MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Turystka wróciła z Egiptu z rafą koralową. Została zatrzymana na lotnisku we Wrocławiu, grozi jej… 5 lat więzienia

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Dolnośląska Krajowa Administracji Skarbowa (KAS) zatrzymała na wrocławskim lotnisku okazy rafy koralowej. Przewóz tego typu fragmentów rafy koralowej jest przestępstwem i podlega karze pozbawienia wolności.
Dolnośląska Krajowa Administracji Skarbowa (KAS) zatrzymała na wrocławskim lotnisku okazy rafy koralowej. Przewóz tego typu fragmentów rafy koralowej jest przestępstwem i podlega karze pozbawienia wolności. KAS
O tym, jak dotkliwe może być zabranie do domu nietypowych pamiątek z egzotycznych krajów, przekonała się pasażerka wrocławskiego lotniska. Po powrocie z Egiptu została wytypowana do kontroli. W jej bagażu znaleziono fragmenty rafy koralowej. Grozi jej teraz do 5 lat więzienia.

W zeszły weekend podróżna wracająca z Egiptu została wytypowana do kontroli. W jej bagażu funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego Osobowego Portu Lotniczego Wrocław-Strachowice znaleźli nietypowy okaz koralowca, który wyrósł na przydaczni (największe ze współcześnie żyjących małży).

Koralowce znalezione w torbie podróżnej są zwierzętami zagrożone wyginięciem, będącymi pod ochroną. Aby je przewieźć, trzeba mieć specjalną zgodę: pozwolenie eksportowe wymagane przepisami Unii Europejskiej. Podróżna nie przedstawiła dokumentów i nie zgłosiła do kontroli przywozu chronionych okazów.

Za te koralowce można iść do więzienia, zobacz!

Dolnośląska Krajowa Administracji Skarbowa (KAS) zatrzymała na wrocławskim lotnisku okazy rafy koralowej. Przewóz tego typu fragmentów rafy koralowej jest przestępstwem i podlega karze pozbawienia wolności.

Turystka wróciła z Egiptu z rafą koralową. Została zatrzyman...

Za przywiezienie pamiątki z wakacji grozi jej teraz od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Mówi o tym ustawa o ochronie przyrody:

"Przewóz i działalność komercyjna prowadzona z naruszeniem przepisów UE w zakresie ochrony gatunków fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi jest przestępstwem i podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 (art. 128 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, Dz. U. t. j. z 2023 r., poz. 1336)".

Czytaj też:Za chwilę wielkie otwarcie Bastionu Sakwowego. Tak prezentuje się odnowione Wzgórze Partyzantów

Pamiętajmy! Wystarczy, że zabierzemy ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszelkę chronionego gatunku i po urlopie, zamiast do pracy, możemy trafić do więzienia. Nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Przepisy reguluje Konwencja Waszyngtońska (w skrócie CITES). Została sporządzona w 3 marca 1973 r. w Waszyngtonie. Jej celem jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem. Ochrona odbywa się poprzez kontrolę, monitoring i ograniczanie międzynarodowego handlu egzotycznymi okazami.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska