MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin na prawo jazdy będzie droższy. Sejmik Województwa Dolnośląskiego zmiania stawki. Ile będzie kosztował?

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Przyszłych kierowców czekają większe wydatki. Ceny za egzaminy mogą wzrosnąć już od 1 kwietnia 2023 r.
Przyszłych kierowców czekają większe wydatki. Ceny za egzaminy mogą wzrosnąć już od 1 kwietnia 2023 r. Wojciech Wojtkielewicz / archiwum Polska Press
Przyszłych kierowców czekają większe wydatki. Już niedługo bowiem zmienione zostaną stawki opłat za egzaminy na prawo jazdy. Zmieni się cena zarówno za egzamin teoretyczny, jak i praktyczny. Ile będą kosztować? To będzie uzależnione od kategorii egzaminu. Zmianami zajmie się Sejmik Województwa Dolnośląskiego na najbliższej sesji.

Spis treści

Zmiana cen za egzaminy na prawo jazdy jest możliwa dzięki nowelizacji przepisów o ruchu drogowym. Nowe prawo daje sejmikowi kompetencje w zakresie ustalania stawek za egzaminy na obszarze województwa. Nie mogą być one jednak wyższe niż maksymalne progi określone w ustawie (takie same w całej Polsce).

Nawet 300 złotych za egzaminy na prawo jazdy

Obecnie przyszły kierowca samochodu osobowego musi zapłacić za egzamin 30 złotych (część teoretyczna) i 140 złotych (część praktyczna). To stawki ustalone 10 lat temu. Według nowych przepisów, kandydaci na kierowców za egzamin teoretyczny będą musieli zapłacić 50 złotych, a za podejście do egzaminu praktycznego kategorii B - 200 złotych (cena dla przyszłych kierowców ciężarówek i autobusów to 250 złotych).

Kwota, jaką będzie trzeba zapłacić za egzamin na prawo jazdy, uzależniona jest od kategorii.
Nowe stawki to:

  • kat. A - 200 złotych (wzrost o 11 procent),
  • kat. B - 200 złotych (wzrost o 43 procent),
  • kat. C - 250 złotych (wzrost o 25 procent),
  • kat. D - 250 złotych (wzrost o 25 procent),
  • kat. B+E - 250 złotych (wzrost o 25 procent),
  • kat. C+E - 250 złotych (wzrost o 2 procent),
  • kat. T - 200 złotych (wzrost o 18 procent),
  • kat. AM - 200 złotych (wzrost o 43 procent),
  • egzamin teoretyczny - 50 złotych (wzrost o 67 procent).

- W mojej ocenie, podniesienie wysokości opłat za przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy jest niewielkie i nie powinno być znacząco odczuwalne przez przyszłych kierowców. A pozwoli na utrzymanie procesu egzaminowania na niezmiennie wysokim poziomie – mówi Dariusz Galik, dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

Koszty wzrastają, a opłaty stoją w miejscu

- 10 lat temu w ośrodku szkolenia kierowców za kurs przygotowujący do egzaminu na prawo jazdy kandydat płacił od 800 do 1000 złotych. Obecnie jest to około 3000 złotych. Zatem wzrost kosztu kursu od 2013 roku jest trzykrotny, tymczasem koszt egzaminu przeprowadzanego w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego pozostał niezmieniony – mówi Dariusz Galik, dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

Różnica kosztu kursu i egzaminów mocno się zwiększyła. Wynika to z zamrożenia opłaty za egzamin państwowy, która ustalana jest urzędowo. Natomiast cena za kurs, który przeprowadza prywatna szkoła jazdy, dyktowana jest sytuacją ekonomiczną na rynku.

- Należy przy tym podkreślić, że przez te lata znacząco zwiększyła się wysokość kosztów wpływających bezpośrednio na funkcjonowanie ośrodka egzaminowania, czyli ceny paliwa, energii elektrycznej, ogrzewania, wypłat dla egzaminatorów i pracowników czy naprawa samochodów - dodaje Galik.

Kiedy wejdą nowe przepisy?

Jeśli radni sejmiku województwa zdecydują się poprzeć uchwałę, to wyższe opłaty za egzaminy na prawo jazdy zaczną obowiązywać już od 1 kwietnia 2023 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska