MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowy tor tramwajowy na Ołbinie we Wrocławiu. Akcja Miasto złożyła wniosek i chce rozpoczęcia prac na ul. Wyszyńskiego

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Aktywiści z Akcji Miasto złożyli do urzędu miasta wniosek o stworzenie we Wrocławiu nowej linii tramwajowej.
Aktywiści z Akcji Miasto złożyli do urzędu miasta wniosek o stworzenie we Wrocławiu nowej linii tramwajowej. Hipermiasto Licencja: CC-BY-NC-SA 4.0 & Google street view
Aktywiści z Akcji Miasto złożyli do urzędu miasta wniosek o stworzenie we Wrocławiu nowej linii tramwajowej. Siatka torów miałaby się zagęścić na Ołbinie, dzięki dołożeniu ich na ulicy Wyszyńskiego.

Dodatkowa linia przez ulicę Wyszyńskiego

Aktywiści zaproponowali aby na Ołbinie, a dokładnie na ulicy Wyszyńskiego, powstało torowisko tramwajowe. Linia ciągnęłaby się od przystanku Mosty Warszawskie do Ogrodu Botanicznego przez Wyszyńskiego. Po drodze tramwaje miałyby się zatrzymywać na dwóch nowych przystankach – Damrota i Park Topły.

Wrocławscy aktywiści: „To nowa oś tramwajowa w mieście”

Ołbin to gęsto zabudowane i trzecie co do wielkości osiedle we Wrocławiu. Linia obsługiwałaby takie miejsca jak: Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, Ogród Botaniczny, kościół św. Michała, siedziba MPK Wrocław.

- Wspólnie z istniejącą trasą przez ulice Jedności Narodowej, tory na Wyszyńskiego doprowadziłyby do stworzenia nowej osi tramwajowej - północ-południe. Dodatkowa korzyść to zwiększenie możliwości objazdów tramwajowych – czytamy na Hipermiasto.pl

Torowisko na Ołbinie na poczet tramwaju na Psie Pole?

- Nowy odcinek na ulicy Wyszyńskiego będzie potrzebny w ramach budowy trasy tramwajowej na Psie Pole. W przeciwnym razie uruchomienie jej, przy obecnym stanie technicznym siatki i infrastruktury, doprowadziłoby do niewydolności sieci tramwajowe w mieście – dodają aktywiści.

Na poparcie swoich tez, przywołują zapisy z programu tramwajowego 2.0 - oficjalnego dokumentu Urzędu Miasta we Wrocławiu.

– Wybudowanie torowiska tramwajowego na Psie Pole wiązać się będzie z uruchomieniem nowych linii tramwajowych, tym samym przeciążona zostałaby ul. Jedności Narodowej, która zbierałaby ruch tramwajowy z trzech kierunków: Psiego Pola, Kromera i Kowal. Uwzględniając infrastrukturę drogową i torową ulicy Jedności Narodowej i jej ograniczoną przepustowość niezbędne jest wybudowanie dodatkowych torowisk na: Wyszyńskiego i Słowackiego (zwiększenie przepustowości torowisk w kierunku centrum miasta, odciążenie Jedności Narodowej) – czytamy we Wrocławskim Programie Tramwajowym 2.0.

Ta trasa jest uwzględniona w jeszcze innym, obowiązującym dokumencie - studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Możliwość budowy torów tam dopuszcza także uchwalony w 2013 roku plan zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru.

Wniosek o rozpoczęcie prac nad trasą tramwajową przez ulice kardynała Wyszyńskiego to wspólna inicjatywa Akcji Miasto i Towarzystwa Benderowskiego.

***
Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska