Wybory samorządowe 2018. Zobacz, w których gminach będzie...

  Wybory samorządowe 2018. Zobacz, w których gminach będzie mniej, a w których więcej radnych

  Zdjęcie autora materiału
  Malwina Gadawa

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W wyborach samorządowych po raz pierwszy używane będą przezroczyste urny

  W wyborach samorządowych po raz pierwszy używane będą przezroczyste urny ©Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa

  Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak wydał zarządzenie, w którym ustalił liczbę radnych w poszczególny samorządach na Dolnym Śląsku. W pięciu przypadkach zmieni się liczba radnych. Wszystko przez to, że zmieniła się liczba mieszkańców.
  W wyborach samorządowych po raz pierwszy używane będą przezroczyste urny

  W wyborach samorządowych po raz pierwszy używane będą przezroczyste urny ©Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa

  Mniej radnych będzie w powiatach dzierżoniowskim i kłodzkim. Liczba radnych spadnie odpowiednio z 23 do 21 oraz z 29 do 27. W jesiennych wyborach samorządowych mieszkańcy gminy Góra wybiorą nie 21 radnych a tylko 16. Podobnie będzie w Kamiennej Górze.

  Jedyną gminą, gdzie przybędzie radnych są Siechnice. Tam wyborców od nowej kadencji będzie reprezentować 21 radnych. Do tej pory było ich 15.

  Zmiana liczby radnych związana jest ze zmianą mieszkańców, którzy są wpisani do rejestru wyborców. Przepisy jasno precyzują ilu radnych przypada na określoną liczbę mieszkańców. W gminach do 20 tys. mieszkańców jest 15 radnych, a samorządach do 50 tys. mieszkańców w radach zasiada 21 osób. W przypadku powiatów 15 radnych wybieranych jest w samorządach liczących do 40 tys. mieszkańców. Potem po dwóch radnych przypada na każde kolejne rozpoczęte 20 tys.  mieszkańców, ale w radzie powiatu nie może zasiadać więcej niż 29 radnych.

  Milan Ušák burmistrz Siechnic przyznaje, że większa liczba mieszkańców może oznaczać to, że gmina jest postrzegana jako bardzo atrakcyjna i to go bardzo cieszy. Zauważa jednak, że ze wzrostem mieszkańców rosną także wyzwania, jakie mają przed sobą władze gminy.

  - W przypadku większej liczby mieszkańców trzeba brać pod uwagę także rozwój infrastruktury, np. konieczność budowy nowych przedszkoli,czy dróg, a na to trzeba oczywiście sporych pieniędzy - dodaje burmistrz.

  Iwona Krawczyk, wicemarszałek województwa uważa, że powodów zmniejszającej się liczby mieszkańców w gminach leżących na południu naszego województwa jest wiele. Według niej jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest fakt, że południe województwa rozwija się wolniej niż reszta regionu, a dobrze wykształceni mieszkańcy szukają pracy w innych miastach na Dolnym Śląsku.

  Przypomnijmy, że parlamentarzyści znowelizowali Kodeks wyborczy. Wśród najważniejszych zmian jest dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Będzie ona liczona od najbliższych wyborów samorządowych. Kadencja rad gmin i powiatów oraz sejmików wynosić będzie pięć lat. Jednomandatowe okręgi wyborcze będą obowiązywać tylko w gminach liczących do 20 tys. mieszkańców.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wybory

  andzia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 13

  Wszyscy dobrze wiemy o tym, że PiS i tak sfałszuje te wybory!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!....


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do andzi

  Gośka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  A może Andzia nie będzie wypisywała głupot, bo od paru lat jestem w komisjach wyborczych i to nie te czasy na fałszowanie głosów. Po przeliczeniu głosów automatem wysyła się wyniki do Jeleniej Góry...rozwiń całość

  A może Andzia nie będzie wypisywała głupot, bo od paru lat jestem w komisjach wyborczych i to nie te czasy na fałszowanie głosów. Po przeliczeniu głosów automatem wysyła się wyniki do Jeleniej Góry ( dot.powiatu Zgorzelec) i dane pozostają w systemie. A jednocześnie protokoły z wyborów jadą fizycznie do Jeleniej Góry. I gdzie tzw. PIS czy inna "ręka"? Andzia zgłoś się do komisji i się przekonasz. Najgorsza jest niewiedza!!!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kiedy

  Wyborca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

  A kiedy wprowadzona będzie dwukadencyjność parlamentarzystów?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  i co to będzie ?

  wyborca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

  a gdzie nasi, starzy, sprawdzeni i jedynie słuszni od lat

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo