MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Buspas na Jagodno we Wrocławiu nabiera kształtów. Drogowcy leją asfalt, a ratusz szuka projektanta linii tramwajowej

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Trwa budowa prawie trzykilometrowego odcinka specjalnej trasy dla autobusów na Jagodnie. Jezdnia nabiera konkretnych kształtów. Na niektórych odcinkach już wylano asfalt. Trasą, w przyszłości, mają jeździć tramwaje. I te plany stają się coraz bardziej realne, bo miasto szuka projektanta nowej linii.

Buspas na Jagodno nabiera kształtów

Praca na Jagodnie wre! Trwa budowa specjalnego buspasa, który ma rozwiązać problemy komunikacyjne i transportowe tego osiedla. Wydzielony korytarz powstaje w wyznaczonym pasie zieleni wzdłuż ulic Bardzkiej i Buforowej. To łącznie 2,7 kilometra drogi na odcinku:

  • od nowej pętli przy ulicy Kajdasza
  • do skrzyżowania ul. Bardzkiej ze Świeradowską i Morwową.

- Na wysokości ulicy Terenowej trwa wylewanie masy bitumicznej. Montowane są także wiaty przystankowe. Na dalszych odcinkach korytarz jest przygotowywany pod ostateczne wykończenie trasy – mówi Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji.

Całość ma być gotowa w połowie 2025 roku.

W przyszłości buspas stanie się TAT-em

Na razie, jezdnią będą mogły poruszać się wyłącznie autobusy. Buspas na Jagodno to rozwiązanie tymczasowe i proteza na problemy komunikacyjno-transportowe tego osiedla. Od samego początku budowy tego korytarza mówiło się, że trasą pojadą tramwaje.

I to zdaje się także nabierać realnych kształtów, bo miasto szuka projektanta linii tramwajowej na Jagodno. To na tyle duże przedsięwzięcie, że przetarg został ogłoszony w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej.

- Pod koniec maja ogłosiliśmy przetarg i teraz nie pozostaje nic innego jak czekać. Zarówno na oferty jak i rozporządzenie z ministerstwa infrastruktury, które pozwoli skrosować tory kolejowe z tramwajem. Jednak już teraz – przy budowie buspasa – mamy tak zaprojektowany korytarz, aby był dostosowany pod tramwaje. To między innymi dopuszczalny współczynnik obciążenie, łuki drogi czy przystanki – dodaje Świercz.

Ulica buforowa też się powiększy

W ramach tego przetargu, zostanie wyłoniony także projektant rozbudowy ulicy Buforowej. Ta powiększy się o dwa pasy po wschodniej stronie, po to aby mieszkańcy tego osiedla mieli lepsze połączenie z resztą świata. A to, w połączeniu z TAT-em na Jagodno, powinno rozwiązać problem komunikacyjny w tej części Wrocławia.

Zobacz w galerii zdjęcia z postępu prac na budowie buspasa na Jagodnie >>

Na buspasie na Jagodnie już leją asfalt. A miasto szuka projektanta linii tramwajowej

Buspas na Jagodno we Wrocławiu nabiera kształtów. Drogowcy l...

Zobacz też:

Tu robią buspas:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska