MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Agnieszka Rybczak przewodniczącą Rady Miejskiej we Wrocławiu. Igor Wójcik przegrał różnicą trzech głosów

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Udało się wybrać przewodniczą Rady Miasta we Wrocławiu. Została nią Agnieszka Rybczak z klubu Koalicji Obywatelskiej. Jej kontrkandydatem - również z KO - był Igor Wójcik.
Udało się wybrać przewodniczą Rady Miasta we Wrocławiu. Została nią Agnieszka Rybczak z klubu Koalicji Obywatelskiej. Jej kontrkandydatem - również z KO - był Igor Wójcik. Paweł Relikowksi / Polska Press
W środę (8 maja) udało się wybrać przewodniczą Rady Miasta we Wrocławiu. Została nią Agnieszka Rybczak z klubu Koalicji Obywatelskiej. Jej kontrkandydatem - również z KO - był Igor Wójcik.

Na Agnieszkę Rybczak zagłosowało 19 radnych, a na Igora Wójcika 16 radnych. Dwóch radnych nie poparło żadnej kandydatury.

- Trochę jestem wzruszona, trochę nie wiem co powiedzieć. Dziękuje za zaufanie. Tym co na mnie nie głosowali, to postaram się udowodnić, że jestem godna współpracy. Zrobię wszystko, aby sprostać państwa oczekiwaniom w kierowaniu radą miasta. Pracy dla wszystkich nie zabraknie, będę się nią sprawiedliwe dzielić z państwem. Dziękuje także za zaufanie wrocławianom, który oddali na mnie swój głos – mówi Agnieszka Rybczak, przewodnicząca Rady Miejskiej we Wrocławiu.

Agnieszka Rybczak Urodziła się w 1977 roku. Ukończyła studia na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Z zawodu jest ekonomistką. Była radną rady Miasta Wrocław w kadencji 2018-2024. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącej klubu PO w radzie miejskiej.

Należy do partii Platforma Obywatelska. W wyborach samorządowych 2024 roku startowała z okręgu numer 3 (Osiedla: Powstańców Śląskich, Borek, Gaj, Huby, Tarnogaj). Zdobyła 7 478 głosów. Był to największy wynik we Wrocławiu.

Pierwszy konflikt Platformy Obywatelskiej z koalicjantami w radzie miejskiej

Nie udało się wybrać przewodniczącego w pierwszym dniu inauguracyjnej sesji rady miasta IX kadencji. Wówczas wystawiona została kandydatura także Igora Wójcika i był to jedyny kandydat.

W głosowaniu nie został wybrany, bo poparło go tylko 15 z 37 radnych. Przeciw jego kandydaturze było 20 radnych, czyli były to też osoby z klubu KO. Nieporozumienie w klubie skończyło się odroczeniem obrad.

Nie osiągnięto go także w środę, ponieważ o funkcję przewodniczącego rady miejskiej walczyli nominaci jednego ugrupowania – Koalicji Obywatelskiej. Wójcika zgłosił przewodniczący klubu Robert Leszczyński, a Agnieszkę Rybczak – radna Ewa Wolak.

- Klub nie zgłaszał pani Agnieszki Rybczak na przewodniczącą rady miejskiej. Regulamin klubu mówi jednoznacznie: rekomendujemy i wybieramy (...). Wczoraj się tak nie stało, dzisiaj też była rekomendacja, bo stąd też była ta przerwa, o którą ja poprosiłem u przewodniczącego seniora. Przegłosowana została większością na klubie kandydatura pana radnego Igora Wójcika - mówi dla PAP Robert Leszczyński, przewodniczący klubu KO w Radzie Miejskiej.

- W klubie nie doszło do żadnego rozłamu, żadnej zdrady. Zgłoszony był i rekomendowany przez klub pan Igor Wójcik. Oczywiście mamy zamknięty tutaj temat, przechodzimy do dalszego procedowania odnośnie wyboru wiceprzewodniczących rady miejskiej -dodaje Robert Leszczyński.

W dalszej części sesji wybierano wiceprzewodniczących rady. Zostali nimi:
Dorota Pędziwiatr (Lewica),
Łukasz Olbert (PiS),
Magdalena Razik-Trziszka (KO)

Udało się wybrać przewodniczą Rady Miasta we Wrocławiu. Została nią Agnieszka Rybczak z klubu Koalicji Obywatelskiej. Jej kontrkandydatem - również z KO - był Igor Wójcik.

Agnieszka Rybczak przewodniczącą Rady Miejskiej we Wrocławiu...

***
Zobacz też

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska