Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spór o szalet w Parku Grabiszyńskim. Mieszkańcy głosowali, miasto samo wybrało miejsce

Celina Marchewka
Celina Marchewka
taki szalet stanął na Polanie Karłowiciej. Podobny ma być przy Górce Skarbowców
taki szalet stanął na Polanie Karłowiciej. Podobny ma być przy Górce Skarbowców materiały ZZM we Wrocławiu
Przy Górce Skarbowców w Parku Grabiszyńskim powstaje właśnie szalet, na który pieniądze zostały przeznaczone w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2017. Z trzech proponowanych lokalizacji wykonawca wybrał, jego zdaniem, najbardziej optymalną - koło placu zabaw. Część mieszkańców jednak protestuje, że toaleta stanie zbyt blisko ich bloków.

Inwestycja realizowana jest w ramach wygranego projektu Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego z 2017 roku nr 10: "Toalety we Wrocławskich parkach i na terenach rekreacyjnych". Do wydania przeznaczona została kwota 900 tysięcy złotych, co wystarczy na wybudowanie 3 szaletów. Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem, głosowało na niego prawie 11 tysięcy osób. Toaleta powstała już na Polanie Karłowickiej, kolejna jest budowana przy Górce Skarbowców w Parku Grabiszyńskim.

W tym przypadku w projekcie dostępnych było kilka lokalizacji. Ta, którą ostatecznie wybrał Zarząd Zieleni Miejskiej, czyli inwestor, nie podoba się części mieszkańców położonej nieopodal ulicy Stolarskiej. Według nich szalet stanie zbyt blisko ich domów.

- Uważamy, że cała ta sprawa jest nie fair. Szalet powstaje w ramach WBO, więc przy realizacji inwestycji powinna być uwzględniana wola mieszkańców. Nie przeprowadzono z nami żadnych konsultacji społecznych, a wszelkie nasze propozycje sugerujące inną lokalizację tej realizacji były ignorowane. Dlatego składamy protest. Chcemy pokazać, że z obecną lokalizacją szaletu nie zgadza się wielu mieszkańców ulicy Stolarskiej - mówi Krzysztof Saj, mieszkaniec osiedla Grabiszyn-Grabiszynek.

Nasz Czytelnik oszacował, że jeśli toaleta stanie w miejscu, gdzie teraz trwają prace, będzie oddalona od jego bloku mieszkalnego o 50 metrów.

Z tymi wyliczeniami nie zgadza się Sebastian Wolszczak z Wydziału Partycypacji Społecznej UM. W piśmie wysłanym do Krzysztofa Saja czytamy, że umiejscowienie szaletu jest odpowiednie, a odległość od okien wynosi ponad 70 metrów.

Według rozporządzenia Ministra Infrastruktury minimalna odległość ustępu publicznego od okien i drzwi budynków przeznaczonych na pobyt ludzi to minimum 10 metrów, a od granicy działki minimum 4 metry.

"Dodatkowo od okolicznych budynków odgradzać ją będą przeszkody terenowe w postaci wzniesień, drzew. Sama zaś toaleta posiada drzwi zwrócone w stronę przeciwną do ulicy Stolarskiej. Chce także zaznaczyć, że inwestycja ta spełnia wszelkie wymogi sanitarne oraz budowlane" - czytamy w piśmie z Wydziału Partycypacji Społecznej UM we Wrocławiu.

Sebastian Wolszczak podkreśla także, że w trakcie wybierania ostatecznej lokalizacji uwagi zbierane były podczas posiedzeń rady ds. Parku Grabiszyńskiego. 17 stycznia 2019 roku odbyło się także spotkanie dotyczące planowanej inwestycji. Problem jest jednak taki, że w tych ustaleniach nie brali udziału okoliczni mieszkańcy. Decyzja o wyborze ostatecznej lokalizacji planowanego szaletu przy Górce Skarbowców, naprzeciwko placu zabaw, podjęta została już rok temu.

Co ciekawe, obecna lokalizacja szaletu i tak jest bardziej korzystna z punktu widzenia okolicznych mieszkańców, niż ta wybrana pierwotnie. Z uwagi na to, że teren Górki Skarbowców wpisany jest do rejestru zabytków, miejski konserwator wskazał lokalizację, która znajdowała się poza obszarem ochrony. Miało być to miejsce blisko ulicy Stolarskiej oraz posesji 76.
Ostatecznie jednak postanowiono o przesunięciu inwestycji w okolice placu zabaw. Co wynika również z polityki miasta w sprawie dostępności przestrzeni miejskich.

Zarząd Zieleni Miejskiej zapewnia, że mieszkańcy nie muszą się obawiać toalet, ponieważ są to nowoczesne urządzenia, dostosowane do montażu w miastach.

- To samoobsługowe, bardzo zautomatyzowane toalety konstruowane do warunków miejskich, a więc na ulicy mogą być usytuowane znacznie bliżej zabudowy, niż w przedmiotowym przypadku. Szalet ten zostanie podłączony do miejskiej sieci kanalizacyjnej, więc nieczystości będą od razu odprowadzane. Wybierając lokalizację kierujemy się potrzebami mieszkańców, place zabaw mają w tym względzie pierwszeństwo. Dla umiejscowienia takiego obiektu ważne są także warunki techniczne, wiadomo, że szybciej i taniej jest kiedy montaż zostanie zaplanowany w pobliżu potrzebnych do tego sieci - tłumaczy Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Mimo że inwestycja już się rozpoczęła, mieszkańcy ulicy Stolarskiej nie składają broni. Zebrali kilkadziesiąt podpisów, które przekazali teraz do wydziału partycypacji społecznej UM i wydziału spraw społecznych UM.

- Nigdy nie planowaliśmy protestów co do idei powstania samego szaletu w okolicy Gorki Skarbowców, wiemy że taka inwestycja jest niezbędna dla komfortu i relaksu osób przebywających na terenie placów zabaw. Dużo bardziej rozsądna byłaby lokalizacja przy wieży komórkowej przy ulicy Racławickiej. Naszym zdaniem przeniesienie tam inwestycji byłoby najlepszym wyjściem z tej problematycznej sytuacji - mówi Krzysztof Saj, mieszkaniec osiedla Grabiszyn - Grabiszynek.

19 grudnia odbędzie się posiedzenie rady osiedla Grabiszyn-Grabiszynek, gdzie prawdopodobnie ten temat zostanie poruszony. Mieszkańcy domagają się także spotkania w sprawie konsultacji projektu budowy szaletu w miejscu, w którym obecnie odbywają się prace budowlane.

Wszystkie toalety, jakie powstają w ramach WBO 2017, mają stanąć do końca tego roku. Na ten moment nie ma żadnej informacji o tym, jakoby prace miały zostać przerwane.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska