Villla Colonia powstała na początku XX wieku - według różnych źródeł w 1905 lub 1911 roku. Właśnie tutaj 6 maja 1945 r. podpisano kapitulację Festung Breslau - miasto poddało się jako jedno z ostatnich. Dwa dni później zakończyła się wojna.
Po wojnie przez kilka lat w willi przy Rapackiego mieściła się izba skarbowa, później mieszkali tutaj pracownicy naukowi wrocławskich uczelni. Później budynek trafił w ręce wrocławskiego przedsiębiorcy Jana Nadwyczawskiego, potomka jednego z mieszkających tu naukowców. Nadwyczawski jednak zmarł w 2018 roku. Teraz jego spadkobiercy sprzedają budynek.
Historyczna willa ma pięć kondygnacji, w tym piwnicę i dwupoziomowe poddasze. Jej powierzchnia to 519 mkw.
- Nieruchomość jest w doskonałym stanie technicznym i pięknym wizualnym.Wszystkie konieczne prace remontowe przeprowadzane były na bieżąco, z doskonałym wyczuciem stylu, a przed wszystkim zgodnie z uwarunkowaniami historycznymi - zachwala Tomasz Chorociej z biura nieruchomości, które pośredniczy w sprzedaży. - Kolorystyka tynków, prace konserwatorsko-malarskie,tkaniny na ścianach zaprojektowane przez konserwatora malarstwa ściennego Andrzeja Kaletę, związanego z Pracownią Konserwatorską-Zamek Królewski w Warszawie.
Zobacz także
Festung Breslau, czyli twierdza Wrocław została ogłoszona pod koniec wojny. Miasto miało się bronić do ostatniej kropli krwi. Oblężenie Breslau przez wojska sowieckie trwało od 13 lutego do 6 maja 1945 r. Wrocław oblegany był ponad 2,5 miesiąca przez wojska 1. Frontu Ukraińskiego, którymi dowodził marszałek Koniew. Festung Breslau skapitulowała jako jedno z ostatnich niemieckich miast - 4 dni po zdobyciu Berlina, a na dwa dni przed podpisaniem przez Niemcy kapitulacji.
Zobacz także
Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?