydat na prezydenta miasta w 2024 roku.

- Lista Konfederacji do Parlamentu Europejskiego na Dolnym Śląsku i w Opolskiem została zarejestrowana jako pierwsza lista w okręgu i pierwsza lista Konfederacji w kraju. Wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy zbierali podpisy poparcia.
Teraz ruszamy z kampanią. Po pierwsze Polska! – mówi Stanisław Tyszka, lider listy Konfederacji na Dolnym Śląsku i Opolu.

Pełna lista Konfederacji do Europarlamentu z okręgu dolnośląsko-opolskiego:

  1. Stanisław Tyszka – wykładowca akademicki, prawnik, doktor nauk humanistycznych. Poseł na Sejm VIII, IX i X kadencji, przewodniczący Klubu Poselskiego Konfederacja, wicemarszałek Sejmu VIII kadencji, były przewodniczący sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej, absolwent Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji, poliglota.
  2. Marta Czech - chemik, rolnik, taternik. Rzecznik prasowy Konfederacji Korony Polskiej i wieloletni współpracownik posła Grzegorza Brauna. Aktywna działaczka trzeciego sektora, od lat zaangażowana w liczne dolnośląskie i ogólnopolskie inicjatywy społeczne, kulturalne, naukowe, sportowe. Wolontariusz. Współzałożycielka i członek zarządu Fundacji Korony Polskiej oraz członek zarządu Obywatelskiego Ruchu na Rzecz Energetyki Jądrowej. Współpracuje z Polską Konfederacją Katolickich Przedsiębiorców.
  3. Maciej Piotrowski - Samorządowiec, społecznik i przedsiębiorca. Magister prawa i ekonomii i zarządzania. Mieszka i pracuje w Głogowie. Od 1996 roku prowadzi kancelarię doradztwa podatkowego. Od wielu lat pomaga przedsiębiorcom w rozwoju ich biznesów.
  4. Grzegorz Płaczek - poseł na Sejm X kadencji, zasiada w sejmowych komisjach zdrowia oraz edukacji. Ukończył studia na kierunku Zarządzanie i Marketing na Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach. Rozpoczął studia doktoranckie na Głównej Szkole Handlowej w Warszawie w zakresie nauk ekonomicznych. Zaangażowany w obronę praw obywatelskich wobec polityki państwa w czasie pandemii COVID-19.
  5. Aleksandra Kiepura – Przedsiębiorca, mieszkanka Nysy.. Związana z branżą fitness&wellness od 2015 roku. Praktyk biznesu z bogatym wachlarzem doświadczeń. Na co dzień trenerka personalna i popularny twórca internetowy.
  6. Ryszard Wilk - przedsiębiorca, poseł na Sejm X kadencji. Ukończył studia inżynierskie na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie na kierunku geodezja i kartografia. Jeden z najważniejszych liderów wspierających ogólnopolskie protesty rolników w obronie polskiej produkcji rolnej i przeciw Europejskiemu Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych z Ukrainy.
  7. Paulina Klimek - dziennikarka sportowa, konferansjerka i prezenterka. Filolog językoznawca UAM oraz polonistka UŚ. Od lat zaangażowana w środowisko sportów walki, zarówno w praktyce (niebieski pas BJJ) jak i zawodowo (media MMA).
  8. Ryszard Skawiński - były kandydat na prezydenta Opola z ramienia Konfederacji. Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.  W przeszłości był członkiem opolskiego koła Unii Polityki Realnej, obecnie w Konfederacji.
  9. Dorota Węgrzyn - Mieszka w Grębocicach, zaangażowana działaczka społeczności lokalnej. Jedynka na liście Konfederacji do sejmiku województwa w wyborach samorządowych. Aktywnie wspiera środowisko rolnicze.
  10. Robert Grzechnik - wrocławianin, inżynier, przedsiębiorca, Radny Rady Miejskiej Wrocławia VIII kadencji, Wiceprzewodniczący komisji budżetu i finansów VIII kadencji, który nigdy nie głosował za podniesieniem podatków i jako jedyny radny był przeciwko podniesieniu pensji radnym i prezydentowi miasta. Prezes regionu dolnośląsko-opolskiego Nowej Nadziei. Organizator protestów w obronie kierowców. Prezes stowarzyszenia  Otwarty Wrocław. Kandydat Konfederacji na Prezydenta Wrocławia (otrzymał ponad 12 tys głosów, 5,4%).

Wybory do parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę (9 czerwca). Przedstawicieli na pięcioletnią kadencję tego organu wybierzemy w okręgu wyborczym nr 12. Ten jest dość duży i obejmuje swoim zasięgiem województwa dolnośląskie i opolskie. Nie jest jeszcze znana liczba mandatów, które będą do podziału. Ich ilość jest zależna.

W Polsce do żadnego okręgu wyborczego nie jest odgórnie przypisana liczba mandatów do zdobycia, jak to się dzieje np. w przypadku wyborów do Sejmu. Zależna jest ona od frekwencji, jaka zostanie osiągnięta w danym okręgu (im wyższa frekwencja, tym więcej mandatów) i znana jest dopiero po zakończeniu głosowania. Może się zdarzyć tak, że dany okręg nie zdobędzie ani jednego mandatu. Otrzymanie przez kandydata największej liczby głosów na liście nie gwarantuje dostania się do europarlamentu.

***
Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska