Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław wspiera jak może. Od drobnych gestów po duże zbiórki. Zobacz, jak możesz pomóc uchodźcom wojennym z Ukrainy

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
Magdalena Pasiewicz/Polska Press
Od jeżdżącego po ulicach Wrocławia tramwaju wolności, przez zbiórki i kiermasze, po użyczanie mieszkań i organizację świetlic dla dzieci. Wrocławianie na wiele sposobów organizują pomoc dla poszkodowanych w wojnie z Rosją Ukraińców.

Zbiórka w dawnej zajezdni Dąbie

We wrocławskiej Czasoprzestrzeni od początku wojny na Ukrainie trwa zbiórka darów dla uchodźców.

"Zbieramy rzeczy, które rozdajemy osobom, które już dotarły do Wrocławia albo organizujemy transport na granicę" – mówi Barbara Matczak ze stowarzyszenia Tratwa

.

W Czasoprzestrzeni zbierane było wszystko ale do czasu.

"Teraz nie przyjmujemy już ubrań, bo jesteśmy nimi zasypani" – mówi pani Barbara. - "Zachęcamy natomiast uchodźców, aby przychodzili do nas, najlepiej z własnymi torbami i wybierali sobie to co jest im potrzebne".

Organizatorzy zbiórki proszą, by chętni do pomocy sprawdzali zmieniającą się listę potrzeb, uaktualnianą na Facebooku (LINK).

"Na ten moment zbieramy na przykład bieliznę osobistą dla kobiet, mężczyzn i dzieci. Ważne, aby rzeczy były nowe. Poza tym, zbieramy środki higieny osobistej, takie jak: podpaski, pieluchy, szczoteczki do zębów, mydła, golarki i inne" - tłumaczy pani Barbara.

Tramwaj wolności MPK

Inną akcję uruchomiło wrocławskie MPK, które posłało na tory „tramwaj wolności” przyozdobiony flagami Wrocławia i Ukrainy.

"Dziś to symbol nie tylko wolnej Polski, ale i wolnej Ukrainy" - mówi prezes MPK Krzysztof Balawejder. - "Chcemy wspierać Ukrainę w każdy możliwy sposób, nie tylko materialnie, jak to czyni nasza spółka, ale także gestami solidarności".

Poza tramwajem, MPK organizuje wsparcie materialne i jego dowóz tam, gdzie jest ono najbardziej potzrebne. Pod Dworcem Głównym stanął także dobrze znany wrocławianom Szczepciobus, w którym każdy obywatel z Ukrainy przybywający do Wrocławia, może zaszczepić się przeciwko Covid-19.

Książki od wydawnictwa Warstwy

Pomoc dla obywateli Ukrainy przyjmuje rozmaite oblicza. Wrocławski Dom Literatury na przykład od 28 lutego wspiera uchodźców w szczególny sposób.

"Działające w strukturach Wrocławskiego Domu Literatury Wydawnictwo Warstwy uruchomiło akcję, w ramach której dochód ze sprzedaży książek ukraińskich autorek i autorów publikujących w Warstwach, w całości zostanie przeznaczony na rzecz pomocy ofiarom wojny w Ukrainie" - dowiadujemy się od Aleksandry Konopko, specjalistki PR w wydawnictwie. - "Od samego początku za ideą wydawania ukraińskich książek stoi chęć lepszego zrozumienia i poznania naszych wschodnich sąsiadów. Środki zgromadzone w ramach akcji zostaną przekazane organizacjom pozarządowym, które niosą pomoc osobom w Ukrainie oraz uchodźcom wojennym przyjeżdżającym do Polski. Akcja obejmuje egzemplarze dostępne na stronie Wydawnictwa Warstwy.

Koncert w NFM

Do akcji włączyło się także Narodowe Forum Muzyki, które pod honorowym patronatem wojewody Dolnego Śląska Jarosława Obremskiego organizuje piątkowy (4 marca, godzina 19) koncert.

"Pragniemy poinformować, że Koncert Solidarności z Ukrainą, podczas którego wystąpią: Olga Pasiecznik i Natalia Pasiecznik, będzie współorganizowany z wrocławską Fundacją Ukraina, dzięki czemu wpływ z biletów zostanie przeznaczony na wsparcie Ukrainy" - informuje Agnieszka Frei, rzecznik prasowa NFM.

Szczepienia w USK

Pomagają także medycy. Akcje prozdrowotne organizowane są na rożne sposoby. Jedną z nich jest szczepienie przeciwko Covid-19, po które uchodźcy mogą zgłaszać się do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

"Osoby narodowości ukraińskiej nie muszą się wcześniej rejestrować, a kwestionariusz wstępnego wywiadu dostępny jest w języku ukraińskim. Konieczne jest jednak posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość" - mówi Monika Kowalska, rzecznik prasowa placówki.

Pomoc jest potrzebna cały czas. Jak powiedział na wczorajszej (2 marca) sesji rady miejskiej radny Andrzej Kilijanek z klubu PiS: „Pomoc będzie potrzebna za tydzień, za miesiąc, a nawet za rok”.

Dziś najintensywniej poszukuje się psychologów mówiących po ukraińsku. Wciąż organizowane są zbiórki.

Ważni są także wolontariusze.

"Chętni do wolontariatu mogą zgłaszać się do nas poprzez profile Tratwy lub Czasoprzestrzeni na Facebooku. Zainteresowanie jest ogromne" - informuje Barbara Matczak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska