MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec Główny we Wrocławiu odkrywa swoje sekrety. Byliśmy tam, gdzie mało kto może wejść! Zobaczcie tajemnicze zakamarki

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Przez Dworzec Główny we Wrocławiu przewijają się każdego dnia tysiące ludzi. Wielu z nich jest przekonanych, że dworzec zna na wylot. Nic bardziej mylnego! Są takie zakątki tej imponującej budowli, do których nie ma dostępu na co dzień. To m.in. Sala Cesarska czy Sala Sesyjna. Zobaczcie jakie piękne wnętrza kryje nasz Dworzec Główny.

Każdy wrocławianin odwiedza Dworzec Główny, jednak niewielu z nich miało okazję odwiedzić wszystkie jego zakamarki. Jakie tajemnice skrywa Sala Cesarska, kto urzędował w Gmachu Sesyjnym oraz jakie pamiątki po dawnych czasach można zobaczyć w drodze na peron? Sprawdź szczegóły!

Najpiękniejsze sale na Dworcu Głównym

Dworzec Wrocław Główny wybudowano w latach 1855-57 według projektu królewskiego budowniczego Wilhelma Grapowa w stylu gotyku Tudorów. W latach 30. XX w. Sam dworzec podczas wojny został praktycznie nietknięty, głównie przez jego ogromne znaczenie dla państwa i armii w tamtych czasach.

Gruntowna modernizacja Dworca zakończona w 2012 roku ujawniła kolejne jego sekrety. Wspaniałe sale z interesująca historią zostały odnowione, niestety nie wielu mieszkańców ma okazje zobaczyć je na własne oczy.

W Sali Sesyjnej zobaczymy charakterystyczny strop kasetonowy, wsparty imponującymi łukowatymi portalami. Sala była miejscem obrad dla zarządu kolei, nic więc dziwnego, że zadbano o jej elegancję. Obecnie salę można zobaczyć od czasu do czasu podczas specjalnych wydarzeń.

Zobacz najpiękniejsze sale ukryte na Dworcu Głównym we Wrocławiu:

Sala Cesarska to zdecydowanie unikatowe pomieszczenie w tym zabytkowym gmachu. Drewniany strop z mnóstwem malowideł i misternie odtworzonych wzorów i polichromii był dawniej miejscem przeznaczonym dla Cesarza Wilhelma II oraz jego małżonki augusty Wiktorii. Malowidła w tej sali mają alegoryczne znaczenie, wręcz propagandowe, ponieważ nawiązują do ówczesnej władzy i propagandy Niemieckiej Rzeszy.

Więcej o historii Sali Cesarskiej znajdziecie w filmie:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Nieznane historie Dworca Głównego

Mimo, że do zabytkowych pomieszczeń nie można wejść, wciąż z łatwością możemy podziwiać odrestaurowane elementy architektury dworca. Odtworzone sufity poczekalni znajdziemy w dworcowych restauracjach, a jeśli spojrzymy na chodnik na bocznym placu dworca odkryjemy szyny kolejowe, które dawniej przecinały główny hol poczekalni.

Warto więc czasem podnieść głowę znad smatrfona i spróbować dostrzec detale i świadectwa imponującej historii tego budynku. Kto, wie, może następnym razem biegnąc przez perony dostrzeżesz wyrzeźbione smoki lub poniemieckie napisy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska