Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bank Zachodni sprzedaje budynek przy Rynku. Będą tu mieszkania?

Marcin Kaźmierczak
Fot. Janusz WóJtowicz / Polskapresse
Do lipca przyszłego roku Bank Zachodni WBK zniknie z wrocławskiego Rynku. Centrala banku przeniesie się do budowanego biurowca przy ul. Robotniczej. Informację tę potwierdziła nam Ewa Krawczyk z biura prasowego BZ WBK. Charakterystyczny budynek zajmowany dziś przez bank zostanie sprzedany.

Magistrat robi wszystko, aby w budynku nie powstały mieszkania, na co pozwala istniejący od 2003 r. plan zagospodarowania przestrzennego. Zakłada on, że mieszkania mogą znajdować się od drugiej kondygnacji wzwyż. Aby do tego nie dopuścić, 19 paździeirnika Rada Miejska podjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla budynku banku.

- Obecnie obowiązujące zapisy są efektem dawno już opracowanego planu miejscowego dla bardzo dużej części Starego Miasta i nie były przygotowywane szczegółowo dla tego obiektu, a dla dużych partii zabudowy, w tym kamienic położonych w zachodniej pierzei Rynku, w których funkcja mieszkalna wciąż istnieje - informuje Małgorzata Szafran z biura prasowego magistratu. - Zapisy dopuszczające funkcję mieszkaniową w budynku obecnego banku już od drugiej kondygnacji w górę w świetle zmiany własności nie powinny zostać zrealizowane, gdyż mogą pociągnąć za sobą konieczność przeprowadzenia znacznej przebudowy wnętrza obiektu. Chcemy wykluczyć możliwość tak rozległego wprowadzenia funkcji mieszkaniowej, dopuścić wprowadzenie innych sposobów wykorzystania obiektu - kontynuuje.

Co konkretnie przewidują urządnicy? Jak informuje Małgorzata Szafran, należy zachować oryginalny układ pomieszczeń i wyposażenie - m.in. oryginalną i jedyną we Wrocławiu windę typu paternoster. To specyficzna konstrukcja - winda się nie zatrzymuje, jest w ciągłym ruchu.

Jak wygląda procedura zmian w planie? Mieszkańcy Wrocławia mają czas do czwartku, 28 grudnia, na zgłaszanie uwag.

Potem zostanie opracowany projekt planu, który po zaopiniowaniu zostanie poddany konsultacjom społecznym, a następnie skierowany pod głosowanie miejskich radnych. Może to zająć nawet trzy miesiące.

Budynek banku ma zostać również wpisany do rejestru zabytków. Jak informuje Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Barbara Nowak-Obelinda, procedury zajmą około dwóch miesięcy. Zabieg ten pozwoli chronić nie tylko wygląd zewnętrzny budynku, ale też jego zabytkowe wnętrza.

Dlaczego BZWBK przenosi centralę z Rynku w inne miejsce?

- Naszym celem jest stworzenie jednego miejsca pracy dla wszystkich pracowników z kilku dotychczasowych miejsc we Wrocławiu. Przenoszone będą funkcje centralne i nie wpłynie to dostępność usług Banku Zachodniego WBK - wyjaśnia Ewa Krawczyk z biura prasowego BZWBK. - Planujemy, że budowa nowego biurowca zakończy się w pierwszej połowie przyszłego roku - dodaje.

ZOBACZ TEŻ: TAK MÓGŁ WYGLĄDAĆ WROCŁAWSKI RYNEK!

Tak mógł wyglądać wrocławski Rynek! Dni Architektury Maxa Be...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska