MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Finanse Śląska Wrocław 2023 - klub odpowiada na trudne pytania. Czy nie zabraknie pieniędzy? Skąd taka wielka strata?

Jakub Guder
Jakub Guder
Wideo
od 16 lat
Tak jak wynika to z przepisów, Śląsk Wrocław opublikował na koniec marca swój raport finansowy za poprzedni rok. Wnioski nie są optymistyczne, chociaż autorzy wspomnianego raportu zaznaczają, że klub nie powinien mieć problemów finansowych w przeciągu najbliższych 18 miesięcy. Z drugiej jednak strony - gdy byłaby to normalna spółka, a nie klub sportowy należący do gminy - należałoby bić na alarm. Poprosiliśmy, aby WKS ustosunkował się do najważniejszych liczb i odpowiedział na nasze pytania. Jaka jest zatem sytuacja finansowa spółki?

Jakie są zatem te najważniejsze wnioski? Po pierwsze - Śląsk zanotował o 6 mln zł większą stratę niż w 2022 roku. Jak na portalu X zauważył analityk Kuba Szlendak, większą stratę zanotowały tylko Pogoń Szczecin i Raków Częstochowa.

Po drugie - wydaje jeszcze więcej na wynagrodzenia: było 20,6 mln zł, a jest 23 mln zł i to pomimo tego, że pozbyto się przecież takich zawodników jak Diogo Verdasca czy Victor Garcia.
Po trzecie: zwiększyły się przychody ze sprzedaży i to o blisko 5 mln zł. To efekt wyjścia z pandemii, ale też bardzo dobrych wyników klubu jesienią 2023 roku i świetnej frekwencji.

Raport obciąża dwóch prezesów: Piotra Waśniewskiego i Patryka Załęcznego, który szefuje Śląskowi od połowy września.
Już na początku autorzy raportu wyliczają "okoliczności wskazujące na zagrożenie kontynuacji spółki". Jakie?

  • Straty przekroczyły kapitał zapasowy oraz połowę kapitału podstawowego.
  • Spółka wykazuje ujemne kapitały własne w wysokości 8,5 mln zł.
  • Spółka poniosła stratę za rok 2023 w wysokości 26, mln zł.
  • Zobowiązanie i rezerwy krótkoterminowe przekraczają aktywa obrotowe o 7,3 mln zł.

To wszystko sprawia, że - zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych - zarząd spółki zobligowany jest do zwołania Walnego Zgromadzenia Spółki "w celu podjęcia uchwały o kontynuacji działalności spółki". Dowiadujemy się, że ostatnia taka uchwała została podjęcia 12 czerwca 2023 roku.

W raporcie przeczytamy, że - pomimo kiepskich wyników - "spółka na bieżąco spłaca zobowiązania z tytułu dostaw i usług". Kwartalne prognozy finansowe na najbliższe 18 miesięcy (do czerwca 2025) też są optymistyczne. Śląsk ma być wypłacalny i nie powinien mieć problemów finansowych.

Skąd ten optymizm?
Gwarantem jest przede wszystkim główny udziałowiec spółki, czyli Gmina Wrocław, która na 2024 roku zabezpieczyła 21 mln zł na dokapitalizowanie klubu. Gmina "zobowiązała się do wsparcia Spółki w przypadku wystąpienia nieprzewidywalnych zdarzeń mających wpływ na jej kondycję". Czyli jeśli okaże się, że - z jakiegoś powodu - Śląsk ma w ciągu roku kłopoty finansowe, do Wrocław gdzieś znajdzie dodatkowe środki na WKS-u. Ważna jest też dobra frekwencja, bo to rokuje dobre przychody ze sprzedaży biletów, karnetów i lóż.
Budżet WKS-u mają zasilać też transfery. W raporcie wskazany jest transfer zawodnika za 2 mln euro (chodzi o Karola Borysa), a także plany "zbycia prawa do niektórych kart zawodniczych" w połowie tego roku.

To tyle optymizmu. Potem mamy twarde liczby. To już tak różowo nie jest. Wynotowaliśmy kilka najważniejszych kwot i poprosiliśmy o komentarz klub.
O co zapytaliśmy? Dlaczego Śląsk wydaje na pensje więcej, niż przed rokiem, chociaż poprzedni sezon był bardzo słaby? Czy nie gra w związku z tym "na kredyt"? Czy wciąż musi płacić byłym trenerom - Tworkowi i Djurdjeviciowi? Z czego wynika wzrost kosztów usług obcych z 28,9 mln do 31,3 mln zł? Co kryje się po terminem "usługi obce"? Skąd wziął się wzrost zobowiązań krótkoterminowych o 900 tys. zł? Skąd w rubryce "kredyty/pożyczki" pojawiła się kwota 5,2 mln zł? Jakie są zobowiązania krótkoterminowe klubu? Czy Śląsk ma zaległości finansowe wobec piłkarzy (z raportu wynika, że jest to 1,7 mln zł)? Jak klub wytłumaczy większą o 6 mln zł stratę? Czy brak awansu do europejskich pucharów będzie oznaczał kłopoty finansowe? Czy latem WKS musi sprzedawać piłkarzy, by utrzymać płynność finansową?

Odpowiedzi na te pytania znajdziecie pod tabelą.

Finanse Śląska Wrocław 2023 - najważniejsze liczby

20232022
Ujemny kapitał własny-8,5 mln zł-10 mln
Strata-26 mln-20 mln
Dofinansowanie przez gminę21 mln13+5 mln
Kapitał podstawowy spółki117 mln100 mln
Strata z ubiegłych lat-110,2 mln-89,5 mln
Zobowiązania krótkoterminowe17,3 mln16,5 mln
Nieopłacone wynagrodzenia na koniec roku1,7 mln1,8 mln
Przychody ze sprzedaży29,8 mln25 mln
Koszty wynagrodzeń23 mln20,6 mln
Koszty działalności operacyjnej62,5 mln56,7 mln
Usługi obce31,3 mln28,9 mln

Czy Śląsk ma kłopoty finansowe? Klub odpowiada na najważniejsze pytania

Tak jak wynika to z przepisów, Śląsk Wrocław opublikował na koniec marca swój raport finansowy za poprzedni rok. Wnioski nie są optymistyczne, chociaż autorzy wspomnianego raportu zaznaczają, że klub nie powinien mieć problemów finansowych w przeciągu najbliższych 18 miesięcy. Zapytaliśmy klub o najważniejsze liczby tego raportu.Odpowiedzi pod kolejnymi zdjęciami.

Finanse Śląska Wrocław 2023 - klub odpowiada na trudne pytan...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska