MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ta koncepcja nie odkorkuje wrocławskich osiedli? Osiedlowi radni wyśmiali pomysł ekspertów i urzędników

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Wideo
od 16 lat
Wrocławscy urzędnicy poprosili ekspertów firmy "Via Vistula" o rozwiązania problemów komunikacyjnych na południowych osiedlach Wrocławia. "Pakiet dla Południa" to 18 propozycji, aby ograniczyć codzienne korki. Na temat wypowiedzieli się ludzie z Ołtaszyna, Wojszyc czy Jagodna. Delikatnie mówiąc, wyśmiali koncepcję.

18 propozycji na problem korków. "Władza mami obietnicami"

Urząd Miejski przedstawił inicjatywę pod nazwą "Pakiet dla Południa Wrocławia", który stanowi zestaw konkretnych rozwiązań komunikacyjnych, mających na celu poprawę sytuacji na ulicach takich osiedli jak Krzyki-Partynice, Ołtaszyn, Jagodno i Wojszyce. Inicjatywa koncentruje się nie tylko na ulicach takich jak Zwycięska, Grota-Roweckiego czy Buforowa, gdzie podróżowanie jest utrudnione przez rogatki na przejazdach kolejowych.

Lista zawiera m.in.:

  • budowę łącznika między ul. Iwaszkiewicza i Kajdasza (projekt 2025 i budowa 2027),
  • korektę skrzyżowania ul. Zwycięskiej z al. Karkonoską - wydłużenie pasów wyjeżdżających z ul. Zwycięskiej do skrętów w al. Karkonoską,
  • budowę pasa autobusowego do centrum w ciągu ul. Grota-Roweckiego pomiędzy Iwaszkiewicza i Przystankową (korytarz o wysokiej wydajności, który zwiększyłby przepustowość na drodze i poprawiłby wygodę dla pasażerów MPK.

Więcej możesz przeczytać tutaj:

Pomysły wywołały ożywioną dyskusję. Zdaniem mieszkańców południowych osiedli, zabrakło trzech absolutnie podstawowych inwestycji.

- Pomysły wzbudziły kontrowersje, ponieważ Władza ordynarnie mami mieszkańców obietnicami wyborczymi, aby utrzymać się przy stołkach i to dość nieudolnie. Rozwiązania na poprawę komunikacji południa Wrocławia są trzy podstawowe: TAT na Ołtaszyn, kompleksowa przebudowa ul. Grota-Roweckiego i dostosowanie ul. Buforowej do standardu dwóch pasów w obie strony - mówi Krystian Adamski, osiedlowy radny z Jagodna, powtarzając to m.in. w mediach społecznościowych pod postami promocyjnymi "Pakietu dla Południa".

"Przypomnieli sobie po pięciu latach"

Radny twierdzi, że urzędnicy po pięciu latach zaniedbań przypomnieli sobie o południu Wrocławia.

- Spotkanie tak naprawdę nie wniosło nic ciekawego. Dalej sporo zwalania winy na PKP. Nie widać też żadnej analizy wniosków jakie mieszkańcy i Rady Osiedli zgłaszają od dawna. Ponadto zamiast klasycznej drogi zaplanowanej dawno w MPZP na przedłużeniu ul. Kajdasza z Jagodna i ul. Iwaszkiewicza z Wojszyc, mamy dostać tylko jakąś trasę autobusową, ponieważ Urząd Miejski dalej chce gnębić wrocławskich kierowców. Pozostałe zmiany będą miały charakter „korekty” - dodaje Krystian Adamski.

W odkorkowanie Zwycięskiej, Ołtaszyńskiej, Buforowej czy Grota-Roweckiego zaangażowali się również kandydaci do rady miasta.

- W ocenie mojej i zdaję się, że większości zebranych, to tylko działania pozorowane, o znikomym realnym wpływie na poprawę warunków transportowych w tej części miasta. Nie planuje się realnie nowych połączeń drogowych, a jako sposoby poruszania się wskazywane są: pieszo, rowerem lub w ostateczności autobusem - zwraca uwagę na swoim Facebooku Hubert Lisiecki, Kandydat do Rady Miasta Wrocławia z ramienia Konfederacji.

Urzędnicy uspokajają: to są jedynie propozycje

Na spotkaniu z dziennikarzami w sprawie Pakietu dla Południa urzędnicy podkreślali, że zaproponowane rozwiązania nie są obligatoryjne. Cała koncepcja musi zostać przedyskutowana przede wszystkim z mieszkańcami, dlatego już w maju ruszą konsultacje społeczne.

"Urzędnicy zdają sobie sprawę, że tak znaczące zmiany proponowane przez ekspertów mogą budzić szereg obaw i kontrowersji, dlatego będą konsultowane z mieszkańcami zainteresowanych osiedli" - czytamy w miejskim biuletynie.

W magistracie dowiadujemy się, że "Pakiet dla Południa" ma etapowo poprawić możliwość dojazdu i wjazdu do południowych osiedli, a zwłaszcza zwiększyć dostępność komunikacji miejskiej. Jednocześnie wciąż prowadzone są m.in. prace na TAT na Jagodno, którą pojedziemy już w przyszłym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska