MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dawny herb odtworzony po kradzieży. Zobacz jak zmienia się okolica dawnego, wrocławskiego szpitala [ZDJĘCIA]

Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
Dom z herbem jest prawie gotowy. Teraz Bulwary Staromiejskie w miejscu dawnego szpitala są zachwycające
Dom z herbem jest prawie gotowy. Teraz Bulwary Staromiejskie w miejscu dawnego szpitala są zachwycające Magdalena Pasiewicz
Herb Wrocławia do jakiego dzisiaj jesteśmy przyzwyczajeni, wyglądał kiedyś zupełnie inaczej. Okrągła jego wersja zamieszczona była na budynku fundacji przy dawnym szpitalu. Choć oryginalny herb skradziono wiele lat temu, teraz powrócił na ścianę świeżo wyremontowanego budynku, gdzie powstały mieszkania. Cała okolica zmieniła się nie do poznania! Teraz tereny po dawnym szpitalu to mieszkania, biura, sklepy i rekreacyjne Bulwary Staromiejskie z odkrytymi fragmentami średniowiecznego Wrocławia.

Tuż obok placu Jana Pawła II znajdował się miejski szpital Wszystkich Świętych. Powstał w 1526 r. z inicjatywy pastora Johanna Hessa. Na jego lokalizację wybrano brzeg Odry, poza murami obronnymi Wrocławia. Podczas niedawnych prac remontowych, mury zostały tam odsłonięte i zabezpieczone, a zielona trasa spacerowa w otulinie fosy robi dzięki temu ogromne wrażenie.

Nikt nie wierzył, aby znaleźli się chętni na zakup kompleksu zamkniętego szpitala

Rozbudowa całego obiektu trwała od XVI w i od tamtego czasu powstawały kolejne budynki. Kompleks w wieku XIX został głównym szpitalem miejskim, a po II wojnie światowej, pełnił funkcję Wojewódzkiego Szpitala im. Józefa Babińskiego. Ten został zamknięty w 2007 r., a budynek próbowano sprzedać, aby nadać mu nowe życie.

Od początku wiadomo było, że teren w centrum miasta jest bardzo atrakcyjny, ale też i niełatwy do zaadaptowania. Większość budynków z kompleksu wpisana była do rejestru zabytków, więc prace remontowe musiały być prowadzone pod okiem i nadzorem konserwatora zabytków.

Prawie cały poszpitalny kompleks został już ukończony. Są tu mieszkania, biura, sklepy i Bulwar Staromiejski

Kompleks kupiła w 2014r. spółka I2 Development za 35,8 mln złotych. Teraz, większość prac remontowych została ukończona. Ostatnie prace prowadzone są przy zabudowie stojącej na brzegu Odry. Znajdowała się tu kiedyś fundacja Marii Johanny Pulvermacher i charakterystyczny ,,dom z herbem''. To budynek z herbem Wrocławia stojący najbliżej mostu Sikorskiego,.

,,Dom z herbem" był jednym z budynków fundacji Marii Johanny Pulvermacher, z domu Rieß. Powstał według projektu Richarda Konwiarza i budowniczego miejskiego Alfreda Weista. Budowę zrealizowano w latach 1935-1936. W tym obiekcie również znajdowały się sale szpitalne, a dzisiaj będą mieszkania.

Charakterystyczny herb Wrocławia został skradziony

Zabytkowa miedziana plakieta ze stylizowanym herbem Wrocławia z lat 1934 – 36, znajdująca się na ścianie szczytowej budynku przy moście Sikorskiego, została skradziona w 2013 r. i nigdy jej nie odnaleziono.

- W 2021 roku Miejski Konserwator Zabytków wydał pozwolenie konserwatorskie na odtworzenie zaginionego miedzianego herbu Wrocławia według uzgodnionego projektu, wykonanego w oparciu o archiwalny materiał fotograficzny. — wyjaśnia Tomasz Myszko-Wolski z biura prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Na ścianie szczytowej znajdowały się również murale przedstawiające sceny z wrocławskiej reformacji oraz z fundacji Szpitala Wszystkich Świętych. Mimo wielu dostępnych zdjęć malowideł, deweloper na ich odmalowanie nie uzyskał pozwolenia od Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Dom z herbem jest prawie gotowy. Teraz Bulwary Staromiejskie w miejscu dawnego szpitala są zachwycające

Dawny herb odtworzony po kradzieży. Zobacz jak zmienia się o...

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska