MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak dokończą wschodnią obwodnicę Wrocławia. Droga przetnie osiedle na pół, ależ tu wąsko!

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Budowa tej ważnej inwestycji drogowej ma wystartować w drugiej połowie tego roku i zakończyć się do przełomu 2026/2027. Tym razem ma się udać, choć podobnych terminów zakończenia było już wiele. Mowa o ostatnim, brakującym fragmencie wschodniej obwodnicy Wrocławia - nieco ponad 3,5 km drogi łączącej węzeł bielański z ul. Grota-Roweckiego. Którędy dokładnie pobiegnie ta trasa? Sprawdziliśmy to wykorzystując drona. Trzeba przyznać, że w rejonie osiedli mieszkaniowych we wsi Wysoka, tuż pod Wrocławiem, robi się naprawdę wąsko! Zobaczcie przebieg na zdjęciach.

Ta inwestycja, według pierwotnych planów, powinna być zrealizowana już kilka lat temu. Do tej pory nie udało jej się jeszcze rozpocząć, ale jest na to realna szansa w tym roku.

PRZEBIEG NOWEJ DROGI NA MAPIE:

Przebieg wschodniej obwodnicy Wrocławia - od al. Karkonoskiej do ronda na ul. Grota-Roweckiego
Dolnośląska Służba Dróg i Kolei

ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA Z PRZEBIEGU FRAGMENTU DOMYKAJĄCEGO WOW:

Newralgiczne miejsce nowego odcinka wschodniej obwodnicy. Droga przetnie osiedla na dwie części - od ulicy Radosnej do Kutrzeby. To zabudowania wsi Wysoka, tuż przy granicy z Wrocławiem.

Tak dokończą wschodnią obwodnicę Wrocławia. Droga przetnie o...

Na przełomie minionego i tego roku uzyskano zezwolenie na budowę drogi oraz rozpisano przetarg na wykonawcę (projekt jest już gotowy i kosztował ponad 2 miliony złotych). Oferty w tym przetargu miały być znane już w lutym 2024, ale od firm - potencjalnych wykonawców, wpłynęło aż 700 pytań! Stąd decyzja o przełożeniu rozstrzygnięcia tego przetargu na koniec czerwca 2024. A zatem jest szansa, że wykonawcę poznamy przed wakacjami, jeśli któraś z ofert zmieści się w planowanym przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei budżecie.

Przypomnijmy, że do tej pory posługiwano się tymi wizualizacjami drogi:

Wschodnia obwodnica Wrocławia na pograniczu miasta oraz wsi Wysoka - rondo przy ulicy Radosnej - WIZUALIZACJA.
Wschodnia obwodnica Wrocławia na pograniczu miasta oraz wsi Wysoka - rondo przy ulicy Radosnej - WIZUALIZACJA. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei
Wschodnia obwodnica Wrocławia przecinająca miejscowość Wysoka - WIZUALIZACJA
Wschodnia obwodnica Wrocławia przecinająca miejscowość Wysoka - WIZUALIZACJA Dolnośląska Służba Dróg i Kolei

Zarówno na mapie przebiegu, jak i na wizualizacjach widać, że najbardziej newralgiczny fragment drogi, to odcinek przecinający wieś Wysoka i dzielący na pół osiedle mieszkaniowe. Dziś jest tutaj pas zieleni pomiędzy budynkami.

Newralgiczne miejsce nowego odcinka wschodniej obwodnicy. Droga przetnie osiedla na dwie części - od ulicy Radosnej do Kutrzeby. To zabudowania wsi Wysoka,
Newralgiczne miejsce nowego odcinka wschodniej obwodnicy. Droga przetnie osiedla na dwie części - od ulicy Radosnej do Kutrzeby. To zabudowania wsi Wysoka, tuż przy granicy z Wrocławiem. Jerzy Wójcik

ZOBACZ TAKŻE:

Podczas budowy trasy, w tym miejscu powstanie konstrukcja oporowa i wysokie ekrany. Droga pobiegnie w tzw. półtunelu, tak by maksymalnie zminimalizować uciążliwość dla mieszkańców.

W okolicach ulicy Bratniej zostanie wybudowana kładka pieszo-rowerowa nad nową drogą:

A oto dokładny opis przebiegu nowej drogi:

  • Droga rozpocznie się od skrzyżowania z ul. Szwedzką – pod aleją Karkonoską, tuż obok Parku Handlowego Auchan. Powstanie tutaj rondo turbinowe. Tędy na nową drogę będą mogli wjechać kierowcy zjeżdżający z autostrady A4 czy jadący z centrów handlowych w Bielanach Wrocławskich.
  • Za skrzyżowaniem droga lekko zakręci i poprowadzi wiaduktem nad torami kolejowymi do skrzyżowania z ul. Niebieską. Na skrzyżowaniu zaplanowano kolejne rondo. Dalej przez most nad Ślęzą kierowcy, mijając tor wyścigów konnych na Partynicach, dojadą do kolejnego ronda: na skrzyżowaniu z ul. Radosną.
  • Z tego skrzyżowania, obwodnica prowadzi korytarzem między ulicami Konną i Brzozową i dalej obok szkoły i kompleksu sportowego w Wysokiej, do ronda na skrzyżowaniu z ulicą Kutrzeby (po drodze będą jeszcze mniejsze skrzyżowania z ul. Brzozową i Bratnią).
  • Z ronda na Kutrzeby zostanie już ostatni kilometr prostej drogi, do ul. Grota-Roweckiego. Na długości całego odcinka obwodnicy powstaną chodniki i drogi rowerowe. Będzie też kładka dla pieszych i kładka pieszo – rowerowa w okolicach ulicy Bratniej.

W TYM MIEJSCU ZAKOŃCZY SIĘ WSCHODNIA OBWODNICA WROCŁAWIA, W POBLIŻU AL. KARKONOSKIEJ I WĘZŁA BIELAŃSKIEGO:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska