Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W jeden dzień można zarobić do 500 złotych. Lada dzień ruszy nabór członków komisji wyborczych

Andrzej Zwoliński
Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Urzędnicy wyborczy i pełnomocnicy komitetów, będą zbierać chętnych do pracy w obwodowych komisjach przy zbliżających się wyborach prezydenckich. By obsłużyć majowe wybory, tylko we Wrocławiu potrzeba około 4 tysięcy osób.

Państwowa Komisja Wyborcza i urzędnicy wyborczy szykują się do powołania nowych komisji wyborczych, których zadaniem będzie obsługa wyborów prezydenckich 10 maja. W poniedziałek w życie weszła uchwała PKW, rozwiązująca okręgowe i obwodowe komisje wyborcze, powołane w celu przeprowadzenia październikowych wyborów parlamentarnych. Lada dzień ogłoszone zostanie kompletowanie nowych, terytorialnych komisji. - Za to odpowiadają komisarze wyborczy. Tym razem chętni mogą zgłaszać się do 10 kwietnia, a powołanie obwodowych komisji wyborczych nastąpi 19 kwietnia - poinformował nas Tomasz Grzelewski, rzecznik prasowy PKW.

Podobnie jak w poprzednich wyborach - parlamentarnych - w zgłaszaniu członków pierwszeństwo mają poszczególne komitety wyborcze. Osoby z nimi nie związane, ani nie rekomendowane, mają szanse się załapać do komisji w których tych desygnowanych kandydatów zabraknie. „Niezależni”członkowie komisji zostaną dobrani losowo przez urzędników wyborczych. Informację o możliwości dokonania zgłoszenia kandydata do losowania, oraz o terminie tego zgłoszenia, miejscu, dacie i godzinie przeprowadzenia losowania, urząd gminy powinien przekazać komisarzowi wyborczemu oraz podać do publicznej wiadomości, co najmniej na dwa dni przed upływem terminu zgłoszenia kandydatów do losowania, wywieszając zawiadomienie w swojej siedzibie, w miejscu ogólnodostępnym, oraz umieszczając je w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu gminy. Informację tę komisarz wyborczy zobowiązany jest też umieścić na stronie internetowej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Gdzie będzie można się zgłaszać?
We Wrocławiu urzędnicy wyborczy dyżurują przy pl. Nowy Targ w godzinach od 08.00 do 15.45. Chęć udziału w pracach obwodowej komisji wyborczej, można też zgłosić bezpośrednio do pełnomocnika wyborczego wybranego komitetu wyborczego. Wykaz wszystkich pełnomocników będzie można znaleźć na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej. W tej chwili trwa jeszcze rejestracja komitetów wyborczych poszczególnych kandydatów.

Komisje muszą liczyć - zależnie od liczby mieszkańców na swoim terenie - od 7 do 13 członków, czyli kilkaset tysięcy w całym kraju. Biorąc pod uwagę liczbę wszystkich obwodowych komisji podlegającym czterem Okręgowym Komisjom Wyborczym na Dolnym Śląsku, do obsługi wyborów tylko we Wrocławiu, trzeba skompletować sztab liczący około 4 tysięcy osób.

Stawki wahają się od 350 do 500 złotych
Wybory prezydenckie tym razem będą kosztować blisko 320 mln złotych, czyli ponad dwukrotnie więcej niż przed pięcioma laty. Tak duży wzrost kosztów (uwzględniono też drugą turę) związanych jest z dwukrotnym podniesieniem stawek dla osób obsługujących wybory. Za udział w pracach komisji obwodowej, członek komisji otrzymuje zryczałtowaną dietę, zależną od pełnionej funkcji. Członek komisji może liczyć na 350 zł, zastępca przewodniczącego na 400, zaś przewodniczący komisji na 500 zł. Do głównych obowiązków zatrudnionych w komisji należą: dbanie o przestrzeganie prawa wyborczego w miejscu i czasie głosowania, liczenie głosów i ustalenie wyników głosowania w obwodzie, a następnie przesłanie wyników głosowania do właściwej komisji wyborczej.

Kto może załapać się do obwodowej komisji wyborczej?
Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że kandydatem do pracy w komisji może być osoba, która jest ujęta w stałym rejestrze wyborców w województwie, w którym znajduje się gmina właściwa dla tej komisji, oraz posiada prawo do głosowania. Ten ostatni warunek spełnia obywatel polski, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 18 lat. Osoba ta, nie może być pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, nie może być też pozbawiona praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu. Nie może być to ponadto osoba ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu. To nie wszystko, w wytycznych PKW zwraca się uwagę, że można być członkiem tylko jednej komisji wyborczej. Wskazano też, że członkiem komisji nie może być kandydat w wyborach, pełnomocnik wyborczy, pełnomocnik finansowy, mąż zaufania lub obserwator społeczny. Jak podkreślono, członkiem komisji nie może być również osoba będąca w stosunku do kandydata w wyborach: małżonkiem, ojcem, matką, dziadkiem, babcią (tzw. wstępnym), synem, córką, wnukiem, wnuczką (tzw. zstępnym), rodzeństwem, małżonkiem zstępnego lub przysposobionego albo osobą pozostającą z kandydatem w stosunku przysposobienia. Składy powołanych komisji powinny zostać wywieszone w urzędzie gminy oraz umieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej każdego urzędu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska