Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kultowa ścianka wspinaczkowa Zerwa wraca do Wrocławia. Oto jak wygląda [ZDJĘCIA]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Wrocławski Ośrodek Wspinaczkowy Zerwa mieści się przy ul. Szczecińskiej 17D. Zobaczcie jak wygląda na kolejnych slajdach
Wrocławski Ośrodek Wspinaczkowy Zerwa mieści się przy ul. Szczecińskiej 17D. Zobaczcie jak wygląda na kolejnych slajdach Nodal Point - Krzysztof Siwa / Zerwa
Zerwa to jedna z pierwszych sztucznych ścian wspinaczkowych na Dolnym Śląsku, która wychowała setki, jak nie tysiące wspinaczy. Po wypowiedzeniu ośrodkowi umowy najmu przez Uniwersytet Wrocławski, kultowe miejsce narodziło się na nowo... i już działa!

Zerwa funkcjonuje we Wrocławiu od 1998 roku i uznawana jest za najstarszą ściankę wspinaczkową we Wrocławiu. Miejsce powróciło na mapy Wrocławia po przerwie, związanej z wypowiedzeniem umowy najmu budynku należącego do Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

"Gdy dziekan wydziału biologii, dwa dni przed wigilią w 2020 roku, czyli po okresie pandemii zakomunikował mi, że nie widzi miejsca dla Zerwy w jego budynku i w ciągu pięciu miesięcy mamy się stamtąd wyprowadzić, wydawało się niemożliwe, żeby nasze życie, miejsce, które przez tyle lat budowałam mogło przestać istnieć. Dlatego zaczęłam bardzo intensywnie szukać wyjścia z tej tragicznej sytuacji. A że Zerwa zawsze była nie tylko po prostu ścianką wspinaczkową, ale też miejscem spotkań i zawierania przyjaźni, udało nam się właśnie z pomocą przyjaciół znaleźć i zbudować nowy wspaniały obiekt - Wrocławski Ośrodek Wspinaczkowy Zerwa" - mówi nam założycielka Zerwy, Bogna Jakubowicz.

Powodem wypowiedzenia umowy najmu był brak przestrzeni dla Wydziału Nauk Biologicznych, który potrzebował nowych sal dydaktycznych i laboratoriów. Załoga Zerwy, czyli Agnieszka Samól, Kasia Kowal, Jędrek Kowal, na czele z Bogną Jakubowicz, nie poddała się, a efekty ich pracy przerosły najśmielsze oczekiwania.

"Gdy wiadomo było, że kończy się okres Zerwy na Uniwersytecie przy Przybyszewskiego, Bogna i jej córka, a nasza przyjaciółka, Aga, zapytały nas czy nie chcemy wesprzeć ich przy pracach projektowych nad nowym obiektem. Bez chwili zastanowienia zgodziliśmy się, a po odrobinie dłuższym namyśle podjęliśmy decyzję, że wchodzimy w to również jako inwestorzy. Po intensywnych poszukiwaniach i zwiedzeniu chyba wszystkich wrocławskich hal i działek, podjęliśmy decyzję – bierzemy tę obok stadionu" - opowiada Jędrek Kowal.

Prace koncepcyjne, a następnie projektowe trwały intensywnie w zasadzie do ostatnich dni przed rozpoczęciem budowy nowej ścianki przy ul. Szczecińskiej 17D. Twórcy musieli zmierzyć się z zastanymi warunkami technicznymi, bo hala była spalona i bez dachu. Problemem okazały się nie tylko niespodzianki podczas prac, ale też drastyczny wzrost cen materiałów i brak ich dostępności.

"Najważniejsze jest to, że pomagało nam bardzo wiele osób. Tak poważne i trudne logistycznie przedsięwzięcie nie byłoby możliwe do zrealizowania bez pomocy całej rzeszy ludzi. I właśnie dzięki ogromowi pracy, wiedzy i skrupulatności naszych wspólników: Kasi i Jędrka Kowal, ich i naszych rodzin oraz przyjaciół udało się to, co wydawało się jeszcze pół roku temu niemożliwe. Ze spalonej hali bez dachu, zbudowaliśmy fantastyczny, nowoczesny ośrodek wspinaczkowy, a nawet więcej – piękne miejsce, które, jak sądzimy, będzie znowu miejscem spotkań ludzi i będziemy mogli organizować tam zawody rangi ogólnopolskiej. Myślimy też o nawiązaniu kontaktów z artystami, wystawianiu prac, organizowaniu koncertów. Chcemy by to miejsce tętniło życiem i emanowało dobrą energią" - mówi Bogna Jakubowicz.

Wrocławski Ośrodek Wspinaczkowy Zerwa przy ul. Szczecińskiej - co tam się znajduje?

Na obiekt o łącznej powierzchni 1700 metrów kwadratowych składają się:

  • ścianki wspinaczkowe o wysokości do 13,5 metra wysokości, wraz z torami do wspinaczki "na czas";
  • specjalnie wydzielona strefa wspinaczkowa dla dzieci;
  • ścianki boulderowe – do 4,5 metra wysokości, wyposażone w atestowany materac – zeskok;
  • systemy autoasekuracji TruBlue, które pozwalają na samodzielne wspinanie i trenowanie;
  • specjalna strefa treningowa o powierzchni 280 metrów kwadratowych.

W budynku jest również restauracja o pow. 200 metrów kwadratowych, wraz z zapleczem kuchennym, gdzie można zjeść m. in. dania wegetariańskie. Wewnątrz znajduje się także nowoczesne zaplecze sanitarne, z funkcją dla osób niepełnosprawnych.

"Jesteśmy też miejscem przyjaznym dla rodzin z dziećmi. Jest dużo miejsca, aby wjechać i "zaparkować bezpiecznie" wózek dziecięcy, a w toalecie jest nawet przewijak" - dodaje Bogna Jakubowicz.

Ośrodek pozwala na zorganizowanie zajęć dla wszystkich grup wiekowych oraz zawodów wspinaczkowych różnej rangi – między innymi Otwartych Mistrzostw Wrocławia, pucharu i mistrzostw Polski, meetingów oraz towarzyskich zawodów wspinaczkowych. Jak mówi właścicielka, wewnątrz można zaplanować różne wydarzenia - firmowe imprezy integracyjne, urodziny, wieczory panieńskie i kawalerskie. Dodatkowo ośrodek współpracuje ze szkołami, uczelniami i różnymi klubami wspinaczkowymi. Dla osób z wadami postawy przewidziano zajęcia terapeutyczne.

Oficjalne otwarcie Wrocławskiego Ośrodka Wspinaczkowego Zerwa, połączone z meetingiem wspinaczkowym i pierwszą edycją Otwartych Mistrzostw Wrocławia we wspinaczce nastąpi 9-10 kwietnia. Zaplanowane zawody to wspinaczka na czas z różnymi kategoriami wiekowymi. Udział w nich będzie bezpłatny.

Kto tworzy Zerwę?

Założycielką Zerwy jest Bogna Jakubowicz - instruktorka wspinaczki PZA od 1997, trenerka II stopnia o specjalności wspinaczka sportowa. Pionierka kobiecego wspinania sportowego w Polsce, przez wiele lat w ścisłej czołówce kraju. Wielokrotnie i z sukcesami reprezentowała kraj na zawodach międzynarodowych, wspinała się również w górach. Swoją pasją wspinaczkową zaraziła i nieustannie zaraża kolejne dziesiątki swoich wychowanków. Pozostali twórcy Zerwy – Agnieszka Samól, Kasia Kowal, Jędrek Kowal to od dziecka związani ze wspinaniem, utytułowani zawodnicy ze ścisłej czołówki Polski we wspinaczce sportowej.

Zobaczcie, jak wygląda:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska