MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Neony zostają w podwórku przy Ruskiej we Wrocławiu. W końcu jest umowa, wszystkie zostaną naprawione

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Paweł Relikowski
Paweł Relikowski
20.06.2024 r. W słynnym podwórku przy ul. Ruskiej podpisano umowę na najem, utrzymanie i ubezpieczenie wrocławskich neonów.
20.06.2024 r. W słynnym podwórku przy ul. Ruskiej podpisano umowę na najem, utrzymanie i ubezpieczenie wrocławskich neonów. Paweł Relikowski / Polska Press
Dzisiaj podwórko przy ul. Ruskiej 46c bez neonów jest nie do wyobrażenia. Niewiele brakowało, a ta słynna wrocławska atrakcja zniknęłaby na dobre! Na szczęście właścicielowi neonów i przedstawicielom miasta udało się wypracować porozumienie. W czwartek (20 czerwca) podpisano umowę na ich 10-letni najem, remont i utrzymanie.

- Dzisiaj sfinalizowaliśmy podpisanie umowy na 10-letni najem neonów. Prace remontowe będą trwać przez 9 miesięcy. Przez 10 lat miasto będzie utrzymywać neony i finansować ich ubezpieczenie – mówi Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.

Przypomnijmy, że m.in. brak prowadzenia koniecznych napraw (do czego we wcześniej umowie zobowiązała się gmina Wrocław) oraz zapisy umowy dotyczące m.in. ubezpieczenia, niemal doprowadziły do rozwiązania kontraktu i zabrania neonów z podwórka przez właściciela. Po roku czasu udało się wypracować konsensus. Pisaliśmy o tym tutaj:

- Umowa nie jest prosta, trudno było wypracować zadowalający obydwie strony finalny jej projekt. Dlatego tyle to trwało – przyznaje Tomasz Kosmalski, prezes fundacji Neon Side i właściciel neonów.

I dodaje:

- Dziękuję przede wszystkim mieszkańcom Wrocławia. Nie zdawałem sobie sprawy, że będzie takie zaangażowanie w ten temat. Cieszę się, że pani prezydent zaangażowała się osobiście, pan prezydent Mazur, prezydent Sutryk. To pokazuje, że temat jest ważny i nas to wszystkich cieszy. Czekamy na efekt końcowy. Myślę, że nastąpi niebawem.

W podwórku przy ul. Ruskiej wisi około 30 neonów, zdemontowanych z dawnych sklepów, kin i innych budynków, jak NOT czy Dworzec Wrocław Główny. To znana atrakcja turystyczna nie tylko w Europie, ale i na świecie. Turyści potrafią przyjechać z bardzo daleka, aby tylko zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na Instagrama czy Facebooka. Niewykluczone, że w przyszłości pojawi się więcej świetlnych ozdób. Tomasz Kosmalski mówi, że neony, które wiszą w podwórku na Ruskiej, to jedna trzecia jego kolekcji.

Najem opiewa na kwotę 1,4 mln zł. Została ona ustalona w kwietniu, jeszcze za poprzedniej kadencji rady miejskiej. Do niej dojdą koszty remontów poszczególnych neonów, ubezpieczenia oraz 10-letniego utrzymania (m.in. rachunki za energię elektryczną). Jak przyznają wrocławscy urzędnicy, te na razie nie są znane i trudno je teraz oszacować. Co ciekawe, jako pierwszy zostanie naprawiony neon nieznajdujący się w podwórku. Jest jednak bardzo dobrze znany wrocławianom oraz turystom.

- Za kilka tygodni przy ul. Piłsudskiego jako pierwszy zapali się nasz najbardziej kultowy neon, który witał od 1962 roku wszystkich przyjeżdżających do Wrocławia – Dobry Wieczór we Wrocławiu, bardzo znanego projektanta Janusza Tarantowicza – zapewnia wiceprezydent Renata Granowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska