Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koalicja rządząca i opozycja w sejmiku województwa się dogadały. Zmiany w budżecie oraz prognoza finansowa przyjęte

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Układ głosów w sejmiku obecnie to remis. 18 do 18. W sprawach budżetowych i prognozy finansowej koalicja Bezpartyjnych i PiS-u uzyskała większość głosami m.in. Koalicji Obywatelskiej.
Układ głosów w sejmiku obecnie to remis. 18 do 18. W sprawach budżetowych i prognozy finansowej koalicja Bezpartyjnych i PiS-u uzyskała większość głosami m.in. Koalicji Obywatelskiej. Maciej Rajfur
Podczas 61. sesji sejmiku województwa radni przyjęli uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Dolnośląskiego, a także uchwałę w sprawie zmian w budżecie Województwa Dolnośląskiego. Wcześniejsze negocjacje opozycji z marszałkiem województwa przyniosły skutek.

To były zdecydowanie najważniejsze uchwały na 61. sesji sejmiku. Dotyczyły zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej oraz zmian w budżecie, które były tematem podjętych rozmów opozycji z zarządem województwa. Przypomnijmy, że obecnie koalicja rządząca PiS-u i Bezpartyjnych ma tyle samo głosów co pozostałe kluby opozycyjne. Aby uchwały budżetowe mogły przejść należało przełamać impas.

Opozycja przedstawiła swoje postulaty do budżetu, których realizacja stała się warunkiem do zagłosowania za budżetem. Nie obyło się jednak bez dyskusji i sporów.

- Sytuacja polityczna w sejmiku i arytmetyka pokazują, że koalicja rządząca mająca 18 radnych musi rozmawiać z opozycją. My takie rozmowy proponowaliśmy. I do takich rozmów doszło. Część naszych wniosków marszałek Cezary Przybylski przyjął – przyznał Marek Łapiński, przewodniczący Klubu Koalicji Obywatelskiej.

Podkreślił, że rozmowy budżetowe z marszałkiem doprowadziły opozycyjnych radnych do wniosku, że są w stanie wydać pozytywną opinię o projektach. Diabeł jednak tkwi w szczegółach.

- Marszałek Przybylski dał nam gwarancję realizowania naszych postulatów. Jesteśmy w stanie mu zaufać co do jego deklaracji. Natomiast co do realizacji tych zapisów chcemy mieć gwarancję w postaci współudziału radnych opozycji w realizacji programów – zapowiedział Łapiński.

Magdalena Piasecka, przewodnicząca klubu Nowa.PL przypomniała, że jej ugrupowanie 2 lata temu warunkowo dało kredyt zaufania zarządowi co do realizacji ich postulatów. Skończyło to się wielkim fiaskiem.

- Dlatego jeśli chodzi o aktualny budżet mamy wątpliwość. Spotkania się odbyły, przygotowaliśmy kilka projektów. Ale kilka z nich znalazło się w zawieszeniu i są oparte tylko o deklaracje. Jeżeli zostanie podjęty z nami dialog, to mam nadzieję, że przy kolejnych głosowaniach będziemy mogli zdecydować inaczej – stwierdziła Piasecka i zagłosowała razem z członkami swojego klubu przeciwko.

Salwę śmiechu w sali wywołał radny Dariusz Stasiak, który zapytany przez przewodniczącego sejmiku o opinię jego klubu w związku z poprawkami nad budżetem, zamiast stwierdzić, czy jest pozytywna, czy negatywna odparł na forum: „Cieszymy się”.

Największy zarzut do marszałka Przybylskiego i zarządu miała radna Monika Włodarczyk (KO).

- Co wydarzyło się z naszą umową? Doszło do porozumienia sił demokratycznych sejmiku Dolnego Śląska w sprawie in-vitro. Taki zapis znalazł się w ustawie budżetowej. Milion złotych ma zostać przeznaczone jeszcze w tym roku na wspieranie rodzin metodą zapłodnienia pozaustrojowego in-vitro. Samorządy chciały aplikować o środki, ale po kilku tygodniach od 14 września okazało się, że wszystkie zapisy, które dotyczą realizacji tego programu, nie są możliwe do zrealizowania, ponieważ wymagają dodatkowego doprecyzowania – przemawiała radna Włodarczyk.

Sprawę wyjaśnili marszałek Przybylski oraz wicemarszałek Marcin Krzyżanowski, przypominając radnej Włodarczyk, że zgodnie z ustaleniami między koalicją, a opozycją milion złotych przeznaczony jest programy zdrowotne, w tym na in-vitro, a nie tylko na in-vitro.

- Bardzo poważnie podeszliśmy do państwa postulatów m.in. dotyczących pomocy uczniom szkół jeśli chodzi o wsparcie psychiatryczne – mówił Marcin Krzyżanowski przedstawiając na prezentacji konkretne dane dotyczące wdrażania programów prozdrowotnych, o których zabiegała opozycja.

Uchwała dotycząca Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Dolnośląskiego została przyjęta liczbą głosów: 27 za wobec 7 wstrzymujących się. Nikt nie zagłosował przeciw.
Wstrzymali się:

  • Ryszard Lech,
  • Magdalena Piasecka,
  • Jadwiga Szeląg,
  • Stanisław Huskowski,
  • Aleksander Marek Skorupa,
  • Marzena Majdzik
  • Monika Włodarczyk

Uchwała w sprawie zmian w budżecie Województwa Dolnośląskiego na rok 2023 została przegłosowana w stosunku: 26 za, 5 przeciw, 3 wstrzymało się.
Przeciw zagłosowali:

  • Ryszard Lech,
  • Magdalena Piasecka,
  • Stanisław Huskowski,
  • Marzena Majdzik
  • Monika Włodarczyk

Wstrzymali się:

  • Aleksander Marek Skorupa,
  • Jadwiga Szeląg
  • Patryk Wild.
od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska