MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bastion Sakwowy od środka. Odważny wystrój, wrocławskie Pompeje. Tu będzie restauracja!

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Tylko kilka dni dzieli nas od zakończenia remontu Wzgórza Partyzantów. Odnowiony bastion robi wrażenie nie tylko z zewnątrz, ale i w środku. Pawilon perystylowy, czyli dawny klub nocny Reduta, w niczym nie przypomina swojej wersji sprzed dwóch lat. Co więcej, zmieni swoją funkcję: będzie tutaj restauracja. Zobacz na zdjęciach w galerii, jak to teraz wygląda.

Za kilka dni koniec prac budowlanych. Następnie odbiory techniczne, niezbędne poprawki, pozwolenia od sanepidu, straży pożarnej i można otwierać. Dla mieszkańców wyremontowany Bastion Sakwowy będzie dostępny w maju, choć urzędnicy jeszcze nie zdradzają dokładnego dnia.

Renowację przeszła nie tylko kolumnada i plac z fontanną, ale również pawilon perystylowy. Wrocławianie mogą kojarzyć to miejsce pod nazwą byłego klubu nocnego Reduta. Teraz przestrzeń zmieniła się nie do poznania, zyskała elegancję i klasę, nawiązując kolorystycznie to znajdujących się piętro wyżej ścian wokół placu.

ZOBACZ TEŻ:

- Kolory we wnętrzu są pompejańskie. Odważne. Nawiązujące do kolorystyki tej pod kolumnadą. Wszystko na podstawie badań stratygraficznych i uzgodnień z wojewódzkim konserwatorem zabytków – opisuje Krzysztof Świercz z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Miejsce zostało ozdobione znaleziskiem, którego dokonano podczas prac remontowych. Mowa o starej fontannie z prawdopodobnie 1866 roku, odkopanej pod posadzką. Zachowała się razem z żeliwnymi rurami, które doprowadzały wodę do instalacji. Konserwator zabytków kazał odnowić fontannę i ją wyeksponować.

Architekt Anna Morasiewicz nadzorująca rewitalizację Wzgórza Partyzantów, już wcześniej wskazywała, że fontanna może być cały czas na swoim miejscu. Początkowo myślano, że wskutek wielu przebudów jakie odbywały się w całym obiekcie, niecka fontanny mogła być wyburzona lub częściowo zniszczona.

Więcej o historii fontanny przeczytasz tutaj:

Z pawilonem perystylowym wiąże się też inna ciekawostka. Otóż pierwotnie było to patio, otwarte na główną ulicę, nie posiadające dachu. Taka otwarta przestrzeń z początku podobało się mieszkańcom, ale niedługo później zarządzający obiektem doszli do wniosku, że jest to rozwiązanie mało praktyczne. Zamknęli strop szklanym świetlikiem, później wybudowano dach oraz podtrzymujące go, charakterystyczne kolumny. Teraz dawna Reduta także posiada zamknięty dach. Wykonawca nawiązał jednak do dawnej otwartej przestrzeni, ozdabiając sufit motywem nieba.

W pawilonie perystylowym, który prezentujemy na zdjęciach, będzie działać restauracja. Nie ma jeszcze oficjalnej daty otwarcia. Nieoficjalnie mówi się, że mogłaby ruszyć jesienią tego roku. Z naszych ustaleń wynika, że przed restauracją, w części podziemnej kolumnady, uruchomiona zostanie kawiarnia. Restauracja ma podawać dania z kuchni europejskiej, a także organizować różne wydarzenia kulturalne: kameralne koncerty, spotkania autorskie, wystawy i spektakle. Restaurację będą prowadzić współwłaściciele Piwnicy Świdnickiej, spółka Freeride.

Więcej na temat planowanej restauracji oraz kawiarni na Wzgórzu Partyzantów przeczytasz tutaj:

Remont Bastionu Sakwowego (zwanego także Wzgórzem Partyzantów) trwał od marca 2022 roku. Zakończenie prac nastąpi za kilka dni. Prace przy tej inwestycji to koszt ponad 30 mln zł, są dofinansowane z Polskiego Ładu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska