Wrocław z nagrodą za nowy system biletowy. To jakiś żart?

  Wrocław z nagrodą za nowy system biletowy. To jakiś żart?

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  14.02.2018 wroclawmpk bilety nowe kasowniki kasownik mennica komunikacja gazeta wroclawskatomasz holod / polska press

  14.02.2018 wroclaw mpk bilety nowe kasowniki kasownik mennica komunikacja gazeta wroclawska tomasz holod / polska press ©Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press

  Wrocław został nagrodzony w konkursie Smart City. Miasto wyróżniono za... niedziałający system sprzedaży biletów komunikacji miejskiej! Nie, to nie żart! Organizatorzy konkursu informują, że "na zwycięstwo miasta Wrocław wpłynęła jego ugruntowana pozycja lidera innowacyjnych bezgotówkowych płatności miejskich uzyskana dzięki wdrożeniu Open Payment System, którego dostawcą jest Mennica Polska S.A". Pasażerowie MPK mają zupełnie inne zdanie dotyczące tego systemu. Nasza redakcja jest codziennie zasypywana informacjami o tym, która część systemu tym razem nie działa. Jak na razie podróże pojazdami MPK przypominają zabawę z cyklu "Znajdź działający kasownik".
  14.02.2018 wroclawmpk bilety nowe kasowniki kasownik mennica komunikacja gazeta wroclawskatomasz holod / polska press

  14.02.2018 wroclaw mpk bilety nowe kasowniki kasownik mennica komunikacja gazeta wroclawska tomasz holod / polska press ©Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press

  Mennica Polska w ubiegłym tygodniu uruchomiła nowy system sprzedaży biletów MPK i kodowania ich na kartach Urbancard. System miał być nowoczesny, ale jak na razie okazał się zawodny. Problemy pojawiły się już pierwszego dnia – w autobusach i tramwajach rano nie działało ok. 200 nowych kasowników z funkcją sprzedaży biletów. Co więcej, pasażerowie twierdzą, że nie mogli składać wniosków o nową wersję karty Urbancard z funkcją elektronicznej portmonetki, zaś aplikacja na smartfony nieprawidłowo kodowała bilety czasowe.

  Choć od startu systemu minął już prawie tydzień, to pasażerowie MPK ciągle mają problemy. Nawet dzisiaj informowali nas, że znalezienie czynnego kasownika w pojeździe MPK graniczy z cudem.

  Te wszystkie problemy jednak nie przeszkadzały w tym, aby Wrocław został laureatem konkursu Smart City, właśnie za system sprzedaży biletów. Nie, nie żartujemy, do 1 kwietnia jeszcze daleko. Tym "sukcesem" pochwaliła się Mennica Polska.

  Sonda

  Jak oceniasz nowy system biletowy wprowadzony we Wrocławiu  - Tegorocznym laureatem w kategorii miast powyżej 500 tys. mieszkańców został Wrocław, co stanowi dowód na efektywność rozwiązań wprowadzanych na terenie stolicy Dolnego Śląska - czytamy w informacji prasowej, którą rozesłano do mediów.

  - Na zwycięstwo miasta Wrocław wpłynęła jego ugruntowana pozycja lidera innowacyjnych bezgotówkowych płatności miejskich uzyskana dzięki wdrożeniu Open Payment System (typ „smart payments”), którego dostawcą jest Mennica Polska S.A. Doceniony został również wysoki poziom elektromobilności miasta osiągnięty za sprawą wprowadzenia Miejskiej Wypożyczalni Samochodów Elektrycznych VOZILLA - czytamy dalej w komunikacie prasowym.

  Zapytaliśmy organizatorów konkursu, dlaczego nagrodzono Wrocław za system, który jak na razie nie zdaje egzaminu, a często po prostu nie działa? - Każdy może złożyć nominację do nagrody. Laureatów wybiera kapituła konkursowa, która składa się z niezależnych ekspertów – tłumaczy Olga Łapińska z Forum Smart City. W rozmowie z nami nie wskazała jednak na jakich kryteriach opiera się kapituła konkursowa.

  Sprawdziliśmy. Kapituła konkursowa składa się aż z 10 osób. To głównie prezesi, dyrektorzy, naukowcy i szeroko rozumiani eksperci. Pełną listę można znaleźć TUTAJ Zapytaliśmy jednego z członków kapituły czy był we Wrocławiu i na jakiej podstawie oceniał nowy system. Prof. Witold Abramowicz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, kierownik katedry informatyki ekonomicznej, nie chciał nam powiedzieć nic konkretnego na temat kryteriów.

  - Nie jestem upoważniony do zdradzania tzw. kuchni – usłyszeliśmy od eksperta. Zapytaliśmy więc, czy przed oceną był we Wrocławiu i korzystał z nowego systemu, żeby sprawdzić, jak działa w praktyce. Profesor nie chciał nam na to pytanie odpowiedzieć.

  Nagrodę odebrał wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj. Podczas uroczystej gali powiedział: - Chcę podziękować szczególnie moim współpracownikom, którzy mają odwagę i rozmawiają w sposób otwarty z biznesem. Dzięki temu udaje się realizować śmiałe projekty.

  A oto tylko wybrane komentarze naszych Czytelników podróżujących MPK i ich wrażenia po wdrożeniu nowego systemu:


  HAIKU
  Tyle kasy poszło na zmianę systemu, którego nikt nie chce, nikt nie potrzebuje, mało tego, który nie działa. Pytam w imieniu podróżujących po co?????? A najgorsze w tym wszystkim jest to, że jedynymi ludźmi, którym to nie przeszkadza są te bajadury z Magistratu, którzy jeżdżą do pracy własnymi samochodami, nie potrafią kupić biletu w automacie, nie nawet potrafią wypożyczyć roweru. I oni mówią, że system jest najlepszy na świecie, tylko ludzie we Wro są za głupi na niego.

  JA
  Nie zapłaciłem mimo chęci. Dziś znów 134 i nie chciał kasownik przyjąć karty.. błąd transakcji... a więc nie zapłaciłem pojechałem bez biletu... Niestety skoro tak ma być...

  BSSS
  Znajdź działający nowy biletomat! Sorry, ale nie tylko jest taki problem z nowymi kasownikami bo nowe biletomaty to też dramat. Chciałam załadować sobie urbancard i co nowy na przystanku nie działa, 2 razy jadąc do pracy wysiadałam żeby załadować sobie bilet miesięczny i dopiero za 3 razem trafiłam na działający...poprosiłam o wydruk transakcji i wydrukował mi z dnia wcześniejszego, w dodatku kupno biletu normalnego jednorazowego a nie miesięcznego! Maaasaaakraaa!!!


  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (279)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To nie żart, to jeden z nabardziej innowacyjnych systemów w Europie

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

  No, ale tego nie zrozumie biedny redaktorek.
  Nie zrozumie tego również jazgotliwa grupka trolli, hejtująca na portalach wszystko i wszystkich.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ???

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Dudi to Ty?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Już wiadomo ...

  zwykłyRP (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

  Już wiadomo po co i komu mają służyć wszystkie te "nowinki" komunikacyjne we Wrocławiu - nie pasażerom czyli zwykłym ludziom, ale władzom miasta by mogły się pochwalić innowacyjnością ( jak na...rozwiń całość

  Już wiadomo po co i komu mają służyć wszystkie te "nowinki" komunikacyjne we Wrocławiu - nie pasażerom czyli zwykłym ludziom, ale władzom miasta by mogły się pochwalić innowacyjnością ( jak na razie niepraktyczną i bedącą chyba sztuka dla sztuki ), wystartować w tego typu konkursach i je wygrywać. Towarzystwo wzajemnej adoracji czuję sie wspaniale bo wtedy PR jest dobry, media chwalą, a elity świętują. Szkoda że mają jednocześnie w ... poważaniu zwykłych ludzi i ich opinie. Ale przecież najjaśniejszy i oświecony magistrat wrocławskinie będzie zajmował się tym co mówi zacofana masa.
  A to że stary system działał zupełnie dobrze, nie stwarzał większych problemów i przede wszystkim nie dyskwalifikował z korzystania z MPK ludzi którzy nie chcą mieć kart zbliżeniowych lub urbancad ( bo mimo wszystko mają prawo w tym kraju do wyboru - czy korzystać z gadżeciarskich nowości, czy pozostać przy tradycyjnych formach płatności, nadal legalnych i obowiązująch ), i jednocześnie nowy wyklucza większość przyjezdnych i dużą ilość "lokalsów" - o tym cicho sza.
  Ważne że nagroda jest - a że ci co ja przyznawali nie mają bladego pojęcia, że choć jak na razie ten nowy system jest tylko dla wybrańców to i tak jest spaprany i nie dział - to kto by się tym przejmował.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mennica ty głupi ciólu

  obciągaczu jakubasa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 5

  -nie ma obowiązku posiadania karty płatniczej z opcją zbliżeniową
  -nie ma obowiązku posiadania urbancard
  -nie ma możliwości otrzymania potwierdzenia zakupu ( paragon fiskalny )
  -jeżeli nie...rozwiń całość

  -nie ma obowiązku posiadania karty płatniczej z opcją zbliżeniową
  -nie ma obowiązku posiadania urbancard
  -nie ma możliwości otrzymania potwierdzenia zakupu ( paragon fiskalny )
  -jeżeli nie będzie możliwości alternatywnego nabycia biletu ( w kiosku ) to sprawa skończy się pozwem zbiorowym przeciw idiocie Dutkiewiczowi, który dał się wydymać ( ciekawe ile dostał ) i masowym psuciem urządzań w pojazdachzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Smart City

  pesymista z wro (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

  te całe Smart City to chyba jest sponsorowane przez UM

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  200 mln

  Jerzy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 6

  wywalono na nieprzetestowany, źle działający system, nie zapominajcie, że to nie urzędasy placa za tego knota tylko my z podatków, nie było pilniejszych potrzeb? i to my na codzień mamy kłopot z...rozwiń całość

  wywalono na nieprzetestowany, źle działający system, nie zapominajcie, że to nie urzędasy placa za tego knota tylko my z podatków, nie było pilniejszych potrzeb? i to my na codzień mamy kłopot z tym knotem a nie urzędas w słuzbowym samochodzie. NA SIŁE wprowadzono cos co jest wersją alfa zaledwie, mamy rok wyborów, będe pamiętał. A babie z Mennicy za bezczelność powinni przyznać nagrodę, zamiast przeprosic i wziąc się za usuwanie błędów to z pasażerów robią idiotów i kłamczuchów, co za chamstwo!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wątpliwości

  Sam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 5

  A ja tylko czekam na aferę ze sprawdzaniem biletów zakodowanych na kartach płatniczych. Jaką mamy gwarancję, że to prawdziwi kontrolerzy a nie oszuści z przenośnym terminalem?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mennica

  JK1 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 19

  A NIBY JAK MIAŁBY WYGLĄDAĆ TAKI OSZUST I SKAD SPRZET BO NIE ZE ZLOMU


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  JK1 - czyli ...

  zwykłyRP (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  ... jak widać z kilku komentarzy to ktoś, kto albo jest powiązany z Mennicą, albo ktoś z magistratu wrocławskiego.
  A co do tego jak miałby wyglądac oszust to od razu odpowiadam :
  - dwie nogi i...rozwiń całość

  ... jak widać z kilku komentarzy to ktoś, kto albo jest powiązany z Mennicą, albo ktoś z magistratu wrocławskiego.
  A co do tego jak miałby wyglądac oszust to od razu odpowiadam :
  - dwie nogi i dwie rece ( choć to nie dogmat )
  - głowa
  - możliwo poruszania sie w pozycji wyprostowanej
  - itd.
  czyli po prostu Homo sapiens.
  A tak na poważnie - nie takie przękrety robi się na świecie, że nie byłoby możliwości oszukiwania i okradania ludzi również i w ten sposób. Nie korzystałem za często z MPK ( a teraz niemal w ogole dlatego że nie mam gdzie kupić biletu - musiałbym najpierw pojechać samochodem do najbliższego biletomatu - łądnych parę przystanków - by kupić bilet ), ale mimo wszystko jeszcze nigdy nie widziałem by ktoś prosił kontrolera o legitymację, a jeśli już to jak miałby ją zweryfikować jadąc w pełnym autobusie czy tramwaju.
  Tak więc ubranko a'la kanar, terminal płatniczy wygladający podobnie zarejestrowany na firmę słup i chuzia ... płatności kartami zbliżeniowymi do 50 zł ponoć nie trzeba uwierzytelniać. Tak więc w jeden dzionek czy dwa runda po wrocławskich autobusach i tramwajach, i kilkaset razy po 50 złociszy wpadnie na konto. Potem przerwa, potem znowu, z a parę tygodni szybko likwidacja firmy i konta ... i tak w kółko. Zanim ktoś się połapie wielu ludzi może być oszukanych.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Proste z Aliexpres lub z Alegro

  JesteśTechnologicznieŚlepy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

  Złodziej zakłada konto za granicą i tam rejestruje terminal, następnie udaje kontrolera i kosi siano.
  Kamery tu nie pomogą, podobnie jak nie pomagają w odzyskaniu skradzionych rowerów.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  JK1 mennica

  Maniek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  kompromitujesz gówniarzu płacącą ci mennicę, debilniejszych komentarzy niż twoje nie ma tutaj, WON

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Biletomaty stacjonarne

  Milka Wrocław (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

  Niestety w lutym kupowałam bilet i nie wydał mi potwierdzenia kupna biletu jak tak ma być to ja dziękuję za taki chory system.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mennica

  jk1 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 17

  JEZELI NIE PISAŁO AWARIA TO ZNACZY ŻE TO PANI ROBIŁA BŁĄD NIEPRAWIDŁOWO WYBIERAJĄC BILET BEZ POTWIERDZENIA W TAKIM WYPADKU NALEŻY WYKUPIC URBANCARD I TO NA MAKSYMALNĄ KWOTE 800ZLOTYCH KTÓRE ZAPISZE...rozwiń całość

  JEZELI NIE PISAŁO AWARIA TO ZNACZY ŻE TO PANI ROBIŁA BŁĄD NIEPRAWIDŁOWO WYBIERAJĄC BILET BEZ POTWIERDZENIA W TAKIM WYPADKU NALEŻY WYKUPIC URBANCARD I TO NA MAKSYMALNĄ KWOTE 800ZLOTYCH KTÓRE ZAPISZE NA KARCIE AUTOMAT I WIĘCEJ W TYM ROKU NIE KUPOWAĆ ZADNYCH BILETÓW PAPIEROWYCH JEST TO BILET ROCZNY NA WSZYSTKIE LINIE NORMALNE MPK TAK ZWANY 365DNIOWY INNEJ MOZLIWOSCI NIE MA ABY UDOWODNIC OSZUSTWO MENNICY POLSKA POTWIERDZENIE UZYSKA PANI NA FAKTURZE Z BANKU A PRZY GOTÓWCE W KIOSKU Z CZYNNYMI WYDRUKAMI.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A jaką mam gwarancję, że ten bilet się zakoduje?

  800zł to już przestępstwo karalne (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  Potwierdzeń nie wydajecie, gotówki nie przyjmujecie nawet w kiosku biletu nie da się kupić. Niby z GSM-em się nie łączy, bzdura bo inne terminale w kiosku działają. Komórka też ma zasięg. Po prostu...rozwiń całość

  Potwierdzeń nie wydajecie, gotówki nie przyjmujecie nawet w kiosku biletu nie da się kupić. Niby z GSM-em się nie łączy, bzdura bo inne terminale w kiosku działają. Komórka też ma zasięg. Po prostu knota zrobiliście i pora oficjalnie za to przeprosić pasażerów.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  IDIOTA!

  Maniek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  chcę JEDEN bilet kupić, i co teraz geniuszu?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

  Jesli macie uwagi czy pytania, to zamiast zalic sie GW lepiej napisac do zrodla :) moze zrozumieja swoja glupote:

  Dodatkowe informacje:
  Karolina Mystek

  tel.: +48 604 262 362...rozwiń całość

  Jesli macie uwagi czy pytania, to zamiast zalic sie GW lepiej napisac do zrodla :) moze zrozumieja swoja glupote:

  Dodatkowe informacje:
  Karolina Mystek

  tel.: +48 604 262 362
  Karolina.Mystek@mc.com.pl

  https://www.mennica.com.pl/uslugi/platnosci/aktualnosci-system-karty-miejskiej/nowy-system-urbancard-we-wroclawiu

  Na samy dole jest kontakt to pani karoliny, polecamzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mystek łże w żywe oczy

  Jerzy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 2

  pani Mystek z Mennicy uważa, że nie ma problemów, wszystko działa, a pasażerowie kłamią twierdząc, że kasowniki nie działają


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mennica

  JK1 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 13

  A CZY WSZYSTKIE AUTA SA NOWE NIE OTUZ SA AWARIE BO PASAZEROWIE PSUJA LECIWE TRAMWAJE I AUTOBUSY
  KIEROWCYMPK I MOTORNICZOWIE TEZ LUDZIE DLATEGO...rozwiń całość

  A CZY WSZYSTKIE AUTA SA NOWE NIE OTUZ SA AWARIE BO PASAZEROWIE PSUJA LECIWE TRAMWAJE I AUTOBUSY
  KIEROWCYMPK I MOTORNICZOWIE TEZ LUDZIE DLATEGO CZASEM KASOWNIKI SIE WOGULE NIE WLACZAJĄzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Troll

  Wrocławiak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Nie karmić trolla

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  słownik sobie kup

  Jerzy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  wyłacz capslock i słownik ortograficzny kup, reszta to bzdury nie argumenty,

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mennica

  jk1 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 10

  ten system jest już tak inteligentny ze zna komentujacych dlatego lepiej kupowac te bilety a zamiast pisac bzdury piszccie gdzie ma awarieto cos da sie zrobic

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tylko Jerzy Michalak

  On zadba o komunikacje (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

  Jurek powiedzial, ze komunikacja musi we Wroclawiu rozwijac sie dobrze i przemyslanie. On jest dobry kierownikiem, wie jak rzadzic kolejami, to bedzie wiedzial jak rzadzic MPK. Trzeba dac mu szanse.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żart jakiś

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Jerzy Michalak zasiada w zarządzie MPK i dlatego odpowiada za aferę kasownikową

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a plakaty z Michalakiem drukowane i rozwieszane za pieniądze fundacji onkologicznej ?

  Jerzy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  Michalak lansuje swoja gębę na plakatach finansowanych z pieniędzy fundacji onkologicznej, TFFFU! ani na Michalaka nie oddam głosu ani na bandycką fundację grosza nie wpłace
  Ta kasa powinna iść na...rozwiń całość

  Michalak lansuje swoja gębę na plakatach finansowanych z pieniędzy fundacji onkologicznej, TFFFU! ani na Michalaka nie oddam głosu ani na bandycką fundację grosza nie wpłace
  Ta kasa powinna iść na potrzeby chorych a nie na kampanię wyborczą i lans Michalakazwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A PiSlamiści to niby z czego finansują swoje kampanie?

  OKRADLI PCK ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  §


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co to za argumenta?

  Jerzy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

  szkoda mi ludzi chorych co żebrzą o pieniądze na ratowanie zycia w róznych zbiórkach, a tu fundacja przy DCO na Hirszfelda wyrzuca wpłacone im pieniądze na kampanię polityka

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo