MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chwile grozy na drodze ekspresowej S8. TIR pędził pod prąd [FILM]

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Foto i film: Czytelnik
Przed jadącymi drogą ekspresową S8 w stronę Wrocławia nagle pojawiła się ciężarówka. TIR jechał pod prąd! To kolejny taki przypadek na tym odcinku. Już kilka lat temu komendant oleśnickiej policji informował, że do takich zdarzeń dochodzi tam codziennie i apelował do dyrekcji dróg o przeprowadzenie kontroli oznakowania.

Było o krok od tragedii. W środę, 1 stycznia, około godz. 19 kierowcy jadący drogą S8 w kierunku Wrocławia przeżyli chwile grozy. Ich jezdnią, wewnętrznym pasem ruchu pod prąd w stronę Warszawy jechał tir. Jego kierowca prawdopodobnie zdawał sobie sprawę, że wjechał na tę drogę źle, bo ciężarówka poruszała się z włączonymi światłami awaryjnymi.

Z relacji podróżujących drogą S8 wynika, że ciężarówka przejechała także obok Oleśnicy, a więc mogła przejechać nawet ponad 20 km pod prąd.
Na drugim filmie widać, jak na drogę ekspresową koło Długołęki wjeżdża radiowóz na sygnale dokładnie w chwili, kiedy ten wjazd mija TIR. Wiadomo, że kierowca ciężarówki nie został zatrzymany podczas przejazdu.

- Zajmujemy się sprawą i prowadzimy czynności identyfikacyjne w kierunku namierzenia kierowcy i ustalenia co było powodem jego zachowania – mówi asp. szt. Łukasz Dutkowiak z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Jeśli policji uda się ustalić, kto prowadził pojazd, to kierowca może liczyć się nawet z zarzutem spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu. Zależy to jednak od wyjaśnień, które złoży.

Czytaj także:Auto spaliło się na Nadodrzu. Wcześniej miasto odmówiło montażu kamer

Rajd TIR-a pod prąd drogą ekspresową nie zakończył się wypadkiem, którego skutki mogłyby być tragiczne. Jednak to nie pierwszy raz, kiedy na odcinku drogi S8 pomiędzy Oleśnicą i Wrocławiem auto porusza się pod prąd.

W 2014 r., gdy na ósemce doszło do śmiertelnego wypadku spowodowanego przez skuter, który wjechał na tę drogę pod prąd, komendant oleśnickiej policji wystąpił do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z wnioskiem o kontrolę oznakowania. Twierdził, że każdego dnia na S8 wjeżdża pod prąd jakieś auto, a potem, próbując zawrócić, stwarza zagrożenie. GDDKiA odpowiadała, że za oznakowanie dróg dojazdowych do drogi ekspresowej odpowiada gmina. Samo zaś oznakowanie jest opiniowane przez policję. W przypadku odcinka pomiędzy Oleśnicą i Wrocławiem dyrekcja dróg przeprowadziła kontrolę i nie stwierdziła nieprawidłowości.

Czytaj także:Tramwaj na Jagodno. Nie będzie go wcale albo miasto zrobi dwupoziomowe skrzyżowanie

O tym, że w kwestii oznakowania dróg zarządzanych przez GDDKiA jest jeszcze wiele do zrobienia pisał w 2016 „Rynek Infrastruktury”. Eksperci zwracali uwagę, że nie jest ono ujednolicone, a praktycznie każda regionalna dyrekcja ma inne wzory. W sposób niejednoznaczny były oznaczone kierunki, nazwy węzłów są nieintuicyjne, a chaos powiększają podoczepiane do głównych tablic mniejsze tabliczki.

ZOBACZ TEŻ:

Za nami 2019 rok. O czym najczęściej mówiło się w naszym mieście i regionie? Oto wydarzenia, które wstrząsnęły Wrocławiem i Dolnym Śląskiem w minionym roku.Zestawienie ułożyli sami Czytelnicy portalu gazetawroclawska.pl. Powstało ono bowiem na podstawie najczęściej czytanych tekstów w 2019 roku na naszej stronie. Wydarzenia zobaczcie na następnych slajdach, posługując się klawiszami strzałek, myszką albo gestami

Te wydarzenia wstrząsnęły Wrocławiem i Dolnym Śląskiem w 2019 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska