Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500+ na psa i kota. Jak skorzystać z dofinansowania?

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Ustawa z dnia z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt nakłada na gminy obowiązek zapobiegania oraz zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom. Do 31 marca samorząd musi opracować program, który ma na celu, m.in. zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku oraz dokarmianie wolno żyjących kotów. Od niedawna na pomoc gmin mogą liczyć także właściciele czworonogów. Jakie zabiegi zostaną dofinansowane?
Ustawa z dnia z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt nakłada na gminy obowiązek zapobiegania oraz zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom. Do 31 marca samorząd musi opracować program, który ma na celu, m.in. zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku oraz dokarmianie wolno żyjących kotów. Od niedawna na pomoc gmin mogą liczyć także właściciele czworonogów. Jakie zabiegi zostaną dofinansowane? Piotr Krzyżanowski
Ustawa z dnia z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt nakłada na gminy obowiązek zapobiegania oraz zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom. Do 31 marca samorząd musi opracować program, który ma na celu, m.in. zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsc w schronisku oraz dokarmianie wolno żyjących kotów. Od niedawna na pomoc gmin mogą liczyć także właściciele czworonogów. Jakie zabiegi zostaną dofinansowane?

Spis treści

Znowelizowana ustawa pozwala samorządom finansować kosztowne zabiegi sterylizacji lub kastracji, a także chipowania zwierząt domowych. Dla właścicieli czworonogów to spore odciążenie, tym bardziej, że ceny niektórych zabiegów od nowego roku poszły w górę.

Ustawa o opiece nad zwierzętami. Obowiązki gminy i prawa właścicieli

Z art. 11a wspomnianej ustawy, mówiącym o gminnym programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobieganiu bezdomności zwierząt, jasno wynika, że każda gmina w Polsce ma obowiązek:

  • zapewnienia bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt;
  • opieki nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie;
  • odławiania bezdomnych zwierząt;
  • obligatoryjnej sterylizacji albo kastracji zwierząt w schroniskach dla zwierząt;
  • poszukiwania właścicieli dla bezdomnych zwierząt;
  • usypiania ślepych miotów;
  • wskazania gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich;
  • zapewnienia całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt.

Znowelizowane przepisy mówią o tym, że program gminy może także obejmować plan sterylizacji lub kastracji zwierząt w gminie, przy pełnym poszanowaniu praw właścicieli zwierząt lub innych osób, pod których opieką zwierzęta pozostają, co w praktyce oznacza, że samorząd dostał narzędzia do częściowego lub całościowego finansowania zabiegów zwierząt spoza schroniska.

Jakie zabiegi można sfinansować z 500 plus dla zwierząt?

Z dodatkowych pieniędzy można opłacić przede wszystkim zabieg sterylizacji lub kastracji psów i kotów, a niektóre gminy zdecydowały się również na nieodpłatne chipowanie zwierząt.

- We Wrocławiu na sterylizację i kastrację psów i kotów przeznaczono 220 tysięcy złotych, a na czipowanie (elektroniczne znakowanie zwierząt - przyp. red.) 40 tysięcy złotych - mówi Barbara Borzymowska, rzeczniczka do spraw zwierząt z Biura Wrocław Bez Barier.

Z darmowych zabiegów będą mogli skorzystać właściciele zwierząt z Wrocławia w wybranych gabinetach weterynaryjnych, które zostaną - w zależności od zabiegu - wybrane w drodze przetargu lub złożonych ofert. Aby za darmo wysterylizować lub wykastrować psa lub kota, zwierzę musi mieć chip. Wizyty będą umawiane telefonicznie najprawdopodobniej w marcu 2023 roku.

Sterylizacja i kastracja psa lub kota. Ile kosztuje w 2023 roku?

Zabiegi przeprowadza się głównie po to, żeby zapobiegać niekontrolowanemu rozmnażaniu, w przypadku wielu zwierząt sterylizacja lub kastracja zmniejsza również ryzyko wystąpienia chorób płciowych, szczególnie wśród psów.
Ceny zabiegów zależą od tego, czy mieszkamy w małym czy dużym mieście i który gabinet wybierzemy. W przypadku dużych zwierząt koszty rosną.

Cennik 2023:

  • sterylizacja psów: małe od 150 zł, duże od 400 zł
  • kastracja psów: małe od 250 zł, duże od 350 zł
  • sterylizacja kotki: od 200 zł
  • kastracja kocura: od 150 zł
  • chipowanie: od ok. 100 zł

Czy moja gmina finansuje 500+ dla zwierząt?

O tym, czy i w jakim stopniu gmina zaangażowała się w program można sprawdzić na stronach internetowych lub w Biuletynach Informacji Publicznej zarządzanych przez samorządy.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska