MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieża ciśnień na Karłowicach we Wrocławiu to jeden z symboli osiedla. Dziś stoi pusta choć plany były ambitne. Czy ktoś ją kupi?

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Wieża ciśnień na Karłowicach to symbol osiedla nad którym dominuje.
Wieża ciśnień na Karłowicach to symbol osiedla nad którym dominuje. Paweł Relikowski / Polska Press
Karłowicka wieża ciśnień ma 109 lat i przez długi czas służyła wrocławianom. Po tym, gdy wyłączono ją z eksploatacji pojawiły się ambitne pomysły na jej zagospodarowanie. Miały tu powstać mieszkania albo restauracja. Jednak plany te przerosły inwestora, który próbuje sprzedać obiekt. Cały czas obniża cenę.

Wieża została wybudowana w latach 1914-15, na potrzeby lokalnego wodociągu zaopatrującego w wodę pitną podmiejskie Karłowice. Znajduje się przy obecnym placu Daniłowskiego.

Przedwojenna ikona modernizmu

Wykonawcą robót była wrocławska firma budowlana Lolat Eisenbeton Breslau A.G. specjalizująca się w konstrukcjach żelbetowych. Karłowicka wieża ciśnień została zaprojektowana w stylu kształtującego się wówczas modernizmu. Dominowała i nadal domiuje nad willową zabudową Karłowic.

W 1930 roku, po tym, gdy dwa lata wcześniej Karłowice zostały przyłączone do Wrocławia, lokalny wodociąg został przejęty przez przedsiębiorstwo miejskie, a wieża zaczęła pełnić jedynie funkcję zbiornika końcowego, regulującego ciśnienie w sieci.

Od 40 lat wieża już nie spełnia swojej funkcji

W latach 70. wpisano ją do rejestru zabytków.  W roku 1985 została całkowicie wyłączona z eksploatacji. Do 2004 roku dzierżawiła ją Sekcja Grotołazów Wrocław, wykorzystując jej wnętrze do treningów technik linowych wspinaczkowych. We wrześniu 2012 roku wieżę wraz z działką, na której się ona znajduje, przejął od MPWiK-a urząd miejski. Ostatecznie w 2012 roku, za 1,2 miliona złotych wieżę sprzedano.

Ambitne plany przerosły właściciela

Co do zagospodarowania wieży ciśnień na Karłowicach, spółka Wrocławskie Centrum Inwestycyjne miała kilka pomysłów. Miała w niej powstać restauracja, biura i mieszkania. Wydawać się mogło, że plany w końcu się zrealizują, gdy pod koniec 2021 roku wokół wieży powstało ogrodzenie. Minęły prawie trzy lata i nic tego nie wyszło. Zniknęło już nawet uszkodzone ogrodzenie budowlane.

W międzyczasie wieżę Wrocławskie Centrum Inwestycyjne planowało sprzedać. Początkowo za 5 milionów, potem za 3,5 miliona złotych. W ostatnim ogłoszeniu – sprzed roku – wyceniono ją na 2,9 miliona złotych. Jak informuje obecny właściciel, żadne prace nie będą z nią podejmowane.

Wieża ciśnień na Karłowicach to symbol osiedla nad którym dominuje.

Wieża ciśnień na Karłowicach we Wrocławiu to jeden z symboli...

***
Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska