Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk: Skreśleni z listy organizacji pożytku publicznego

Piotr Kanikowski
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Paweł Relikowski
Z listy organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1 proc. z podatku dochodowego wypadło kilkadziesiąt dolnośląskich klubów, fundacji i stowarzyszeń.

W ten sposób Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ukarało tych, którzy nie złożyli w terminie sprawozdań finansowych i merytorycznych za ubiegły rok, zgodnie z obowiązkiem nałożonym przez nową ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Krzysztof Szustka, skarbnik legnickiej Fundacji Ekologicznej Zielona Akcja, nie ma pojęcia, dlaczego zabrakło ich w oficjalnym wykazie. - Będziemy musieli to wyjaśnić - mówi.

Kompletnie zdezorientowany jest również Zenon Błachnia, prezes Autonomicznej Sekcji Piłki Nożnej "Miedź" Legnica. - Na pewno tam jesteśmy - przekonuje. Pięć razy sprawdzaliśmy i - jak w opowieści o Kubusiu Puchatku - im bardziej sprawdzaliśmy, tym bardziej Miedzi w wykazie nie było. Żaden fan legnickiej drużyny nie będzie więc mógł w tym roku wspomóc swych ulubieńców procentem z podatku. Nawet jeśli to wpisze w formularz PIT, pieniądze przejmie Ministerstwo Finansów.

Status organizacji pożytku publicznego utraciły też m.in. Dolnośląska Organizacja Turystyczna i Wspólnota św. Brata Alberta "Chleb i światło" we Wrocławiu, Towarzystwo Miłośników Ziemi Złotoryjskiej, Legnickie Towarzystwo Lotnicze, Karkonoski Klub Sportowy "Jelenia Góra", Stowarzyszenie Dolnośląskie Towarzystwo Muzyczne, Polskie Stowarzyszenie Jazzowe - Oddział we Wrocławiu, Stowarzyszenie "Ludzie Jana Pawła II z Wałbrzycha", Fundacja "Otwarte serce" i Kiwanis Club Legnica.

- Zmieniliśmy nazwę, a nie było nas stać na złożenie w sądzie wniosku o rejestrację - mówi Bogusław Pieluch z Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego "Ikar" w Legnicy. Teraz żałuje, bo nawet gdyby w ramach 1 procenta wpłynęło tysiąc złotych, to wystarczyłoby na dwa lub trzy wyjazdy drużyny.

Polskie Forum Europejskiej Koalicji do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna co roku zbiera w ten sposób ok. 20-25 tys. zł. - W tym roku sfinansowaliśmy m.in. koszty międzynarodowej konferencji dla pielęgniarek, szkolenie młodzieży w Jaworze, Złotoryi, Lwówku Śląskim i Lubinie, wydawnictwa z zakresu profilaktyki nowotworowej - wylicza Alina Jurczak, dyrektor biura zarządu Forum. Efekt prowadzonych od 16 lat działań Europa Donna pokazują wyniki badań onkologicznych: coraz mniej kobiet w regionie umiera na raka piersi.

Prawie 15 tysięcy złotych z jednego procenta zebrało w tamtym roku Koło Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Wałbrzychu. - Dzięki temu stowarzyszenia, takie jak nasze, mogą przetrwać - mówi Antoni Piątek, przewodniczący TPD. - Z tych pieniędzy organizujemy turnusy rehabilitacyjne, zajęcia warsztatowe i integracyjne dla niepełnosprawnych.

Jeleniogórskie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa dostało ok. 50 tys. zł. To dla niego duże pieniądze. Dzięki ofiarności podatników mogło zorganizować turnus psychoterapeutyczny dla 20-30 dzieci, terapię dla małych dzieci i cotygodniowe warsztaty muzyczne z psychoterapią.

To wszystko niewiele w porównaniu z krajowymi rekordzistami, m.in. wrocławską Fundacją Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową (4,9 mln zł) i Dolnośląską Fundacją Rozwoju Ochrony Zdrowia (4,2 mln zł).

Współpraca: ELW, VIOL

Czy w tym roku odpiszesz 1 proc. swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska