Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Urząd Wojewódzki wyznaczył miejsca dla uchodźców z Ukrainy

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Uchodźcy otoczeni opieką po sobotnim przyjeździe pociągu z Lwowa na dworzec we Wrocławiu
Uchodźcy otoczeni opieką po sobotnim przyjeździe pociągu z Lwowa na dworzec we Wrocławiu Paweł Relikowski / Polska Press
W ostatnim czasie trwały prace nad przygotowaniem planu przyjęcia przez Polskę osób napływających z Ukrainy. Również Wrocław szykował miejsca dla szukających schronienia. Na razie rozdysponowano ich kilkaset.

Miejsca dla uchodźców znajdują się w budynkach akademików, przy ul. Edwarda Wittiga. Jak informuje nas biuro prasowe Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, obecnie w domach studenckich na ponad 400 miejsc, zajętych jest 120.

- Na ten moment wszystkie osoby przybywające do Wrocławia, potrzebujące pomocy, w tym także w zakresie noclegu kierowane są do miejsca zakwaterowania tymczasowego, znajdującego się w budynku akademika Politechniki Wrocławskiej przy ulicy E.Wittiga we Wrocławiu, skąd kierowane są do docelowych miejsc zakwaterowania na Dolnym Śląsku – mówi Aleksandra Osman z biura prasowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Według prezydenta Jacka Sutryka, miasto gotowe jest przyjąć kilka tysięcy uchodźców. Kolejne miejsca mają być wyznaczane razem z rozwojem sytuacji. O ich ilości oraz gdzie dokładnie będą się znajdować decyduje wojewoda.

Te miejsca mają już dostosowaną infrastrukturę jak łóżka, lub są przystosowane aby taką infrastrukturę stworzyć. Z naszych informacji wynika, że urzędnicy biorą pod uwagę wszelkie ośrodki, w tym również szpital tymczasowy przy ul. Rakietowej. Jednak na ten moment szpital tymczasowy przy ulicy Rakietowej nadal funkcjonuje jako placówka medyczna przeznaczona dla osób chorujących na COVID-19.

Urzędnicy zaznaczają jednocześnie, że we Wrocławiu na pomoc może liczyć każdy uchodźca. Środki pierwszej potrzeby dostępne są w punkcie informacyjnym na terenie dworca kolejowego Wrocław Główny. Tam obywatele Ukrainy uzyskają też potrzebne informacje na temat legalizacji pobytu, pozwolenia na pracę, poszczególnych fundacji oraz dostępnych miejsc noclegowych. Pracownicy urzędu wojewódzkiego cały czas pozostają w kontakcie z jednostkami samorządu terytorialnego, urzędem ds. cudzoziemców, strażą graniczną i wszystkimi służbami.

- W zależności od potrzeby, będziemy realizować kolejne etapy planu zarządzania kryzysowego - zapewniają urzędnicy Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska