Wrocław: Zabytki w parku Szczytnickim niszczeją. Odnowili Szalet, wyburzyli altanę

Weronika Skupin
Podstawa zabytkowej altany przy zbiegu ul. Mickiewicza i Paderewskiego wyraźnie popękała, a całość groziła zawaleniem. Miejski konserwator zabytków nakazał jej zburzenie i odbudowę
Podstawa zabytkowej altany przy zbiegu ul. Mickiewicza i Paderewskiego wyraźnie popękała, a całość groziła zawaleniem. Miejski konserwator zabytków nakazał jej zburzenie i odbudowę Jerzy Wójcik
Udostępnij:
Zabytki w parku Szczytnickim proszą się o odrestaurowanie. Odremontowano już wprawdzie szalet miejski, ale kapitalna odnowa przydałaby się też np. kościółkowi pw. św. Jana Nepomucena czy wieży widokowej. Teraz zostanie odbudowana zabytkowa altana (w pobliżu skrzyżowania ulic Mickiewicza i Paderewskiego), którą wyburzono, bo była w bardzo złym stanie technicznym. Altanę odbudują z nowych materiałów, bo ze starych elementów nie dało się wiele uratować.

"Czy wyburzenie zabytkowej altany w parku Szczytnickim było ustalane z konserwatorem zabytków? Zdziwiło mnie, że tak urokliwy przedwojenny element małej architektury nie został odrestaurowany, zwłaszcza że jego stan na to pozwalał" - napisał nasz czytelnik Maciej Nowak. "Mam wrażenie, że w parku Szczytnickim liczą się głównie okolice Hali Ludowej, a tam, gdzie turysta nie zagląda, jest już trochę inaczej".

Zapytaliśmy o sprawę Katarzynę Hawrylak-Brzezowską, miejskiego konserwatora zabytków. - Zapewniam, że nic w parku Szczytnickim nie dzieje się bez mojej wiedzy i zgody. Budowla była w złym stanie technicznym. Teraz zostanie odrestaurowana - odparła Hawrylak-Brzezowska.

Przeczytaj też: Wyburzono zabytkową budowlę w parku Szczytnickim. Co na to konserwator? (ZDJĘCIA)

Altanka, przypominająca niektórym świątynię dumania, była w rzeczywistości deszczochronem. Na betonowej podstawie ustawiono drewniane słupy, które wieńczyła drewniana kopuła pokryta blachą ocynkowaną. Niestety, z upływem lat narażona na deszcze i śniegi podstawa altanki pękła, a całość nadawała się tylko do wyburzenia.

Budowla ma wrócić na swoje miejsce jeszcze w tym roku. Nad pracami czuwa Zarząd Zieleni Miejskiej. Nowa altana będzie miała tę samą formę, ale ze starych elementów nie dało się wiele uratować. Budowla będzie więc odtworzona z innych materiałów. Potrzebna do postawienia nowej altany dokumentacja jest już skompletowana. Jest pozwolenie na budowę, nie ma jedynie decyzji o rozpoczęciu prac.

CZYTAJ DALEJ: Jaki los czeka inne zabytki parku Szczytnickiego
Deszczochron nie jest jedynym zabytkiem w parku Szczytnickim, o którego renowację postanowił zadbać Zarząd Zieleni Miejskiej. Za 870 tys. zł wyremontowano szalet przy ul. Różyckiego na terenie tego parku. W budynku brakowało drzwi i okien, a dach był zniszczony. Teraz toaleta wygląda tak jak pod koniec XIX wieku, kiedy powstała. Na razie jest otoczona metalowym płotem zamkniętym na kłódkę.

Zobacz też: Zburzą kamienicę przy Kurkowej. Budynek po wybuchu gazu nie do odbudowania (ZDJĘCIA)

Szalet będzie czynny latem. W środku znajdziemy trzy toalety, w tym dla niepełnosprawnych. Obiekt zaprojektował w 1898 r. Carl Langer. W tamtych czasach nieczystości zbierano do rezerwuarów w piwnicy. Teraz miasto zastanawia się, czy w tej piwnicy nie uruchomić kawiarenki, bo obiekt ma niewykorzystaną przestrzeń.

Zabytków w parku nie jest wiele, ale nawet na remont tych, które są, trudno znaleźć pieniądze. Kapitalna odnowa przydałaby się np. kościółkowi pw. św. Jana Nepomucena (z przełomu XVI i XVII w.) w pobliżu Hali Ludowej. Zbudowano go w Starym Koźlu, przeniesiono do Kędzierzyna, a w 1913 roku do Wrocławia.

Niszczeje też wieża widokowa, kiedyś zwana wieżą Fryderyka Wilhelma - także w parku Szczytnickim. Można było z niej podziwiać okolicę. Czy będzie to kiedyś możliwe? Nie wiadomo, bo ZZM w planach przetargowych nie ma nawet remontu wieży, choć jeszcze kilka lat temu pisaliśmy o takich planach. Na szczycie wieży miał straszyć... duch.

Atrapa byłaby atrakcją turystyczną. Teraz w parku straszy jedynie odrapany słup, będący pozostałością po kolumnie Fryderyka Wilhelma.

Współpraca: PWR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 19

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rumcajs
Jest szalet, jest impreza.
N
Namo
Gdzie ta banda chołoty która blokuje wszystko co się da? Nie ma protestów? NIE MA?
y
yoyo
jakbyś zamiast tracić czas na takie głupie komentarze naprawde żył sprawami Wielkiej Wyspy i Parku Szczytnickiego, jak na co dzień mieszkańcy jego okolic, zajrzałbyś gdzie trzeba, np. na profile ich rady osiedla na facebooku, to byś wiedział, że już tydzień temu o tym pisali
W
Wrocławianin
przecież coś się dzieje na terenie parku, APS się w temacie nie wypowiada i nie protestuje przeciwko budowie?
e
eryk
to teraz jakas nowa jakosc w Robotniczej, że po 5 dniach powtarza się artykuły z ub. tygodnia?
w
wrocławianiN
należy chronić nawet i taką historię
w
wrocławianiN
powinien jednak powstać drugi egzemplarz tej repliki i stanąć w Parku Szczytnickim na ocalałym cokole. Nie byłby to jedyny taki przypadek. Wszak drugi egzemplarz pomnika Szermierza stojącego przed Uniwersytetem znajduje się przed zamkiem Czocha. Niedźwiadek przed Ratuszem to też rekonstrukcja na podstawie drugiego egzemplarza zachowanego na terenie USA. A stojąca przed Sky Tower rzeźba-odlew "Profil czasu" Salvatore Dali to też jeden (trzeci) z ośmiu odlewów, które powstały. Wzorzec-obraz "Trwałość pamięci" namalowany został w 1931 roku.
e
emeryt
byłoby wyburzyć Halę Stulecia i odbudować ją jako Halę Ludową w formie parterowego baraku pokrytego eternitem choć oczywiście jest to też złośliwy żart. Zastanawia mnie ciągota części Wrocławian do kultywowania częściowo zrealizowanej idei Adolfa Hitlera utworzenia kilkudziesięciu Hal Ludowych (Volkshalle) na terenie Trzeciej Rzeszy. Każdy Gau czyli okręg partyjny NSDAP ( później równało się to okręgowi państwa) miał mieć swoją volkshalle do zgromadzeń obywateli na wiecach.
m
mecenas
Znalazl sie pajac, na pole sobie wyjedz ciagnikiem
u
ursinger
"Altanka, przypominająca niektórym świątynię dumania, była w rzeczywistości deszczochronem." O w mordę! Szanowna Pani Redaktor: takie coś nazywa się "glorieta".
x
xyz
Siedź u siebie na wiosce, na ch*** jeździsz miasta? Trzeba było sobie kupić dom czy mieszkanie w mieście.
M
Marek z Chrząstawy
Banda debili blokuje budowe obwodnicy przez ten durny park. Zaorać to w cholere!!!
R
Realista
i odbudować jako Halę Ludową.
w
wrc
ale w Ogrodzie Botanicznym.
w
wrocławianiN
Królowie Prus i lata panowania
Fryderyk I 1701–1713
Fryderyk Wilhelm I 1713–1740
Fryderyk II Wielki 1740–1786
Fryderyk Wilhelm II 1786–1797 ( kolumna w Parku Szczytnickim)
Fryderyk Wilhelm III 1797–1840
Fryderyk Wilhelm IV 1840–1861
Wilhelm I 1861–1888
cesarz niemiecki od 1871
Fryderyk III 1888
cesarz niemiecki
Wilhelm II 1888–1918
cesarz niemiecki
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie