MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa Dolnośląskiego Centrum Sportu w Jakuszycach ruszy za rok

Piotr Janas
Polana Jakuszycka to mekka narciarzy biegowych
Polana Jakuszycka to mekka narciarzy biegowych Pawel Relikowski / Polska Press
Dolnośląski Park Innowacji i Nauki, nadzorujący budowę nowoczesnej bazy sportowej na Polanie Jakuszyckiej, właśnie podpisał umowę z konsorcjum, które zaprojektuje Dolnośląskie Centrum Sportu.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to budowa Dolnośląskiego Centrum Sportu ruszy za rok. Konsorcjum, które będzie pełnić rolę projektanta i inżyniera kontraktu, to wrocławskie firmy - Miastoprojekt Wrocław spółka z o.o. i ETC Architekci spółka komandytowa.

- Mamy nadzieję, że ostateczna koncepcja realizacyjna powstanie do 31 marca, a projekt budowlany wraz z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę trafi do Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze na przełomie sierpnia i września 2017 roku - mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

− W 2018 r. - kilka dni po Biegu Piastów, na budowę wejdzie generalny wykonawca. Przez dwa lata zrealizuje jeden z najnowocześniejszych w Polsce i w Środkowej Europie ośrodków biathlonu i narciarstwa biegowego, pozwalający na rozgrywanie zawodów najwyższej rangi, jednocześnie udostępniając nowe funkcje dla sportowców amatorów - zapowiada Iwona Krawczyk, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

To oznacza, że trasy biegowe i biathlonowe, boisko piłkarskie, bieżnia lekkoatletyczna, rolkostrada, kryta pływalnia, górka saneczkowa oraz rowerowa dla dzieci i młodzieży prawdopodobnie już w 2020 roku będą do dyspozycji miłośników sportu. W nowym centrum dostępne będą miejsca noclegowe, sale konferencyjne i szkoleniowe oraz część treningowa ze strefą startu oraz strzelnicą.

Dodatkowo w budynku głównym powstanie interaktywne muzeum sportów zimowych i centrum odnowy biologicznej z saunarium oraz dużą siłownią.

Koncepcja budowy powstanie zgodnie z obowiązującymi przepisami światowych federacji narciarskich oraz Międzynarodowej Unii Biathlonowej (IBU), dzięki czemu możliwa będzie organizacja w Jakuszycach zawodów o randze mistrzostw świata.

− DCS będzie nie tylko jednym z najnowocześniejszych ośrodków sportowych, innowacyjny będzie też sposób realizacji inwestycji. Prawdziwą rewolucją jest zastosowanie technologii BIM (Building Information Modeling), w której zamiast rysowania budynku, tworzy się jego trójwymiarowy model. DCS będzie jednym z pierwszych obiektów w Polsce wybudowanym przy pomocy tej technologii - mówi Grzegorz Rosik, prezes firmy Miastoprojekt Wrocław.

Koszt kontraktu to prawie 4, 25 mln złotych, z czego projektowanie i nadzory autorskie to ok. 2, 35 mln złotych - pozostała kwota przeznaczona jest na działania inżyniera kontraktu. Łącznie inwestycja pochłonie blisko 100 mln złotych. Około 50 proc. funduszy pochodzić będzie z Ministerstwa Sportu. Minister Witold Bańka jest bowiem zwolennikiem wpisania tego projektu na listę strategicznych inwestycji sportowych. Pozostałą część pieniędzy dołoży Urząd Marszałkowski.

Wśród mieszkańców i turystów pojawiły się obawy, że ta inwestycja sprawi, iż Polana Jakuszycka straci swój urok i zostanie zamknięta dla amatorów.

- Te obawy są bezpodstawne. Obiekt musi być żywy, więc będzie dedykowany nie tylko dla wyczynowców, ale także - mówiąc kolokwialnie - dla zwykłych ludzi. Owszem, z centrum korzystać będą m.in. lekkoatleci czy piłkarze, którzy mogą tam przygotowywać się tam do sezonów, ale DCS w ciągu roku wyłączany z użytku będzie na bardzo krótkie okresy, związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem dużych imprez. Jestem przekonany, że te będą dużym impulsem dla rozwoju gospodarczego tego regionu. Mało jest w skali Europy i świata obiektów o takich walorach, na tej wysokości - podkreślił marszałek Przybylski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska