Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W polskich lasach można znaleźć cuda! Leśnicy: A myśleliśmy, że nic nas już nie zaskoczy... [ZOBACZ]

Katarzyna Zimna
Katarzyna Zimna
Suszarka z praniem w lesie koło Bielawy
Suszarka z praniem w lesie koło Bielawy Sławomir Bańkowski/Facebook.com/RDLPWroclaw
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu na swoim profilu na Facebooku zamieściła nietypowe zdjęcie. Jest na nim oczywiście las, a w tym lesie... suszarka z praniem.

Spis treści

Wietrzenie ubrań zapachem lasu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu na swoim profilu na Facebooku zamieściła nietypowe zdjęcie. Jest na nim las, a w tym lesie... suszarka z praniem. "W sytuacji, gdy myślisz, że w lesie nic już Cię nie zaskoczy. Najnowszy trend - wietrzenie ubrań zapachem lasu. Jak brzmiałoby Wasze hasło reklamowe?" - zapytali pod zdjęciem leśnicy. Posypały się propozycje:

Twój proszek nie daje rady i jesteś z praniem w lesie? Wypróbuj nasz

Szaty podszytu suszy się w głuszy

Zew natury prosto z lasu, pranie zawsze świeże

Najlepsze Cocolono to las

Zapach leśnych ludzi

Do kogo należała suszarka z praniem ze zdjęcia? Ktoś ustawił ją tam celowo czy wyrzucił jak śmieci?

"To autentyczne znalezisko w lesie koło Bielawy na terenie Nadleśnictwa Świdnica. Właściciele tej suszarki odnaleźli się. Okazało się, że po prostu suszyli tam pranie" - tłumaczy nam Malwina Sokołowska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu.

W lasach można znaleźć też inne nietypowe przedmioty, np. lodówki, opony czy meble. Właściciele po nie jednak nie wracają i nie chcą się do nich przyznawać, a leśnicy z nich raczej nie żartują, bo zaśmiecanie lasów to poważna sprawa. Stałym widokiem są worki ze śmieciami wyrzucone na skraju lasu. Stałym problemem - dzikie wysypiska.

Śmieci w lasach - czy to się kiedyś skończy?

Jak informują Lasy Państwowe, co roku na zbieranie i wywóz śmieci z lasu wydawane są miliony złotych.
"Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na ten cel blisko 20 mln zł rocznie" - informują Lasy Państwowe.

Nie pomaga monitoring, fotopułapki ani kampanie informacyjne. W lasach lądują zużyte opony samochodowe, stare pralki, lodówki, meble czy odpady budowlane. Pisaliśmy o tym wielokrotnie.

Leśnicy mówią o zagrożeniach.
"Prostym przykładem może być pozostawiona butelka w lesie, przykładowo po słodkim napoju. Zwabione owady, często rzadkie i chronione gatunki, czy inne drobne zwierzęta wchodząc do niej raczej już z niej nie wyjdą. Śmieci, rozkładając się, często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się" - czytamy na stronie Lasów Państwowych.

Lasy to nasze płuca, miejsca obcowania z naturą i wypoczynku. Dbajmy o nie, pielęgnujmy, nie niszczmy bezmyślnie i przestrzegajmy prawa, a będą rosły na zdrowie nam i przyszłym pokoleniom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska