Wiosna doniosła do prokuratury na arcybiskupa wrocławskiego. „Sprawdzamy czy państwo jest silne wobec silnych”

Andrzej ZwolińskiZaktualizowano 
Biskup Marian Gołębiewski przed kilkoma dniami zeznawał w sprawie księdza Pawła K. przed wrocławskim sądem. Kurię w procesie cywilnym pozwał jeden z poszkodowanych mężczyzn Fot. Janusz WóJtowicz / Polskapresse
- Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wiedział o ohydnych czynach pedofilskich na terenie jego diecezji i nie spełnił ciążącego na nim obowiązku niezwłocznego powiadomienia organów ścigania – tak o arcybiskupie Marianie Gołębiewskim, byłym już metropolicie wrocławskim, mówił dziś Krzysztof Śmiszek, kandydat Wiosny Roberta Biedronia w wyborach do PE na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Złożył w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez biskupa przestępstwa.

- Mija już drugi tydzień od premiery szokującego filmu braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”, który obejrzało już 20 milionów osób. Jedak to co szokuje nas najbardziej jako Polaków, a mnie jako prawnika, to bezczynność prokuratury. Mamy już kolejny dzień od powołania przez ministra Zbigniewa Ziobro specjalnej grupy prokuratorów do zbadania tej sprawy, a efektów ich pracy nie widać. Nie widać prokuratorów, którzy wchodzą do siedzib biskupów, siedzib parafii, otwierających archiwa czy przesłuchujących kolejnych świadków. Przyszedł czas, by obywatele wzięli sprawy w swoje ręce – powiedział Krzysztof Śmiszek.

Śmiszek zwołał konferencję prasową przed bramą wjazdową do pałacu arcybiskupiego na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. Tam właśnie oświadczył, że w związku z biernością prokuratury po publikacji filmu Sekielskich, Wiosna Roberta Biedronia składa zawiadomienia do prokuratury.

- Ze zdumieniem dowiadujemy się, że jak do tej pory nie wpłynęło żadne formalne zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, a nawet o podejrzeniu o jego popełnieniu, zatem prokuratura ma związane ręce. Jako prawnik uważam to za skandal. Mamy dość informacji, świetnie udokumentowanych, aby prokuratorzy zaczęli robić swoją robotę i przynajmniej wszczęli postępowania w sprawie – powiedział pokazując zawiadomienie zaadresowane do Prokuratury Rejonowej dla Wrocławia - Śródmieście.

Kardynał Gulbinowicz krył pedofilię? Raport u papieża Franciszka

Zawiadomienie dotyczy podejrzeń o popełnieniu przestępstwa przez Mariana Gołębiewskiego, arcybiskupa seniora Archidiecezji Wrocławskiej, a wcześniej arcybiskupa. Jak wyjaśnił Śmiszek, chodzi o naruszenie dwóch paragrafów. - Po pierwsze o podejrzenie, że wiedział o tym, co dzieje się na terenie jego diecezji. Wiedział, że ksiądz Paweł K. molestując chłopców, dalej miał pozwolenie na swoją działalność duszpasterską. W 2005 roku po raz pierwszy dowiedzieliśmy się o tym, co robił ksiądz K., że proponował nieletnim pieniądze za seks. Co się okazało? Nawet wtedy, kiedy zostało wszczęte postępowanie karne, przeniesiono go w porozumieniu z biskupem bydgoskim do tamtejszej diecezji. Zatem istnieje duże prawdopodobieństwo, że biskup Gołębiewski wiedział o tym, co się działo na terenie jego diecezji i nie spełnił ciążącego na nim obowiązku wynikającego z artykułu 240 Kodeksu Karnego, mówiącego o tym, że kto posiada informacje o możliwości popełnienie przestępstwa, jest zobowiązany do niezwłocznego powiadomienia organów ścigania. Nie zrobił tego, dlatego my obywatele bierzemy sprawy w swoje ręce. Składamy zawiadomienie, niech organy ścigania, zaczną wreszcie pracować nad informacjami, które krążą w przestrzeni publicznej od lat. Oczekujemy stanowczej reakcji organów ścigania, co do arcybiskupa Gołębiewskiego – oświadczył kandydat Wiosny i powołał się na raport fundacji "Nie lękajcie się", w którym opisano postępowanie księdza Pawła K. i który – jego zdaniem - jest dowodem w tej sprawie.

Zobacz też: Arcybiskup w sądzie. Pytali go o pedofilię

- To pokazuje nam, że kiedy państwo działa wobec słabych jest silne, a kiedy powinno działać wobec silnych jest słabe. To są ci silni, którzy chodząc w splendorze po Ostrowie Tumski, powodują tę bezczynność – dodał wskazując na pałac arcybiskupi. Na pytania co z kardynałem Henrykiem Gulbinowiczem, czy on pozostaje poza podejrzeniem? Śmiszek odpowiedział: - Dziś skupiamy się tylko na arcybiskupie Gołębiewskim, który wiedział o tych ohydnych czynach. Kardynał Gulbinowicz jedynie poręczył za księdza K., zatem nie widzimy tutaj bezpośredniego związku. Jeżeli zajdzie podejrzenie, że także on miał taką wiedzę, to jako obywatel będzie musiał odpowiedzieć za zaniechanie czy tuszowanie.

- Jedynym zatrzymanym w tej sprawie jest jak razie rzutnik, który skonfiskowano w Warszawie, przy pomocy którego wyświetlano film braci Sekielskich. Jest to sytuacja niezrozumiała i skandaliczna – oświadczył Michał Syska, piąty na liście Wiosny, kandydat do PE w naszym okręgu. Jego zdanie szczególnie kuriozalne jest to, że rządzący PiS w ekspresowym tempie przeforsował w parlamencie zmiany w Kodeksie Karnym, podczas gdy obowiązujące obecnie nie są respektowane.

Druga na liście kandydatów Wiosny, Katarzyna Lubiniecka- Różyło przypomniała, że stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet złożyło w Radzie Miasta Wrocławia i w Sejmiku Dolnośląskim, wnioski o odebranie tytułu honorowego obywatela księdzu kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi.

Ofiara księdza chce od kurii odszkodowania. "Wiedzieli że to pedofil"

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 33

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

o
o.Misjonarz

No i dlaczego jeszcze nie siedzi? Skundlone z Kościołem państwo Prawa i Sprawiedliwości nie ma odwagi założyć wielebnemu szamanowi kajdanek?

G
Gość

Nie podzielam poglądów p Śmiszka ani trochę, niemniej to jest właściwa droga - czyli zawiadomienie prokuratury i procedura sądowa. Natomiast wniosek Kongresu Kobiet o odebranie honorowego obywatelstwa p Gulbinowiczowi, czyli wyrokowanie przed jakimkolwiek procesem - przypomina czasy totalitarne (a wcześniej polowania na czarownice) - gdzie wyroki były znane z góry. Wydawałoby się, że te czasy minęły.

Mam dla KK pomysł - jest poważny społeczny problem związany z powszechnie znanym procederem załatwiania sobie pracy w urzędach publicznych dzięki znajomościom (czyli na koszt podatnika oraz bez spełniania kryterium kompetencji, konkursu, etc) - może byście Panie ten temat ruszyły. Jako ruch społeczny (nie partia) - macie pole manewru, mam nadzieję.

G
Gość

To wszystko trzeba jeszcze udowodnić. Nie wystarczy rzucić oskarżenie. Chociaż oczywiście nawet jak się to nie potwierdzi, to i tak efekt propagandowy zostanie osiągnięty.

N
Nie mów nikomu

Szanowna redakcjo zanim coś napiszecie to zacznijcie myśleć - w tamtym czasie prawo nie wymagało donoszenia na sprawcę a poza tym zazwyczaj sami poszkodowani nie chcieli by z tym iść do prokuratury a teraz nagle sobie przypomnieli że kuria nic nie zrobiła !

h
ha ha pedalstwo w natarciu
2019-05-21T10:49:06 02:00, Gość:

Ale się rozkręca ta gazeta wrocławska nareszcie może o czymś durnym poddać, mądre tematy poczekają.

2019-05-21T15:50:18 02:00, Bal bls:

Durne to bedą twoje dzieci, więc wracaj do wiernych

Wierni kontra pedały i pederaści z których wykluwają się pedofile.

Dodać do tego lesbijki i feministki i mamy Pierdu Wiosna Biedronia.

Nawet Śmiszek się z tego śmieje

p
pedały do domu

Pedał Biedroń chce wykazać, że księża mieli pedalskie skłonności? Przecież ten ksiądz nie dobierał się do dzieci czyli pedały walczą z kościołem zamiast wyszukiwać i zamykać pedofili i innych przestępców. Ilu pedofili jest w ugrupowaniu zboczeńców od Biedronia? Przecież to ludzie z zaburzeniami seksualnymi podobnie jak pedofile.Dlaczego pedalstwo ma być promowane a dotykanie dzieci traktowane jak pedofilia? Od tego są sady i prokuratura a nie pedały i feministki.

Dzieci bezbożników z PZPR chciałyby mówić w co mamy wierzyć i do jakiego kościoła chodzić.

Komuna upadla , obudźcie się.

To kościół pomógł ją dobić.

Pedały zawsze żyły na świecie ale nie rwały się do polityki tylko do swych bezeceństw.

pedały były traktowane z pogarda jak prostytutki bo budziły nawet większe obrzydzenie.

B
Bal bls
2019-05-21T10:49:06 02:00, Gość:

Ale się rozkręca ta gazeta wrocławska nareszcie może o czymś durnym poddać, mądre tematy poczekają.

Durne to bedą twoje dzieci, więc wracaj do wiernych

G
Gość

No tak. Pan Gulbinowicz, zawsze powtarzał, że jego ojciec w młodości wpajał " synu żyj tak aby przez ciebie nikt w zyciu nie płakał'. Przepraszam może nie dokładnie zacytowałem słowa gulbinowicza. A TU TAKIE KWIATKI.

G
Gość

Ale się rozkręca ta gazeta wrocławska nareszcie może o czymś durnym poddać, mądre tematy poczekają.

G
Gość

Jakim trzeba być ciężkim poj...bem, żeby bronić pedofili.

r
river
2019-05-21T06:33:22 02:00, Ewa:

Trzeba przyznać, że IV DEPARTAMENT ( czyli dawny wydział do spraw walki z Kościołem) to pikuś w porównaniu z tym co dzisiaj wyczyniają media i niektórzy politycy!

Dokładnie ! ale to są też ich popłuczyny.

E
Ewa

Trzeba przyznać, że IV DEPARTAMENT ( czyli dawny wydział do spraw walki z Kościołem) to pikuś w porównaniu z tym co dzisiaj wyczyniają media i niektórzy politycy!

t
tubylec
2019-05-20T19:32:13 02:00, Gość:

Cioty obrzydliwe poszly won. Sodomici. Dno, rynsztok, tfu!!!!

Nie nerwujsja, nie nada. Wujek proboszcz przytuli i coś pokaże.

t
tubylec
2019-05-20T21:53:08 02:00, Zdzislawa:

Hej , poznam Pana na dyskretne spotkania. Mam 62 lat, wdowa, wesola i nie chcę faceta do parzenia ziółek ale na spacery i do zabawy etc.

Panowie z koalicji europ. wykluczeni bo lubię mądrze pogadać.

Jak lubisz mądrze pogadać, to niestety musisz milczeć. Tylko gębę otworzysz, a już głupi bełkot się wydobywa.

R
Roza
2019-05-20T16:37:23 02:00, oj tam:

Oj tam, oj tam przecież... SCHETYNA, GIERSDORF, NEUMAN, TULEYA, LUBNAUER, HARTWICH, SZEJNFELD, BODNAR, GIERTYCH, DUBOIS, NITRAS, SCHERING-WIELGUS, GRONKIEWICZ-WALZ, MICHNIK, BREJZA, VINCENT i HAYDERR, Rose GRAFIN von THUN, HUBNER, WENDERLICH, HOLLAND, BEJDA, TOPYŁA, MEYSZTOWICZ, LENZ,TUSK, KLICH, KOPACZ, MYRCHA, MILLER, SCHMIDT, RABIEJ, SENYSZYN, SAFIAN, HENNING-KLOSKA, PAHL, ROSTATI, PITERA, RZEPLIŃSKI, KIDAWA, KAMYSZ, ZEMKE, FURGO, SZŁAPKA, ZANDBERG ..... plus SPONSORZY TVN-u.

Ale bronią tych starych dziadów Co w młodości zmuszał do seksu małe dzieci jak wam nie jest wstyd!!ciekawa co by zrobili gdyby to były ich wnuki lub dzieci

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3