MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obwodnica śródmiejska we Wrocławiu. Ciąg dalszy tej trasy poprowadzi między blokami i przez działki

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Na tę drogę Wrocław czeka od wielu lat. Wszystko wskazuje na to, że pierwsze prace mogą się rozpocząć w drugiej połowie przyszłego roku. By tak się stało, potrzebny jest gotowy projekt na 5,5 km tzw. Alei Północnej. Tak formalnie nazwano drogę, która będzie domknięciem obwodnicy śródmiejskiej, sięgającym do ul. Krzywoustego. Nowe skrzyżowanie powstanie pomiędzy centrum handlowym Korona a mostem na Widawie. Szczegółowy przebieg powinien być znany z końcem roku, gdy będzie gotowy projekt. Już dziś widać jednak, że w kilku miejscach trasa poprowadzi blisko istniejących i budowanych bloków oraz przetnie ogródki działkowe. Część z nich z pewnością ulegnie likwidacji. Zobaczcie ujęcia z drona, tak wygląda z góry przebieg tej ważnej drogi.

Aleja Północna będzie liczyć około 5,5 km, po jednym pasie ruchu w każdą stronę (więcej pasów pojawi się wyłącznie w obrębie skrzyżowań – wydzielone lewoskręty i prawoskręty). Trasa będzie się krzyżować z ulicami: Kamieńskiego, Redycką, Sołtysowicką, Krzywoustego oraz nową ulicą, która powstanie od ul. Poprzecznej do ul. Krzywoustego. Wybudowane zostanie 9,5 km dróg dla rowerów i 9 km chodników. Wzdłuż drogi zaplanowano również posadzenie 3800 drzew oraz kilkadziesiąt tysięcy krzewów. Mają nadać ulicy charakter alei. Z jednej strony korytarz inwestycji ograniczony jest lasem Sołtysowickim, z drugiej doliną Widawy i wałami przeciwpowodziowymi.

Mapa przebiegu Alei Północnej - część zachodnia
Materiały inwestora

- Przebieg Alei Północnej w rejonie Widawy jest maksymalnie odsunięty od obszarów zabudowy, dlatego też na długim odcinku jest prowadzony wzdłuż wałów przeciwpowodziowych. Takie poprowadzenie alei maksymalnie ogranicza także ingerencję w lesie Sołtysowickim – opisuje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Mapa przebiegu Alei Północnej - część wschodnia
Materiały inwestora

Tak poprowadzi Aleja Północna. Ulica przetnie dwa osiedla, przejdzie przez działki >>

Ważnym elementem Alei Północnej jest wiadukt o długości 449 metrów. Pozwoli on na bezkolizyjny przejazd nad linią kolejową numer 143, bez czekania na rogatkach. Co więcej, wiadukt zostanie dostosowany na przejazd pojazdów wojskowych. To efekt rozmów z Wojskiem Polskim, które posiada tereny wokół i nadal zamierza z nich korzystać. Koszt jego budowy wycenia się na blisko 110 milionów złotych, zaś całej alei na około pół miliarda. Miasto liczy na środki z Unii Europejskiej, które mają pochodzić z KPO.

ZOBACZ TAKŻE:

Na jakim etapie jest inwestycja? Od 2021 roku Aleję Północną projektuje firma BBKS-PROJEKT, za około 4,7 mln zł. Projekt wraz z dokumentacją ma być gotowy do grudnia 2024 r. Obecnie trwa pozyskiwanie decyzji środowiskowej, którą wydaje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. W przyszłym roku miasto planuje uzyskać ZRiD, czyli pozwolenie na wykonanie inwestycji drogowej. Budowa, przy najbardziej optymistycznym wariancie, ruszy w połowie 2025 roku. Potrwa kilka lat.

Aleja Północna jest kontynuacją obwodnicy śródmiejskiej, której jednak ostatecznie nie zamknie. Do tego potrzebny byłby jeszcze około 3-kilometrowy odcinek, łączący Zalesie z Kowalami. Nie ma go w planach i raczej już nie będzie, co ma swoje uzasadnienie. Pomysł budowy obwodnicy powstał w 1921 roku. Ponad 100 lat temu faktycznie prowadziła głównie wokół miasta, jednak z czasem Wrocław rozrastał się, powstawały kolejne osiedla. Dzisiaj rolę obwodnic okrążających Wrocław pełnią:

  • Wschodnia Obwodnica Wrocławia,
  • Autostradowa Obwodnica Wrocławia.

Odcinki dzisiejszej obwodnicy śródmiejskiej mają natomiast charakter lokalny.

Tak poprowadzi Aleja Północna. Ulica przetnie dwa osiedla, przejdzie przez działki >>

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska