MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z tej góry roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków na Dolnym Śląsku. I nie jest to Śnieżka

Alina Gierak
Alina Gierak
Z Różanki podziwiać możecie Karkonosze, Rudawy Janowickie i Góry Kaczawskie.
Z Różanki podziwiać możecie Karkonosze, Rudawy Janowickie i Góry Kaczawskie. MOs810/ commons.wikimedia.org
Alexander von Humboldt (1769- 1869), podróżnik, przyrodnik, jeden z twórców współczesnej geografii, zaliczał widok z Różanki w Górach Ołowianych do jednego ze stu najpiękniejszych na świecie. Ze schroniska i wieży widokowej, które tu stały, podziwiano Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie, Dolinę Bobru i Kotlinę Jeleniogórską. Widok zapierał dech w piersiach. Możecie sami się przekonać. O historii schroniska "Rosenbaude" przeczytacie poniżej. W galerii znajdziecie zdjęcia z dawnych lat.

Spis treści

Różanka w Górach Ołowianych

Choć Różanka nie jest wysoką górą (628 m n.p.m.), to wycieczka tutaj da wam mnóstwo radości. Takiej ciszy, tras bez ludzi, spokoju, cudownych widoków nigdzie nie znajdziecie. To idealne miejsce na szybką wycieczkę z Wrocławia.

Góry Ołowiane to niewielki grzbiet górski należący do Gór Kaczawskich. Stanowi najbardziej wysuniętą na południowy wschód część Grzbietu Południowego Gór Kaczawskich. Od reszty tegoż grzbietu oddziela je Przełęcz Radomierska i wieś Radomierz, od Grzbietu Wschodniego oddzielone są doliną rzeki Kaczawy, od południa sąsiadują z doliną Bobru, który oddziela je od Rudaw Janowickich.

Najważniejsze szczyty pasma to:

 • Turzec (684 m n.p.m.)
 • Ołowiana (658 m n.p.m.)
 • Różanka (628 m n.p.m.)
 • Ciechanówka (598 m n.p.m.)

Wokół Gór Ołowianych leżą Janowice Wielkie, Kaczorów, Radomierz, Ciechanowice, Świdnik.

Schronisko "Rosenbaude" na Różance

Schronisko na Różance było jednym z najchętniej odwiedzanych przez mieszkańców dawnego Wrocławia. Przyjeżdżali podziwiać w spokoju piękne widoki. Odpoczywali w schronisku.

Jego budowę obiektu rozpoczęto w 1902 r. Otwarcie nastąpiło 23 czerwca 1903 r. Po dwóch latach działalności schronisko zostało zniszczone podczas silnej, listopadowej burzy. Wznowiło działalność w 1906 roku.

W 1934 r. nowym właścicielem obiektu zostaje Oskar Friemelt, dzierżawca kasyna policyjnego we Wrocławiu. Nowy właściciel zmodernizował budowlę. Schronisko zostało zelektryfikowane, miało linię telefoniczną i ogrzewanie centralne. Było tu pięć pokoi dla gości oraz restauracja. Ruch turystyczny był tak duży, że w 1937 roku doprowadzono wygodną nową drogę dla samochodów dojeżdżających z Kaczorowa.

Ze wzgórza roztaczał się wspaniały widok na Karkonosze, Góry Kaczawskie i Rudawy Janowickie.
Ze wzgórza roztaczał się wspaniały widok na Karkonosze, Góry Kaczawskie i Rudawy Janowickie. Fotopolska.eu

Schronisko cieszyło się ogromną popularnością. Przyjeżdżali turyści, a miejscowi urządzali w nim przyjęcia, wieczorki taneczne i uroczystości rodzinne.

Alexander von Humboldt, niemiecki podróżnik, botanik i geograf, uważał, że panorama na Karkonosze i ich przedgórze, jakie roztaczają się ze schroniska, są jednymi z najpiękniejszych widoków świata.

Na przełomie XIX i XX wieku na wzgórzu stanęła wieża widokowa, co przyciągnęło jeszcze więcej turystów.

Pod koniec wojny, w marcu w 1945 r. w schronisku "Rosenbaude"urządzono małe sanatorium dla żołnierzy dochodzących do zdrowia.

Po zakończeniu wojny, 17 maja 1945 r. schronisko zostało przejęte przez żołnierzy rosyjskich, którzy splądrowali budynek. W nocy z 23 na 24 marca 1946 r. schronisko zostało podpalone i spłonęło doszczętnie. Pozostały po nim jedynie fundamenty.

W 2016 r. za sprawą Helmuta Krause i Andrzeja Chudzikiewicza, sołtysa wsi Kaczorów na wzniesieniu Różanka postawiona została trójjęzyczna tablica informująca o dawnym schronisku.

Piękne widoki w drodze na Różankę

Tablica o schronisku "Rosenbaude" (nazwa pochodzi od róż, które miały tu rosnąć) jest jedynym śladem po życiu turystycznym, jakie toczyło się na Różance. Dzisiaj nie ma schroniska, a i widok ze szczytu jest zasłonięty drzewami.

Różanka nie jest wysoką górą, ale widoki z niej są przepiękne
Różanka nie jest wysoką górą, ale widoki z niej są przepiękne Wikipedia

By podziwiać krajobraz, należy wejść na szlak czarny w stronę Radomierza. Idąc wygodną trasą, możemy się przekonać na własne oczy, że Humboldt miał rację. Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie, Dolina Bobru są w całej okazałości. Widoki zapierają dech w piersiach.

Warto iść dalej czarnym szlakiem, by dotrzeć do drogi szutrowej i spojrzeć na kamieniołomy na górze Połom (667m) o ciekawym różowawym kolorycie. Wędrując do Przełęczy Radomierskiej, zaliczamy krajobrazowo najpiękniejszy widokowo fragment trasy.

Jak dojść do Różanki?

 • Wycieczkę można rozpocząć ze wsi Radomierz, do której dojedziecie z Wrocławia lub Jeleniej Góry drogą nr 3. Stąd szlak czarny zaprowadzi was na Różankę.
 • Można pojechać pociągiem do Janowic Wielkich (trasa Jelenia Góra-Wrocław). Z dworca prowadzą zielony i żółty szlak. Po przejściu przez Janowice Wielkie, idziecie dalej zielonym szlakiem na Różankę.
Na szczyt Różanki można dojść z Janowic Wielkich lub z Radomierza
Na szczyt Różanki można dojść z Janowic Wielkich lub z Radomierza Prt scr Google Maps

Co jeszcze zwiedzić w okolicach Różanki

 • Szczyt Turzec
 • Źródlisko Kaczawy
 • Wieża widokowa w Radomierzu
 • Ruiny zamku Bolczów
 • Wieś Miedzianka
od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska