MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Sutryk oburzony wystawą na Szewskiej. Wcześniej objął ją patronatem. Radni miejscy apelują o niecenzurowanie sztuki

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
W ramach 22. przeglądu sztuki Survival, fundacja Art Transparent wywiesiła plakat w gablocie na szewskiej pt. „Zdejmij mundur, przeproś matkę 2”.
W ramach 22. przeglądu sztuki Survival, fundacja Art Transparent wywiesiła plakat w gablocie na szewskiej pt. „Zdejmij mundur, przeproś matkę 2”. Paweł Relikowski / Polska Press
Nasilają się kontrowersje wokół wystawy na ulicy Szewskiej we Wrocławiu. W ramach 22. przeglądu sztuki Survival, fundacja Art Transparent wywiesiła w gablocie na Szewskiej plakat pt. „Zdejmij mundur, przeproś matkę 2”. Ten został zniszczony przez osoby oburzone przesłaniem. Swoje oburzenie wyraził również dziś prezydent Jacek Sutryk: - Nie podoba mi się, by w tym trudnym czasie niepokojów na granicy, ktoś jednoznacznie krytykował ludzi, którzy bronią nas i naszych granic!

Od dwóch dni wśród wrocławskiej opinii publicznej trwa dyskusja na temat kontrowersyjnej pracy artystycznej. Wystawa została już zniszczona, emocje rosną, a głos zabierają lokalni politycy. Chodzi o plakat w gablocie na ulicy Szewskiej. To grafika pani Ani Grzymały pt. „Zdejmij mundur, przeproś matkę 2”.

Art Transparent: „Praca nie jest w żaden sposób powiązana z ostatnimi wydarzeniami”

Grafika okazała się na tyle szokująca, że po zaledwie dobie, odkąd zrobiło się o niej głośno, została zamazana. W nocy z poniedziałku na wtorek (18/19 czerwca) wystawę zaatakowali wandale. Projekt został zamalowany farbą w spray'u, a pod nim przyklejono kartki z napisem „murem za polskim mundurem”. A w nocy (20 czerwca) na gablotę z tym samym hasłem przyklejono baner.

Do tego odnieśli się także organizatorzy wystawy, którzy zaprzeczają jakoby praca ta miała być aluzją do ostaniatnich wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

- Praca Ani Grzymały „Zdejmij mundur, przeproś matkę 2” powstała 3 lata temu i nie jest w żaden sposób powiązana z ostatnimi wydarzeniami. Śmierć polskiego żołnierza jest tragedią i jesteśmy zdecydowanie przeciwni instrumentalizowaniu tej tragedii do celów politycznych lub jakichkolwiek innych. Niewątpliwe jest, że w tak dramatycznej sytuacji, tworzenie połączeń, które nie istnieją, tylko w celu wzbudzenia negatywnych emocji, jest jawnym przejawem wojny hybrydowej i osoby, które podsycają te emocje, są jej głównymi aktorami – pisze fundacja Art Transparent.

Wrocławscy politycy zabierają głos w sprawie plakatu na szewskiej

Do sprawy na portalu X odniósł się prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Ten nie kryje swojego oburzenia w tej sprawie. Chociaż osobiście objął 22. Przegląd Sztuki SURVIVAL Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta.

- Nie ma mojej zgody na prezentacje w przestrzeni publicznej sztuki, która dzieli czy obraża. Galeria Szewska Pasja prowadzona jest przez Fundację Art Transparent i to ona odpowiada za prezentowane tam prace. Miasto nie jest również właścicielem ekspozytorów, na których wystawiane są prace. Nie podoba mi się, by w tym trudnym czasie niepokojów na granicy ktoś jednoznacznie krytykował ludzi, którzy bronią nas i naszych granic. Przestrzeń publiczna należy do mieszkańców i ważne, by to, co się w niej pojawia owszem inspirowało do rozmów, ale nie do animozji. Moją opinię przekazałem Fundacji Art Transparent, odpowiedzialnej za treści prezentowane przy ulicy Szewskiej – czytamy we wpisie prezydenta Sutryka.

Radni wrocławscy z Koalicji Obywatelskiej zwrócili się z apelem do prezydenta o niecenzurowanie sztuki.

- Apelujemy o uszanowanie autonomii kultury i sztuki. To oczywiste, że działania artystyczne często prowokują do dyskusji nad istotnymi dla każdej wspólnoty obywatelskiej kwestiami. To publiczna rola artystów wobec demokracji. Demokracja jest przestrzenią sporów, dyskusji i nieustannych negocjacji. Artystka nie narusza przepisów prawa, a cenzurowanie sztuki nie jest rolą miasta. Sztuka musi pozostać sferą wolności twórczej i intelektualnej – czytamy w piśmie.

Pod tym podpisali się Izabela Duchnowska, Agnieszka Rybczak, Igor Wójcik, Martyna Stachowiak, Robert Suligowski, Jakub Janas, Ewa Wrońska, Sławomir Czerwiński, Marzena Bogusz, Robert Leszczyński, Dominika Kontecka, Joanna Pieczyńska.

Prezes fundacji Art Transparent uhonorowany przez Andrzeja Dudę

Przegląd Sztuki Survival jest wydarzeniem artystycznym cenionym przez środowiska artystyczne Polski oraz przez instytucje zagraniczne. Organizatorzy przeglądu, a jednocześnie dyrektorka fundacji Art Transparent oraz prezes fundacji, zostali uhonorowani w roku 2023 Brązowym Krzyżem Zasługi przyznanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę na wniosek Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego.

- Przegląd Sztuki Survival od kilkunastu lat otrzymuje Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Wrocławia. Prezes fundacji dodatkowo dwukrotnie został odznaczony medalem Prezydenta Wrocławia za zasługi dla kultury miasta, ostatni z nich „Meritio de Wratislavia – zasłużony dla Wrocławia” przyznany został przez Prezydenta Miasta Jacka Sutryka w roku 2022 - informują organizatorzy 22. Przeglądu Sztuki Survival.

W ramach 22. przeglądu sztuki Survival, fundacja Art Transparent wywiesiła plakat w gablocie na szewskiej pt. „Zdejmij mundur, przeproś matkę 2”.

Prezydent Sutryk oburzony wystawą na Szewskiej. Wcześniej ob...

A co Wy sądzicie o tej wystawie i płynącym z niej przesłaniu?

***
Zobacz też:

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska