Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kino Lwów we Wrocławiu doczeka się w końcu remontu. Zniszczony budynek został ogrodzony, a my znamy nieco szczegółów

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Budynek dawnego Kina Lwów przy alei Hallera zostanie wyremontowany. Obiekt został ogrodzony, pojawiła się tablica o inwestorze. Budynek cały czas niszczeje. Pięć lat temu miał tu powstać wielki klub fitness. I co z tymi planami?
Budynek dawnego Kina Lwów przy alei Hallera zostanie wyremontowany. Obiekt został ogrodzony, pojawiła się tablica o inwestorze. Budynek cały czas niszczeje. Pięć lat temu miał tu powstać wielki klub fitness. I co z tymi planami? Remigiusz Biały / Polska Press
Budynek dawnego Kina Lwów we Wrocławiu przejdzie renowację. Obiekt zostało ogrodzony, pojawiła się również charakterystyczna tablica o inwestorze. Budynek cały czas niszczeje, a plany wobec niego były ambitne. Pięć lat temu miał tu powstać wielki klub fitness, ale później przyszła pandemia...

Od 13 lat budynek dawnego kina Lwów przy alei Hallera stał opustoszały. Zaprzestano tam seansów, przez bardzo zły stan techniczny obiektu. Ówczesny właściciel – Odra Film – nie miał pieniędzy na remont i kino zostało sprzedane prywatnemu właścicielowi.

Zobacz też: To jeden z najdroższych domów na Dolnym Śląsku. Posiadłość rodem z Hollywood jest na sprzedaż!

Dawne kino, teraz klubem fitness?

Kino Lwów zostało kupione przez spółkę Platinium Wellness, która prowadzi siłownie i kluby fitness. Plany co do inwestycji były dość ambitne. Jednak przerwała je pandemia. Spółka próbowała sprzedać kino. Ogłoszenie nawet dość długo było aktualne, ale z tego nic nie wyszło.

W końcu, w lutym 2024 roku pojawiło się ogrodzenie i rozpoczął się remont. Budynek zostanie przebudowany i zmieni się jego przeznaczenie. Prace mają potrwać dwa lata. O szczegóły zapytaliśmy inwestora, jednak jak na razie - bez odpowiedzi.

Najpierw byli tu masoni, hitlerowcy i przodownic pracy kończąc. Historia kina Lwów

Budynek siedziby Kina Lwów wybudowano w latach 1925-1927 jako siedzibę organizacji dobroczynnej Odd Fellows. Pełnił funkcje administracyjne i rozrywkowe, a w piwnicy była nawet kręgielnia. Po dojściu do władzy Adolfa Hitlera, na fali likwidacji masonerii w III Rzeszy, zlikwidowano także ten zakon. Choć jego członkowie za wolnomularzy się nie uważali.

Po konfiskacie zmieniono przeznaczenie budynku i zorganizowano tam kino. I tę funkcję pełni już do 2011 rok, choć nazwa ulegała zmianie. W latach 50. XX wieku nazywało się Przodownik, a nazwę wzięto od ulicy przy której się znajdowało, bo aleja Hallera "za komuny" nazywała się właśnie Przodowników Pracy. Po 1989 roku zmieniono nazwę na Kino Lwów.

Kino liczyło prawie 500 miejsc siedzących i było jednym z 15 kin we Wrocławiu, w myśl ówczesnych wytycznych, które zakładały, że na każdym wrocławskim osiedlu będzie jedno kino.

Budynek dawnego Kina Lwów przy alei Hallera zostanie wyremontowany. Obiekt został ogrodzony, pojawiła się tablica o inwestorze. Budynek cały czas niszczeje. Pięć lat temu miał tu powstać wielki klub fitness. I co z tymi planami?

Kino Lwów we Wrocławiu doczeka się w końcu remontu. Zniszczo...

***
Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska