MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe ogródki działkowe powstaną we Wrocławiu. Pierwsze od 1989 roku! Działkowcy będą mieli do dyspozycji ponad 130 działek ROD

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Działkowcy będą mieli do dyspozycji ponad 130 działek ROD
Działkowcy będą mieli do dyspozycji ponad 130 działek ROD Tomasz Bolt/Polska Press
Na wrocławskim osiedlu Klecina stanie się coś niezwykłego. To właśnie tam, pierwszy raz od 35 lat we Wrocławiu, powstaną nowe ogródki działkowe. Ponad pięć hektarów terenu działkowcy otrzymali od miasta. To rekompensata za wywłaszczenia pod budowę dróg. Do wzięcia będzie ponad 130 działek. Trwa projektowanie ogródków.

- Teren został przekazany Polskiemu Związkowi Działkowców w sierpniu 2023 roku w nieodpłatne użytkowanie na czas nieoznaczony. Jest to 5,5 hektara w rejonie ulicy Zabrodzkiej, w sąsiedztwie już istniejącego ROD "Przyjaźń" – mówi Michał Guz z Urzędu Miasta we Wrocławiu.

Obecnie powstaje projekt zagospodarowania terenu. Jak przewiduje Polski Związek Działkowców we Wrocławiu, powinien być gotowy w lipcu. Wówczas działkowcy będą także zabiegać o pozwolenie na budowę.

Nowe ogródki działkowe we Wrocławiu

Nowe działki powstaną na wrocławskiej Klecinie. Do rozdysponowania będzie ponad 130 ogródków. Chętni już mogą składać wnioski. Jaką kwotę trzeba będzie wpłacić, okaże się po zakończeniu inwestycji. Przekazanie tego terenu to nieodpłatna rekompensata za wywłaszczenia pod budowę dróg, m.in.  Armii Krajowej, ul. Borowskiej i Klecińskiej.

Pierwszeństwo w przydzielaniu ogródków będą miały osoby, które straciły działkę przez budowę drogi. Ci działkowcy będą zwolnieni z opłat. Teren jest jednak na tyle duży, że wystarczy go także dla osób, które swoją przygodę z ogródkiem działkowym dopiero zaczynają.

- Ogródki działkowe we Wrocławiu zajmują łącznie około 1400 hektarów. Jako miasto jesteśmy zdania, że ten areał nie powinien być uszczuplany. Takie tereny są wartościowe z punktu widzenia zachowania bioróżnorodności oraz walki z miejskimi wyspami ciepła. Ponadto ogródki działkowe pełnią funkcję gospodarczą oraz bardzo ważną rolę społeczną. To ostatnie uwidoczniło się szczególnie po pandemicznym lockdownie, gdy ludzie zaczęli szukać terenów rekreacyjnych. Okazało się, że działki chcieliby mieć nie tylko seniorzy. To po prostu inna, niż parki forma zieleni miejskiej – dodaje Michał Guz.

Zobacz też:

Tu powstaną nowe działki:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska