Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na eurowybory bez dowodu, wystarczy smartfon z aplikacją mObywatel

Andrzej Zwoliński
W niedzielę podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego, będziemy mogli pobrać kartę do głosowania nie tylko z dowodem osobistym lub paszportem, ale również z aplikacją na smartfona.

Taką możliwość prowadzono niemal rzutem na taśmę, bo Państwowa Komisja Wyborcza zatwierdziła taką opcję w wytycznych dla lokalnych komisji pod koniec kwietnia. Jak czytamy: „Przed wydaniem kart do głosowania komisja: sprawdza tożsamość wyborcy na podstawie dowodu osobistego lub każdego innego dokumentu z fotografią. Tożsamość wyborcy może zostać także stwierdzona na podstawie mTożsamości, tj. usługi dostępnej w rządowej aplikacji mobilnej mObywatel.”

Jak wynika z danych resortu cyfryzacji, aplikację mObywatel pobrało już ponad 200 tysięcy Polaków. Od września zeszłego roku aplikacja ma umocowanie prawne. Dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Certyfikat potwierdza również autentyczność danych.

Jak działa mObywatel?

To aplikacja mobilna, wydana przez Ministerstwo Cyfryzacji. Natomiast mTożsamość to dostępna w niej usługa. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, aplikacja korzysta z aktualnych danych tożsamości, które znajdują się w państwowych rejestrach: imion, nazwiska, daty urodzenia, numeru PESEL, zdjęcia, terminu ważności, numeru dowodu, informacji, kto wydał dokument. Dane te można w każdej chwili wyświetlić na ekranie smartfona.

Jak już znajdziemy się w lokalu wyborczym, członkowie komisji zweryfikują mTożsamość, tak samo jak każdy inny dokument. Mogą również skorzystać z mWeryfikatora. Zwracać będą uwagę na szczegóły, które potwierdzają wiarygodność wyświetlanych danych, ich bezpieczeństwo i ważność. A więc hologramem - godło Rzeczypospolitej Polskiej w lewym górnym rogu ekranu, datę ostatniej aktualizacji, znak wodny (godło Rzeczypospolitej Polskiej pod danymi osobowymi), a także na narodową flagę w lewym dolnym rogu.

Uwaga, by posłużyć się aplikacją trzeba wcześniej założyć Profil Zaufany

Ze ściągnięciem aplikacji mObywatel nie możemy jednak czekać do ostatniej chwili czyli do niedzieli. By z niej skorzystać w czasie głosowania należy wcześniej założyć Profil Zaufany. Najprościej wejść na www.pz.gov.pl i potwierdzić go z pomocą jednego z 10 banków (przez bankowość elektroniczną) lub w jednym z 1500 punktów stacjonarnych w całym kraju. Nie można odkładać tego na ostatnią chwilę.

Resort cyfryzacji przyznaje, że może się zdarzyć iż lokalna komisja nie będzie chciała potwierdzić tożsamości na podstawie mTożsamości, wtedy należy powołać się na uchwałę PKW nr 70/2019 z dnia 26 kwietnia 2019 (rozdział IV, punkt 38, podpunkt 1). Ewentualnie poprosić, by komisja skontaktowała się telefonicznie z przedstawicielem PKW i potwierdziła treść uchwały.

Kto może sobie ściągną aplikację?

Aplikacja mObywatel z mTożsamością dostępna jest na smartfony z systemem iOS i Android (od wersji 6.0 wzwyż). Już dziś dzięki mTożsamości można okazać swoją tożsamość wszędzie tam, gdzie nie jest wymagany dowód osobisty czy paszport. Np. przy odbieraniu przesyłek poleconych na poczcie, przy zakładaniu kart lojalnościowych, przy rejestracji w ramach usług takich jak siłownie, sklepy, usługi medyczne czy hotele. Urzędnicy ostrzegają jednak, że mTożsamość nie zastąpi natomiast dowodu osobistego np. u notariusza czy w sądzie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska