MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zamek w Karpnikach był rezydencją znaną wśród możnych tego świata. Zobacz jakie skrywa sekrety. Zdjęcia na jego tle wychodzą wspaniałe

Alina Gierak
Alina Gierak
W niewielkiej wsi pod Jelenią Górą stoi okazała budowla. To może być wasza baza wypadowa na wycieczki w Rudawy Janowickie
W niewielkiej wsi pod Jelenią Górą stoi okazała budowla. To może być wasza baza wypadowa na wycieczki w Rudawy Janowickie Alina Gierak
Dla kogoś, kto nie zna okolicy, widok okazałego zamku w małej wsi w Rudawach Janowickich, może zadziwić. To wrażenie się pogłębi, gdy dojedzie do budowli i zobaczy, jak wspaniale się prezentuje. Do zamku w Karpnikach dojedziecie rowerem, pociągiem lub samochodem. To praktyczna wycieczka weekendowa, bo w okolicy jest sporo innych atrakcji. Między innymi skały, po których wspinała się Wanda Rutkiewicz. O tym, kto gościł w zamku w Karpnikach i co tu jest teraz, przeczytacie poniżej.

Spis treści

Zamek w Karpnikach -historyczna budowla przechodząca z rąk do rąk

To zamek nie tylko z nazwy. Ma średniowieczną fosą, wieżą strzegącą wejścia, piwnice, piękny dziedziniec i wciągającą historię, jak wiele budowli na Dolnym Śląsku.

Na przestrzeni wieków zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli. Należał m.in. do Schaffgotschów, Hohenzollernów, Zedlitzów czy cystersów z opactwa w Krzeszowie. W 1822 r., nabył go ówczesny gubernator Nadrenii książę Wilhelm Pruski, młodszy brat króla Fryderyka Wilhelma III, który urządził tu swoją letnią rezydencję.

Następna przebudowa pałacu przeprowadzona została w pierwszej połowie XIX w. Prace budowlane zakończone zostały w 1846 roku. Pałac otrzymał wówczas neogotycki wystrój architektoniczny i romantyczno-obronny charakter.

Pałac w Karpnikach był często odwiedzany przez cesarza Wilhelma, zwłaszcza w jego młodzieńczych latach.

O odbudowie zamku w Karpnikach przeczytacie tutaj

Miłość w zamkowych murach w Karpnikach

Księże Wilhelm i jego żona Marianna dobudowali do zamku neogotycką galerię, wykusz nad wejściem zwieńczony blankami. Zamek szybko stał się centrum życia towarzyskiego. Na balach i wypoczynku bywały tu koronowane głowy i arystokracja z całej Europy. Gościli tu między innymi: car Mikołaj I, król pruski Fryderyk Wilhelm III, cesarz Wilhelm I, Radziwiłłowie.

Para książęca w Karpnikach cieszyła się wiejskim życiem. Spędzała na zamku wakacje, tutaj bawiły i wychowywały się jej dzieci.
To tutaj rozkwitła miłość młodego Wilhelma (przyszłego cesarza i króla Prus) oraz Elizy Radziwiłłówny. Młodzi spotykali się w parku w Karpnikach i na balach. Nie dane im jednak było związać się na stałe. Wilhelm został nakłoniony przez ojca do poślubienia równej mu pochodzeniem księżniczki Augusty von Sachsen-Weimar. Zrozpaczona Eliza zmarła pięć lat później.

Ostatnim właścicielem był książę Ludwig von Hessen und bei Rhein, prawnuk księżniczki Elisabeth oraz praprawnuk księżnej Marianny i księcia Wilhelma. W tym okresie posiadłość odwiedzana była stosunkowo rzadko. Przyjeżdżano w letnie miesiące, jesienią organizowano polowania.

Podczas II wojny światowej wojewódzki konserwator Günther Grundmann urządził w nim składnicę muzealną. Po wojnie mieścił się tu Uniwersytet Ludowy, potem dziecięcy Dom Pomocy Społecznej i ośrodek wypoczynkowy.

Uratowany od ruiny

Potem zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli i mimo kolejnych remontów i prac zabezpieczających, coraz bardziej popadał w ruinę. Dochodziło do aktów wandalizmu i grabieży.W 1993 roku złodzieje odkuli renesansowy portal bramny i przygotowali go do wywiezienia. Na szczęście interwencja przyszła w samą porę, portal zabezpieczono i po konserwacji wrócił on na swoje miejsce. Proces dewastacji jednak w dalszym ciągu postępował. Aż w 2009 roku zamek wraz z parkiem kupiła prywatna spółka. Odnowiła budowlę i urządziła tu hotel, spa i restaurację.
Restauracja jest ogólnodostępna. Można także brać udział w koncertach, które czasami są organizowane na dziedzińcu zamku.
Ale najfajniej jest posiedzieć na ławkach przy stawie, popatrzeć na zamek, posłuchać ptaków i podziwiać okolicę.

Co zwiedzać w okolicy zamku w Karpnikach?

Zamek może być świetną bazą do wycieczek. Łatwo stąd dojechać do:

 • Ruiny zamku Bolczów
 • Krzyżna Góra i Sokoliki
 • Skały Starościńskie
 • Pałac w Wojanowie
 • Pałac w Łomnicy
 • Dwór w Mniszkowie
 • Schronisko Szwajcarka
 • Lwia Góra
 • wieś Miedzianka
 • Pałac i park w Bukowcu
 • Zabytkowa aleja lipowa w Karpnikach

Jak dojechać do Karpnik, sprawdźcie tutaj

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska