MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Kleszcze w natarciu! Coraz więcej wrocławskich miejscówek na MAPIE kleszczy. Gdzie trzeba zachować czujność?

Monika Fajge
Monika Fajge
Uważajcie, te groźne pajęczaki pojawiły się we Wrocławiu. Gdzie można "złapać" kleszcza? >>
Uważajcie, te groźne pajęczaki pojawiły się we Wrocławiu. Gdzie można "złapać" kleszcza? >>Pixabay/archiwum Polska Press
Kleszcze atakują! Mamy wiosnę, jest sucho i słonecznie - pogoda dla kleszczy "wymarzona". Te niewielkie pajęczaki są wyjątkowo niebezpieczne, zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Mieszkańcy Wrocławia i okolicy ostrzegają się przed kleszczami. Gdzie jest ich teraz najwięcej? Sprawdziliśmy!

Spis treści

Sezon na kleszcze rozpoczęty

Nie było wyjątkowo mroźnej zimy, więc kleszcze uaktywniły się wcześniej niż zwykle. Trzeba uważać, bo wiosną jest ich wyjątkowo dużo.

"Przyjmuje się, że szczyt aktywności rocznej kleszczy przypada na maj-czerwiec i wrzesień-październik. Ze względu na ciepłe zimy, okres żerowania kleszczy może się wydłużać w zależności od temperatury. W ciągu dnia kleszcze są najbardziej aktywne od pierwszej rosy do południa, a potem od godz. 16 do zmroku. W temperaturze poniżej 4 st. C kleszcze zapadają w letarg" - informuje sanepid.

Kleszcze znowu aktywne! Uważajcie, te groźne pajęczaki pojawiły się we Wrocławiu. Gdzie można "złapać" kleszcza? >>

Zobacz też:

Kleszcze przenoszą groźne choroby

Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Wrocławski wykazały, że ponad 65 proc. kleszczy usuniętych przez weterynarzy z naszych pupili były zakażone przynajmniej jednym mikroorganizmem, który może wywoływać choroby u ludzi.

  • Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) - to wirusowa choroba ośrodkowego układu nerwowego. Może prowadzić do trwałych zaburzeń czucia i niedowładów. Do zakażenia człowieka dochodzi na skutek ukłucia przez kleszcza, a także wypicia mleka zakażonych wirusem kóz, owiec i krów. Zachorować może każdy, nawet bardzo małe dzieci, nie ma reguły. Objawy zwykle pojawiają się w okresie od 7 do 14 dni. Na początku jest gorączka, bóle stawów i głowy. Potem objawy ustępują, żeby po kilku dniach się nasilić. Pojawia się ogólne osłabienie organizmu, porażenie i niedowłady. Najlepszą ochroną przed kleszczowym zapaleniem mózgu jest szczepienie ochronne.
  • Borelioza - to najczęściej rozpoznawana choroba przenoszona przez kleszcze. Jest powodowana przez spiralną bakterię zwaną Borrelia burgdorferi. Wcześnie wykryta borelioza, jak każda choroba bakteryjna, może zostać całkowicie wyleczona. Za to nieleczona może prowadzić do przewlekłego zanikowego zapalenia skóry kończyn, zapalenia stawów, zaburzeń rytmu serca czy dysfunkcji ze strony układu nerwowego.

Tak bezpiecznie usuniesz kleszcza

Kleszcza wbitego w skórę należy jak najszybciej usunąć. To ważne, bo im krócej kleszcz znajduje się na skórze, tym mniejsze jest ryzyko zakażenia groźną chorobą. Kleszcza należy usunąć pęsetą lub specjalnym urządzeniem, dostępnym w aptece. Chwytamy go najbliżej swojej skóry i stanowczym ruchem wyciągamy (wzdłuż jego linii wbicia w skórę). Wbitych w skórę kleszczy nie wolno:

  • niczym smarować
  • wykręcać
  • zgniatać (w ten sposób można wycisnąć z niego bakterie i wirusy)
Uwaga! Kleszcze w natarciu! Coraz więcej wrocławskich miejscówek na MAPIE kleszczy. Gdzie trzeba zachować czujność?
GIS

Kleszcze we Wrocławiu i okolicach miasta

Choć kleszcze występują głównie poza miastem, można się na nie natknąć także wśród miejskiej zieleni.

"Wystarczy, by miejsca te były odwiedzane przez zwierzęta będące naturalnymi żywicielami kleszczy. Mogą to być drobne gryzonie, jeże, czy np. ptaki drozdowate. Żywiciele w większości potrzebują szlaków, którymi wędrują – korytarzy ekologicznych. W miastach tworzą je np. nieuregulowane koryta rzek (Odra we Wrocławiu czy Wisła w Warszawie), zdziczałe torowiska kolejowe (roślinność ruderalna wzdłuż torowisk) lub pasy zieleni (elementy napowietrzające i ciągi parkowe)" – czytamy na portalu kleszcze.info.pl

Gdzie dokładnie, informują sami mieszkańcy Wrocławia i Dolnego Śląska, a także innych regionów kraju. Dokładną lokalizację (gdzie natknęli się na pajęczaka) zaznaczają na interaktywnej mapie kleszczy. Gdzie pojawiły się kleszcze?

Kleszcze znowu aktywne! Uważajcie, te groźne pajęczaki pojawiły się we Wrocławiu. Gdzie można "złapać" kleszcza? >>

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska