Szajka sprowadzała do Polski sztaby złota, które potajemnie przetwarzała na granulat. Następnie grupa fikcyjnie handlowała tym złotem, wyłudzając wielomilionowe kwoty podatku VAT. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała w tej sprawie do Sądu Okręgowego we Wrocławiu akt oskarżenia przeciwko 5 osobom.
"Członkom grupy zarzucono działanie w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw polegających m.in.na fikcyjnym, karuzelowym obrocie granulatem złota. Oskarżeni zostali także objęci zarzutami wystawiania i posługiwania się fakturami VAT poświadczającymi nieprawdę co do przeprowadzonych transakcji oraz przyjmowania środków finansowych na rachunki firmowe, a następnie przekazywania ich na inne rachunki, tj. podejmowania w ten sposób czynności mających udaremnić bądź znacznie utrudnić stwierdzenie przestępnego pochodzenia środków pieniężnych uzyskanych z powyższego procederu, co skutkowało uszczupleniem podatkowym - należności Skarbu Państwa z tytułu podatku VAT" - informuje Katarzyna Bylicka, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu.
W toku śledztwa ustalono, iż przedstawiciele siedmiu spółek z Wrocławia, Warszawy i Łodzi, działając w opisywanej grupie, w latach 2011-2012 wprowadzali na rynek w Polsce sztaby złota inwestycyjnego zakupione za granicą w państwach Unii Europejskiej.
Na czym polegał przekręt w handlu złotem?
Transgraniczna sprzedaż złota inwestycyjnego wewnątrz Unii Europejskiej jest zwolniona z podatku VAT. O fakcie zakupu za granicą złota inwestycyjnego spółki kontrolowane przez członków grupy nie informowały właściwych urzędów skarbowych, ukrywając w ten sposób postać zakupionego złota i źródło jego pochodzenia. Następnie sprawcy przetwarzali potajemnie sztaby na granulat złota, którego sprzedaż w kraju jest obciążona 23 proc. podatkiem VAT, po czym sprzedawano granulat po cenie brutto zawierającej wskazaną stawkę VAT, firmom zajmującym się produkcją wyrobów z metali szlachetnych o przeznaczeniu przemysłowym. Jednocześnie do urzędów skarbowych składano poświadczające nieprawdę deklaracje VAT-7, jakoby sprzedane złoto pochodziło z nabycia wewnątrzkrajowego, w formie granulatu i z zastosowaniem również stawki VAT 23 proc.
"W ten sposób, w drodze oszustwa podatkowego oraz stosując celowo niezwykle niskie a zarazem fikcyjne marże, spółki, których działalność obejmuje akt oskarżenia, niesłusznie, od należnego od nich przy sprzedaży złota podatku VAT odliczały podatek naliczony przy rzekomych zakupach granulatu w kraju od fikcyjnych dostawców" - wyjaśnia Katarzyna Bylicka.
Działania oskarżonych doprowadziły do uszczuplenia wpływów podatkowych do Skarbu Państwa na kwotę ponad 75 milionów złotych.
- Wypadek na ul. Żmigrodzkiej we Wrocławiu. Tir pchał auto kilkaset metrów [ZDJĘCIA]
- Wypadek w Środzie Śląskiej na trasie nr 94. Tir skończył na latarni [ZDJĘCIA]
- Koncerty we Wrocławiu w roku 2022. Jakie będziemy gościć gwiazdy na Dolnym Śląsku?
- Nowa wieża widokowa na Dolnym Śląsku. Wejście na nią jest zupełnie darmowe! [ZDJĘCIA]
- Gdzie zrzucić zbędne kilogramy po świętach? Ceny wejściówek do siłowni we Wrocławiu
- Kolęda 2022 we Wrocławiu. Ile dać księdzu do koperty?
- Wrocław w latach 90. XX wieku. Hotel Panorama, rozkopany rynek, obskurny dworzec PKP
- Gdzie się wybrać na zimową wycieczkę z Wrocławia? Oto nasze propozycje!
- Za to wrocławianie zapłacą więcej w 2022 r. Podrożeje nie tylko gaz, prąd i żywność
- Wielki kompleks biurowców we Wrocławiu sprzedany. Kwota robi wrażenie
- Śmiertelny wypadek na drodze Wrocław-Lubin. Zginęła 75-letnia kobieta [ZDJĘCIA]
- Dopłacimy do budowy stadionu we Wrocławiu blisko 43 miliony złotych. To efekt ugody
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?