Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarząd województwa dolnośląskiego u marszałek Sejmu. Czy na Dolnym Śląsku powstanie elektrownia atomowa?

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Dolnośląscy samorządowcy rozmawiali z Elżbietą Witek m.in. o funduszach europejskich oraz lokalizacji elektrowni atomowych.
Dolnośląscy samorządowcy rozmawiali z Elżbietą Witek m.in. o funduszach europejskich oraz lokalizacji elektrowni atomowych.
Zarząd województwa na czele z Cezarym Przybylskim spotkał się w Warszawie z marszałek sejmu Elżbietą Witek. Rozmawiali m.in. o Funduszach Europejskich dla Dolnego Śląska, które są w fazie negocjacji z Komisja Europejską. Pojawił się też temat uwzględnienia Dolnego Śląska przy lokalizacji przyszłej elektrowni atomowej.

Spis treści

Spotkanie było poświęcone kluczowym sprawom Dolnego Śląska, wśród których omówione zostały kwestie związane z Funduszami Europejskimi dla naszego regionu, które są obecnie w finalnej fazie negocjacji prowadzonych przez zarząd województwa z Komisją Europejską.

A może by tak elektrownia atomowa na Dolnym Śląsku?

Środki europejskie, które zarząd województwa wynegocjował dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027, to ponad 11 miliardów złotych. Fundusze unijne są kwestią wyjątkowo ważną, ponieważ przeznaczone będą na dalszy dynamiczny i zrównoważony rozwój całego Dolnego Śląska oraz poprawę jakości życia wszystkich Dolnoślązaków.

- Poruszyliśmy kwestię możliwości uwzględnienia województwa dolnośląskiego w planach lokalizacji elektrowni atomowych w naszym kraju. Ich uruchomienie ma olbrzymie znaczenie we współczesnej, nowoczesnej energetyce, a zarazem będzie bezprecedensowym przedsięwzięciem w historii Polski. Dlatego biorąc pod uwagę ogromny potencjał Dolnego Śląska w dziedzinie nauki, inżynierii i rozwiniętej gospodarki mamy znakomite warunki, aby w tym przedsięwzięciu uczestniczyć - uważa marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Omówiony został również sukcesywnie realizowany na Dolnym Śląsku i niepowtarzalny w skali kraju projekt rewitalizacji i przywracania linii kolejowych dla ruchu pasażerskiego. Trwają obecnie prace m.in. na liniach z Jeleniej Góry do Karpacza, z Gryfowa Śląskiego do Świeradowa Zdroju, a na początku grudnia uruchomione zostaną połączenia do Chocianowa, który wraca na kolejową mapę Polski po ponad dwudziestu latach.

Nowy program rowerowy - Parki Umiejętności

Podczas wizyty w Warszawie marszałek Cezary Przybylski wraz z Tymoteuszem Myrdą, członkiem Zarządu Województwa podpisali z Ministrem Sportu i Turystyki list intencyjny w sprawie budowy Dolnośląskich Rowerowych Parków Umiejętności.

- To program, który przyczyni się do popularyzacji kolarstwa, zapewni bezpieczne szkolenia dzieci i młodzieży oraz przyczyni się do rozwoju talentów na miarę olimpijki Mai Włoszczowskiej. Ona wspiera nas w realizacji tego projektu. Bike Parki będą dostosowane do różnych grup wiekowych i staną uzupełnieniem istniejącej już infrastruktury rowerowej. W ramach porozumienia województwo dolnośląskie oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki deklarują wolę współfinansowania programu - mówi C. Przybylski.

Podkreśla, że sukcesy Dolnego Śląska przede wszystkim są zasługą pracowitości i kreatywności Dolnoślązaków, ale również wynikają ze współpracy samorządu województwa z samorządami lokalnymi, ze środowiskiem naukowym, z przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi a także przy zachowaniu dialogu i współpracy z rządem.

Dolny Śląsk ciągle wspiera Ukrainę

- Kiedy 24 lutego tego roku naszych Przyjaciół w Ukrainie brutalnie napadła Rosja, na Dolnym Śląsku zrobiliśmy wszystko, co było w naszej mocy, aby skutecznie pomagać narodowi ukraińskiemu. To z Dolnego Śląska jechały pociągi humanitarne Kolei Dolnośląskich, aby ze wschodniej granicy naszego kraju, z Przemyśla, zabierać w bezpieczne miejsce obywateli Ukrainy – kobiety, dzieci, osoby starsze - zmuszone do opuszczenia własnego państwa - wspomina marszałek województwa dolnośląskiego.

Przykładów dolnośląskiej pomocy dla Ukrainy było znacznie więcej – to udzielone dzięki zaangażowaniu lokalnych samorządów schronienie, to również pomoc wysyłana Ukrainie dzięki Międzynarodowemu Centrum Pomocy Humanitarnej, które samorząd województwa zorganizował, angażując we współpracę regiony partnerskie z Niemiec.

- Konieczność udzielenia pomocy w obliczu wojny u naszych sąsiadów pokazała jednocześnie siłę europejskiej, samorządowej wspólnoty. Pomoc, którą Ukrainie niesie Dolny Śląsk, jest cały czas kontynuowana. Przed kilkoma dniami z Centrum Medycznego Dolmed wyruszył i dotarł do Obwodu Dniepropietrowskiego – partnerskiego regionu Dolnego Śląska - duży transport środków medycznych i sprzętu ratowniczego - informuje Cezary Przybylski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska