MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiemy, kiedy otworzą Dworzec Świebodzki we Wrocławiu! Dokąd pojadą stamtąd pociągi?

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Czy pociągi powrócą na Dworzec Świebodzki i taki widok będzie codziennością?
Czy pociągi powrócą na Dworzec Świebodzki i taki widok będzie codziennością? Jarosław Jakubczak/Polska Press
O otwarciu Dworca Świebodzkiego we Wrocławiu dla połączeń kolejowych mówi się od kilkunastu lat. Obietnica taka padła przed mistrzostwami Euro 2012. I przez lata nic się nie działo. Ostatnio na temat ponownego otwarcia dworca dla podróżnych usłyszeliśmy podczas konferencji prasowej w Kątach Wrocławskich. To właśnie pociągi z tej gminy mają dojeżdżać na Dworzec Świebodzki we Wrocławiu. Od kiedy? Przeczytajcie poniżej.

16 kwietnia (wtorek) przedstawiciele władz gminy Kąty Wrocławskie zadeklarowali rozszerzenie współpracy z Kolejami Dolnośląskimi. Dzięki niej, zwiększy się liczba pociągów na trasie Kąty Wrocławskie - Wrocław, którą dzisiaj obsługuje 30 par połączeń (para, czyli kurs pociągu w jedną i drugą stronę). Jak informuje rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie Monika Makowska, to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie pasażerów.

- Od momentu uruchomienia w 2018 r. linii Kąty Wrocławskie - Wrocław, liczba pasażerów korzystających z oferty Kolei Dolnośląskich zwiększyła się prawie trzykrotnie – wskazuje rzecznik urzędu.

Stąd deklaracja o uruchomieniu tzw. II linii kolejowej dla Kątów Wrocławskich i poszerzenie przewozów o kolejne połączenia.

Planowo trasa Wrocław – Kąty Wrocławskie zwiększy się o nawet 16 par połączeń. Łącznie byłoby ich wtedy 46. Co najciekawsze, nowe połączenia mają wykorzystywać... Dworzec Świebodzki! Wynika to z tego, że dworzec Wrocław Główny jest już obciążony maksymalną liczbą dzisiejszych 30 par połączeń do Kątów Wrocławskich. Ze słów prezesa Kolei Dolnośląskich wynika, że pociągi miałyby kursować z Dworca Świebodzkiego na początku 2026 roku.

- Gmina Kąty Wrocławskie to jedna z niewielu gmin w Polsce, która ma tak dużą liczbę, bo aż 30 par połączeń z przyległą aglomeracją, w tym przypadku - z Wrocławiem. Umożliwia to mieszkańcom komfortowy i szybki dojazd do szkoły, pracy, czy instytucji kultury. Już niespełna za dwa lata, w momencie uruchomienia przez PKP PLK stacji Dworzec Świebodzki, Koleje Dolnośląskie we współpracy z Gminą Kąty Wrocławskie będą w stanie uruchomić 16 nowych par połączeń w tym kierunku, co daje łącznie prawie 50 pociągów na dobę – powiedział podczas konferencji prasowej Damian Stawikowski, prezes spółki Koleje Dolnośląskie.

Do współpracy i otwarcia Dworca Świebodzkiego odniósł się starający o reelekcję burmistrz Kątów Wrocławskich, Julian Żygadło. Zapowiedział on remont i dostosowanie 2. peronu na stacji Kąty Wrocławskie. Jest to konieczne, aby umożliwić obsługę większej liczby pociągów.

- Uruchomienie nowej linii do stacji Dworzec Świebodzki stanowi dla naszej gminy szanse na realne zwiększenie oferty przewozowej dla mieszkańców gminy, jak również alternatywę szybszego dojazdu do centrum Wrocławia. Dla umożliwienia obsługi większej liczby pociągów niezbędne będzie również dostosowanie infrastruktury kolejowej, w tym remont peronu 2 na stacji Kąty Wrocławskie. W tym celu prowadzę już rozmowy z Ministerstwem Infrastruktury oraz PKP PLK S.A. Wierzę, że współpraca z Ministerstwem Infrastruktury, Samorządem Województwa Dolnośląskiego, Kolejami Dolnośląskimi oraz PKP PLK zaowocuje już w niedalekiej przyszłości i poprawi ofertę przewozową dla mieszkańców naszej gminy – mówił Julian Żygadło, Burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie.

Należy przy tym zaznaczyć, że nie doszło jeszcze do podpisania żadnej umowy. Podczas wtorkowej konferencji padła ustna deklaracja współpracy. Dowiedzieliśmy się, że z urzędu gminy Kąty Wrocławskie wyszło pismo do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, w którym gmina wykazała chęć współfinansowania nowych par połączeń.

Przypomnijmy, że regularny kurs pociągów na Dworcu Świebodzkim zakończył się w 1991 roku. Potem kolej wydzierżawiła pomieszczenia Teatrowi Polskiemu, klubom nocnym Columbus, Senso, Wagon i różnym firmom usługowym. Wspomnianych klubów już nie ma, za to Scena na Świebodzkim Teatru Polskiego funkcjonuje do dziś. W budynku są również restauracje, szkoły muzyczne, różne usługi czy muzeum gier.

Najbardziej jednak miejsce znane jest z coniedzielnego targowiska, na którym można kupić praktycznie wszystko. Razem z uruchomieniem połączeń, musiałoby ono zniknąć. Co dokładnie można kupić na Świebodzkim? Zobacz w galerii:

Przeczytaj także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska