MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To we Wrocławiu powstały pierwsze komputery. ZETO, ELWRO i ELWAT to pionierzy polskiej informatyki. Zobacz archiwalne zdjęcia

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Jak wyglądała praca przy komputerach w czasach, gdy kojarzyliśmy ten sprzęt z filmami science-fiction? Zobacz na archiwalnych zdjęciach Tadeusza Szweda, wieloletniego reportera Gazety Robotniczej i Słowa Polskiego!Przejdź dalej >>>>>
Jak wyglądała praca przy komputerach w czasach, gdy kojarzyliśmy ten sprzęt z filmami science-fiction? Zobacz na archiwalnych zdjęciach Tadeusza Szweda, wieloletniego reportera Gazety Robotniczej i Słowa Polskiego!Przejdź dalej >>>>>Archiwum Gazety Wrocławskiej/ Tadeusz Szwed
Wrocław w PRL-u słynął z produkcji m.in. z chemii gospodarczej oraz z nowoczesnych komputerów. Stolicę Dolnego Śląska można było by nazwać ówczesną „polską Doliną Krzemową”. To za sprawą kultowych zakładów ZETO, ELWRO i ELWAT, które produkowały komputery i maszyny obliczeniowe, Polska nie została w tyle nauk informatycznych. Zobacz w galerii archiwalne zdjęcia pionierów polskiej informatyki.

ZETO - Zakład Elektronicznej Techniki Obliczeniowej

Budynek ZETO został wzniesiony w latach 1969 według projektu wrocławskich architektów Anny i Jerzego Tarnawskich. Jest przykładem powojennego modernizmu. Jest wyrażony w proporcjach bryły, ściśle horyzontalnej kompozycji, minimalistycznej, geometrycznej formie. Biurowiec ZETO charakteryzuje się regularnym rytmem szklanych pasów z okien, które okalają elewację i z muru pokrytego ceramiczną okładziną. Oparty jest na kontraście czerni i bieli, co nawiązuje do stylistyki op-artu.

To nie pozostaje bez znaczenia w kontekście tego, do czego ten budynek miał służyć. Był równie nowoczesny jak to, co się w nim działo. Parter budynku składa się z holu i sali maszyn, w której znajdowały się w latach 70. pierwsze, polskie maszyny cyfrowe – dobrze widoczne z ulicy, dzięki dużym przeszkleniom. W 1970 roku zainstalowano tam pierwszy, skonstruowany w latach 1968-69 w Zakładach Elektronicznych ELWRO we Wrocławiu, komputer tranzystorowy Odra 1304.

Tak powstawały nasze, wrocławskie komputery! To historia, o której warto pamiętać >>>>

To tutaj powstawały systemy przetwarzania danych, tworzyły się pierwsze polskie oprogramowania. Tak rodziła się polska informatyka. Z jego usług korzystał DOLMED, ZREMB czy FADROMA.

ELWRO - Wrocławskie Zakłady Elektroniczne

To właśnie w tych zakładach pracy we Wrocławiu powstawały słynne komputery ODRA. W 1961 roku wyprodukowano tu pierwszy polski komputer Odra 1001. Ten model, wykonany w jednym egzemplarzu nie wszedł jednak do powszechnej produkcji. Rok później, po poprawkach i ulepszeniach, pojawiła się Odra 1002.

Powstały tu także:

  • osprzęt komputerowy, w tym pierwszy polski kalkulator biurowy Elwro 105LN,
  • elementy elektroniki użytkowej (do radioodbiorników i telewizorów) i wojskowej.

ELWAT - Elektromechaniczna Spółdzielnia Inwalidów

Na początku lat siedemdziesiątych Elektromechaniczna Spółdzielnia Inwalidów wybudowała nowy zakład produkcyjny na działce przy ulicy Hubskiej 96. Produkowano tu szeroki asortyment wyrobów branży elektrotechnicznej. Skonstruowano tam pierwszy analogowy komputer o nazwie ELWAT. Przeznaczony był do rozwiązywania równań różniczkowych i symulacji procesów. Na przełomie lat 60. i 70. był znacznie szybszy i tańszy od komputerów cyfrowych.

Zobacz w galerii archiwalne zdjęcia komputerów i wrocławskich fabryk

***
Zobacz też: Studenci Politechniki Wrocławskiej budują łazik marsjański

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska